Vítám vás u dalšího dílu Praktického okénka. Závěr roku nabádá obchodníky k tomu, aby své pohledy upřeli do budoucnosti a pokusili se identifikovat zajímavé cenové úrovně, které mohou být v příštím roce trhem testovány. I my se na vlně této obchodní přípravy svezeme a v dnešním Praktickém okénku se podíváme na analýzu dvou hlavních měnových párů z pohledu denního časového rámce.
USD/CHF - D1
Závěr roku je ve znamení oslabujícího amerického dolaru, což vytváří short obchodní úrovně v případě, že bude v příštím roce americký dolar opět posilovat. Posílení švýcarského franku na cenovém grafu vytvořilo gap, ve kterém je možné nalézt zajímavé short obchodní úrovně. Tyto rezistence lze obchodovat mnoha způsoby, například v rámci ID reakce, scalpingu a nebo jako dlouhodobou rezistenci. My si ukážeme způsob přípravy právě pro dlouhodobý obchod, ve kterém si budeme pozici postupně budovat.
První vstup do krátké pozice se bude nacházet v již zmíněném gapu, a to na proražených pivotových low (obdélník č. 1). Proč právě zde? Když si představíme cenový vývoj jako řeku, tak právě na této ceně se nachází bariéra, která nedovolí řece dále téct, a kde dojde minimálně k jejímu odrazu nebo-li cenové korekci.
Druhý vstup se nachází na vyšších cenách, nicméně situace je opět totožná. V trhu existuje bariéra v podobě rezistentní zóny. Třetí a poslední vstup se nachází na hraně neuzavřeného prodejního gapu a objemové oblasti, která rovněž velmi dobře funguje jako bariéra při růstu ceny vzhůru.
V tomto případě je ideální rozdělit celkový objem pozice (riziko) mezi tři vstupy tak, aby bylo riziko zachováno, ale postupnou exekucí bylo dosaženo lepší průměrné ceny, což pomůže maximalizovat zisk z tohoto dlouhodobějšího obchodu.
USD/JPY - D1
I v tomto případě se bude jednat o dlouhodobější predikci cenového vývoje, ovšem zde budeme počítat se dvěma scénáři. První scénář je takový, že trh půjde pouze testovat cenový výběžek na měnovém páru USD/JPY, kde proběhne agresivní zamítnutí vyšších cen, vytvoření technické formace dvojitý vrchol, což bude důvod k otevření krátké pozice spekulující na pokračující oslabení amerického dolaru.
Druhý scénář počítá s cenovým růstem až na hodnotu rezistence tvořené volume profilem, cenovými low a neuzavřeným prodejním gapem. Zde samozřejmě budeme očekávat prodejní reakci, na které lze profitovat, ale také odraz od supportu, který se stane ze současné rezistence v případě jejího průrazu.
Pokud bude trh dostatečně silný ve svém nákupním sentimentu, můžeme se s ním svézt na vyšší ceny do oblasti konsolidace, a tak využít nákupní cenový pohyb pro tvorbu zisku.
Děkuji za přečtení.
Martin Klass