Zatímco libra zareagovala na změnu sentimentu pozitivně a poslala měnový pár GBP/USD o několik stovek pips výše, euro se nadále potácí v blízkosti nelichotivých 1,10 amerického dolaru.
Divergence ve vnímání vnitřního rizika eurozóny a kurzu eurodolaru zajímavě ukazuje první graf. Itálie je po relativně bezbolestné výměně protievropské Ligy za tradiční stranu Demokratů ve vládě pro investory méně riziková a spread mezi italskými a německými dluhopisy se utahuje až na dnešních 160 bazických bodů. Měnový pár tyto pozitivní zprávy ale ignoruje a EUR/USD se dále padá.
Porovnání vývoje italsko-německého dluhopisového spreadu (světle modrá, pravá osa) a měnového páru EUR/USD (tmavě modrá, levá osa):
Vysvětlením je nejspíše velmi holubičí směr, který od léta nabrala Evropská centrální banka (ECB). Předpokládané znovuzavedení kvantitativního uvolňování (QE) by mělo snížit riziko bankrotu Itálie, protože věřitel poslední instance bude v eurozóně aktivní a bude nové peníze půjčovat všem. Proto je italsko-německý spread nejníže od května 2018, kdy se „upekla“ v Římě protievropská koalice.
Zároveň ale dnešní očekávané uvolnění měnové politiky ECB tlačí euro níže. Divergence v grafu proto může být v pořádku a sedět právě na tento příběh o nižších sazbách a novém QE v eurozóně. Pokud však ECB nesplní velmi vysoká očekávání finančních trhů ohledně další podpory ekonomik měnové unie, tak se nůžky začnou uzavírat a euro bude růst. Dnešní zasedání je jedno z posledních ve funkci prezidenta Maria Draghiho, čeká se proto důrazné ujištění, že peníze budou levné a ještě levnější. Není totiž na co čekat.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, Nordea, ECB