Americká ekonomika vzkvétala, zatímco ta evropská se plácala po dně, avšak euro stále pouze koketovalo s hranicí 1,30 dolarů a vůbec se mu navzdory ekonomickým datům nechtělo oslabit. Pes byl nejspíše zakopaný v přístupu Evropské centrální banky (ECB), která místo ekonomické situace celé eurozóny upřednostňuje především zájmy Německa. To svou aktuální prosperitou drželo ECB v šachu a nedovolilo jí uvolnit měnovou politiku, i když inflace v Evropě klesala a nezaměstnanost rostla. Pohled do roku 2011 hovoří stejně – pouze dominancí zájmů Německa lze vysvětlit zbrklé zvyšování úrokových sazeb v této době (viz graf), kdy dluhová krize začal destabilizovat evropský bankovní sektor a tři země již požádaly o pomoc zahraniční věřitele.
Vývoj úrokových sazeb stanovených Evropskou centrální bankou:
Nelze se proto divit, že členové Rady guvernérů v ECB upřednostňují své národnostní zájmy před zohledňováním vývoje v celé monetární unii. Před měsícem jsme se mohli dočkat situace, kdy prezident ECB Mario Draghi z Itálie sliboval trhům stávající nebo nižší úrokové sazby po dobu delší než jeden rok, jen aby předal slovo svému německému kolegovi Jensi Weidmannovi, který s ohledem na inflaci nevyloučil zvýšení úroků. Podobný přístup v americkém Federálním rezervním systému (Fed) by byl úsměvný, kdyby například guvernér z pobočky v San Franciscu požadoval vyšší úrokové sazby kvůli příliš rychlému růstu v Silicon Valley?
Eurozóna tedy netáhne za jeden provaz a investoři do eura zkrátka vědí, že Německo euro i přes bouře u Středozemního moře oslabit nenechá, dokud se mu takto daří. Zlepšení fundamentu v Evropě, nad kterou začalo během léta vycházet slunce, se tak logicky přetavilo na eurové zisky. Pokud by rostoucí trend pokračoval, jen síla ekonomického oživení v eurozóně by předznamenala potenciál dalších zisků eura.
Jakékoliv predikce budoucího pohybu EUR/USD jsou však s vyostřením situace na Blízkém východě a možným ukončením kvantitativního uvolňování v USA nejasné. Investoři sami nevědí, jestli končící QE znamená dobrou nebo špatnou zprávu, potažmo jestli se investice do dolarových aktiv s rostoucími úrokovými sazbami vyplatí či ne. Z technického pohledu se nabízí obchodovat kanál 1,27 – 1,37 a blízko těchto hranic spekulovat na návrat kurzu zpět do tohoto kanálu. Vnitřní hodnota eurodolaru se totiž zdá být někde uprostřed.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, Euro-banks.com, Bloomberg