Vítám vás u dalšího dílu Praktického okénka. V dnešním díle se podíváme opět na cenové grafy a ukážeme si, jakým způsobem lze provádět přípravu u obchodů, které jsou protitrendové a u obchodů, kdy spekulujeme ve směru trendu. Tyto přípravy se liší v mnoha ohledech, přičemž ale minimálně jeden mají společný. Vždy by mělo dojít k obchodování na logické úrovni.
GBP/USD – M15
V tomto případě se podíváme na obchodní přípravu, která bude protitrendová. Vyznačený obchodní level na obrázku níže se nachází na swingovém low a je tvořen jednak menším volume, a také neuzavřeným nákupním gapem. Vzhledem k tomu, že se jedná o swingové low, osobně v těchto případech počítám také s výběrem likvidity, takže tento level ředím do více vstupních úrovní.
Jelikož se jedná o protitrendový obchod, tak počítám s agresivnějším řízením a v případě nákupní aktivity budu agresivněji posouvat stop loss pod low nákupní reakce. Od protitrendového obchodu budu také očekávat konzervativnější RRR. Level se sice nachází na cenovém low, kde se tvoří swingové cenové pohyby, ale obchod je proti trendu, takže nebudu mít plané naděje na homerun.
EUR/USD – M15
V tomto případě se budu snažit obchodovat tržní momentum, které může vzniknout při zamítnutí nižších cen. Myšlenkou tohoto obchodu je počkat na test vyznačené menší rezistence s tím, že vstup do dlouhé pozice plánuji na úrovni proraženého cenového maxima. Zde bych rád využil princip, při kterém se z proražené rezistence stává support.
Co se týče obchodního očekávání, tak vzhledem k tomu, že mám v plánu se svézt na momentu, budu cílit na vyšší poměr RRR. Zde bych vystupoval na swingovém high, což odpovídá RRR okolo 3:1. I v tomto případě budu obchod aktivně řídit, a pokud nastane tržní reakce v mém směru, tak budu utahovat stop loss na hodnotu vstupu do obchodu.
Hlavní rozdíly mezi trendovým a protitrendovým obchodem jsou v očekávání zisku. U protitrendových obchodů je potřeba své očekávání snížit a agresivněji pracovat se stop lossem, zatímco u trendového obchodu je možné své očekávání zvýšit, nicméně riziko by mělo být také aktivně řízeno.
Děkuji za přečtení!
Martin Klass