Čtvrtek 23. ledna 2025 22:29
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap krypto
reklama
Purple ebook česká koruna

FED bude tisknout peníze, Evropa směřuje k bankovní unii

13.12.2012 10:50  Autor: BOSSA  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Měnová politika a ekonomický výhled Fedu

Americká centrální banka (Fed) včera oznámila, že pošle do ekonomiky další měnový stimul. Navázala na končící "program Twist" a rozhodla se pro pravidelné nakupování státních dluhopisů v hodnotě 45 miliard dolarů měsíčně. Dále potvrdila svůj záměr držet úrokové sazby velmi nízko, alespoň do té doby než dojde ke zlepšení situace na trhu práce a stabilizaci inflace. Od své politiky si slibuje snížení nezaměstnanosti k 6,5 procentům a výhledově růst inflace nad 2,5 procenta. Banka přiznala, že pro ekonomický růst je ochotna udělat téměř cokoliv a v případě, že v příštích měsících nedojde ke zlepšení ekonomické kondice USA, tak je připravena k dalším intervencím.
"Operace Twist", která končí letos v prosinci, byla financována z prodeje krátkodobých dluhopisů. Nové kolo nákupu státních dluhopisů, které včera Fed ohlásil,  bude financováno z nově vytisknutých peněz. Fed dosud celkově do americké ekonomiky investoval více než 2,8 bilionu dolarů.
Fed o nových krocích hlasoval v poměru 11 ku 1. Proti byl pouze prezident Richmondské národní banky Jeffrey Lacker, který dlouhodobě nesouhlasí s nákupem dluhopisů ani s cíli Fedu.
Ben Bernanke potvrdil, že s nákupem dluhopisů bude pokračovat tak dlouho, jak bude potřeba a program skončí až v situaci, kdy bude možné zvednout úrokovou sazbu.
Navzdory nekonvenčním a agresivním snahám americké centrální banky zůstává růst americké ekonomiky vlažný. HDP meziročně vzrostlo o 2,8 procenta ve třetím kvartále, avšak v posledním kvartále letošních roku se očekává pokles k 1,2 procentu.
Bernanke (předseda Fedu) včera také představil ekonomický výhled banky do roku 2015. Počítá se snížením míry nezaměstnanosti na 6,5 procent a inflací, která nebude vyšší než 2 procenta. HDP by se mělo dočkat silnější expanze a růstu mezi 2,3 – 3 procenty.
Bernanke se včera vyjádřil i k politikům a k jejich boji o rozpočet. Nepřímo je vyzval k větší spolupráci, protože jinak hrozí zemi další recese. Šéf Fedu vnímá sílu těchto politických půtek a řekl, že je tím významně ovlivněn hlavně sentiment finančních trhů. Situace se bude pravděpodobně s ubývajícím časem zhoršovat.
Republikáni včera ostře vystoupili proti Baracku Obamovi, který požaduje zvýšení daní. Republikáni se v kuloárech netajili tím, že k dohodě s demokraty je ještě hodně daleko. John Boehner ,šéf republikánů, kritizoval Obamův koncept. Je to prý jen zvyšování daní bez hlubšího ekonomické myšlenky.

Evropský summit

Jedna banka vládne všem, alespoň tak by to mělo v příštím roce vypadat v eurozóně. Dnes začíná dvoudenní summit Evropské unie v Bruselu. Hlavním tématem zůstává tzv. bankovní unie v čele s Evropskou centrální bankou (ECB). Německo včera otočilo svojí politiku a prozradilo, že nebude stát v cestě integraci evropského bankovnictví.
Po třech letech debat, námitek a bojů bychom se mohli konečně dočkat jednotní bankovní unie v eurozóně. Ta by mohla být výchozím kamenem pro další evropskou integraci hlavně pak pro vznik fiskální unie. Potřeba sjednocení evropského bankovního systému vyšla na povrch, když problematické banky v Irsku a Španělsku způsobily téměř kolaps hospodářství tamních zemí.
Francie a Německo před pár týdny největší rivalové v debatách o "superbance" jsou dnes již spojenci. Německý ministr financí Wolfgang Schaeuble včera prohlásil, že cítí velkou šanci k dohodnutí se na právní formě budoucího bankovního systému. „ Doufáme v co největší shodu, máme nějaké připomínky a návrhy, ale podaří-li se najít kompromis, tak nebudeme stát v cestě," dodal Schaeuble.
Konečným otazníkem zůstává, jak se k bankovní unii postaví ostatní členské státy, například Velká Británie a Švédsko. Nicméně vzhledem k obratu Německa je velice pravděpodobně, že bychom se do konce roku mohli dočkat základního náčrtu fungování společné evropské bankovní unie.

Eurodolar se celý týden pohybuje v růstovém kanále, který dokázal prorazit včera večer po zveřejnění zpráv z Ameriky. Momentálně se nachází v korekční vlně a připravuje se k dalšímu posílení. Budoucnost eura je teď v rukou politiků, kteří budou dnes jednat v Bruselu.
 

    Sdílení článku: 
       

    Čtěte více

    • 📣Fed, BoE a ECB - kdo řekne stop?
      Rozhodnutí budou oznámena následovně: Fed ve středu ve 20:00 a tisková konference ve 20:30. Bank of England pak oznámí své rozhodnutí ve čtvrtek ve 13:00 s tiskovou konferencí ve 13:30. Později, ve 14:15 rovněž ve čtvrtek, bude zveřejněno rozhodnutí ECB a tisková konference se uskuteční ve 14:45.
    • FED bol jastrabí, očakáva tri zvýšenia sadzieb v budúcom roku
      Dnešný FED bol jastrabí. Americká centrálna banka najnovšie predpokladá, že v budúcom roku pôjdu úrokové sadzby nahor trikrát. Trhový konsenzus hovoril o tom, že FED ponechá svoje projekcie pre budúcoročné zvýšenie úrokových sadzieb na dvoch. Pre rok 2018 hovorí mediánové očakávanie popredných členov FEDu o sadzbách medzi 2,0% a 2,25%, čo znamená ďalšie tri zvýšenia. Tu je porovnanie projekcií zo septembra a decembra (graf od @M_McDonough):
    • Fed Bostic očekává snížení sazeb na konci roku 2024
      Fed Bostic dnes pronesl projev, ve kterém zasadil pozitivní tón americké ekonomice a naznačil, že má stále velkou dynamiku. Bostic řekl, že očekává, že inflace bude nadále klesat. Pokud jde o sazby, řekl, že neočekává, že by Fed snížil sazby před polovinou roku 2024, ale takový krok by mohl přijít koncem roku 2024. Jeho výroky však na USD trhu nevyvolaly žádnou zásadní reakci.
    • Fed Bowman a Janet Yellenová komentují ekonomiku USA 💵
      Ministryně financí a bývalá předsedkyně Federálního rezervního systému Janet Yelen a Michelle Bowmanová z Fedu se dnes vyjádřily k americké ekonomice a výhledu měnové politiky. I když ekonomové očekávají, že výnosy z 10letých státních dluhopisů již letos dosáhly vrcholu, Bowman zdůraznil, že stále existuje šance, že sazby budou muset ze současných úrovní stoupnout.
    • Fed Bowman signalizuje zastavení pokroku ve snižování inflace v USA. EURUSD ztrácí 0,3 % 📉
      Michelle Bowman, členka Rady guvernérů Federálního rezervního systému USA, dnes uvedla, že „pokrok ve snižování inflace v USA se zdá být zastaven.“ Zde jsou hlavní body jejího projevu:
    • Fed bude jednat tvrdě na základě příchozích ekonomických dat (EUR/USD a USD/CAD pravděpodobně zaznamenají omezené zisky)
      Trhy zůstávají pod silným tlakem kvůli očekávání vyšších úrokových sazeb Fedu. Zveřejněný protokol Fedu neukázal žádné rozpory s usnesením, které bylo vydáno po posledním zasedání, což naznačuje téměř jednomyslné rozhodnutí členů zvýšit klíčovou úrokovou sazbu o 0,25 %. Zmínil také, že banka je připravena pokračovat v boji s inflací, což znamená, že pokud bude toto číslo nadále zpomalovat, úrokové sazby se budou nadále zvyšovat, dokud neklesnou na 2 %.
    • Fed bude jestřábí, od Apple se čeká AI update Siri
      Minulý týden byla zveřejněna data z amerického trhu práce, která v závěru týdne pokazila sentiment na akciovém trhu. Aktuálně trh vyhlíží středeční zasedání FOMC. Americký Fed kromě rozhodnutí o sazbách přinese i makroekonomickou projekci a tečkový graf, ten naznačí jak by se mohla vyvíjet trajektorie snižování úrokových sazeb. Nový týden začal v Evropě negativně kvůli výsledkům voleb do Evropského parlamentu. Co lze očekávat v následujícím týdnu a jaký byl ten minulý se dozvíte již nyní v našem videu.
    • Fed bude pokračovat ve zvyšování sazeb i navzdory obchodní válce
      Americký Fed minulý týden podle očekávání zvýšil úrokové sazby o 0.25 % a sazba fed funds se tak dostala na 2.25 %. Bylo to v pořadí již osmé zvyšování sazeb od doby, kdy začala centrální banka zpřísňovat monetární politiku v roce 2015. Fed také ponechal i současný objem prodeje dluhopisů ze své rozvahy, známé jako quantitative tightening, přičemž měsíčně Fed prodá dluhopisy v objemu mezi 40 až 50 mld. USD. Toto bylo však očekávané a trh s tím již počítal.
    • Fed bude provádět repo operace minimálně do půlky října, dnes evropské PMI
      Závěr minulého týdne přispěl k mírné korekci na akciových indexech, a to navzdory informacím o tom, že americká centrální banka bude prostřednictvím repo operací dodávat na trhy likviditu minimálně do poloviny příštího měsíce. Reagovala tak na komplikace na mezibankovním trhu, které měly v minulém týdnu za následek dokonce růst efektivní sazby až nad pásmo, ve kterém se ji Fed snaží udržovat. Navzdory korekci, která na amerických indexech dosáhla přes půl procenta, ale ocenění rizikových aktiv zůstává stále vysoké a trhy jsou relativně klidné.
    • Fed bude při rozhodování vycházet z inflace
      Analytici po celém světě stále mluví o čím dál horší ekonomické situaci ve Spojených státech, růstu nezaměstnanosti a zmenšujícím se trhu práce. Z jakéhosi důvodu ale nikdo z nich nemluví o tom, že situace v Evropské unii a ve Spojeném království není o nic lepší. Důvodem, proč dolar obvykle klesá, je bezprostřední snížení sazeb Fedu nebo hrozba recese. Ani jedno ale zatím nezačalo. Trh očekával snížení sazeb Fedu už na březnovém zasedání. Teď se jeho načasování posunulo na červen a členové FOMC stále hovoří o příliš vysokých očekáváních trhu. Americká centrální banka možná letos realizuje jen tři kola uvolňování měnové politiky místo pěti nebo šesti, jak trh očekával. A tato informace stále ještě nestačí na to, aby dolar podpořila, jak to vyžaduje zpravodajské pozadí a označení vln pro oba instrumenty.
    • FED bude v roku 2018 extrémne nečitateľný. Yellenová nechce po februári pokračovať ďalej, dôjde k takmer úplnej obmene
      Yellenová v nočných hodinách vyhlásila, že po vypršaní jej funkčného obdobia ako šéfky FEDu (od februára bude šéfom FEDu Powell), sa vzdá aj svojej funkcie v rade guvernérov. Tá je už vyprázdnená – chýbajú v nej traja členovia a Trump sa s menovaním nových neponáhľa. Personálne podvyživený FED za jeho vlády posilnil len Randal Quarles, ktorý sa v októbri stal šéfom pre bankovú reguláciu. Keďže Powell, ktorý má nahradiť Yellenovú už členov rady guvernérov je, tak sa po Yellenovej odchode počet prázdnych miest rozšíri na štyri. Do toho všetkého ohlásil viceprezident a šéf Newyorského FEDu Dudley, že plánuje predčasne ukončiť svoje pôsobenie vo FEDe v polovici budúceho roka.
    • Fed bude vyhlašovat sazby, překvapí Yellen trhy?
      Zatímco evropská ekonomika stále zápasí se zotavením, americká ekonomika vykazuje zjevné známky konjunktury. Data publikovaná v minulém týdnu skončila výrazně nad očekáváním a potvrdila tak sílu amerického spotřebitele. Nad očekáváním skončily maloobchodní tržby, které v květnu meziměsíčně vzrostly o 1,2 %, což je nejrychlejší tempo za více než pět let. Výrazně výše se posunul také index spotřebitelského sentimentu podle Michiganské Univerzity, který za červen vzrostl na 94,6 bodů vůči očekávaným 91,3 bodům.
    • Fed byl už v březnu velmi jestřábí, odhalil zápis. Z bilance může mizet přes bilion ročně
      Včera zveřejněný zápis z březnového zasedání Fedu překvapil ze dvou směrů. Jednak tím, že odhalil výrazně jestřábí naladění měnového výboru, a dále i tím, že to Fed neřekl hned. Za důležitý bod považujeme silnou podporu pro 50bodové zvýšení sazeb právě už na březnovém jednání, ze kterého ale bankéři nakonec slevili kvůli velké nejistotě. Zásadní je potom konkrétní návrh na tempo vyfukování bilance, které by mělo rovnou startovat na 95 mld. USD měsíčně (z čehož 60 mld. státní dluhopisy a 35 mld. MBS).
    • Fed by mohol v stredu znížiť úrokové sadzby o 0,25 percentuálneho bodu
      Hlavným dôvodom spomalenia americkej ekonomiky sú obchodné vojny, predovšetkým však obchodná vojna medzi USA a Čínou. Americká ekonomika v súčasnosti ťaží z nízkej úrovne nezamestnanosti, ktorá zabezpečuje solídnu domácu spotrebu. Inými slovami, hospodársky rast v súčasnosti významne ovplyvňuje domáca spotreba, ale zahraničný obchod spomaľuje práve vďaka obchodným vojnám. Ďalším dôvodom je aj určitá neistota a strach z príchodu recesie, a teda firmy sa snažia obmedzovať investície. Kombinácia týchto faktorov stojí za spomaľovaním americkej ekonomiky.
    • Fed by se mohl vzdát dalšího zvyšování sazeb již zítra
      Jak euro, tak libra nadále zaznamenávají zisky, protože očekávání pauzy ve zvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu sílí.
    • Fed Collins a Bostic komentovali měnovou politiku USA🗽 EURUSD stále pod 1,10
      Celkový tón Collinse a Bostic poukazoval na silnou americkou ekonomiku, ale oba členové jsou si zcela jisti, že inflace je pod kontrolou Fedu, na cestě k 2% cíli, a to i přes stále silná data z amerického trhu práce. Riziko „příliš silné“ ekonomiky však přetrvává, ale pro finanční trhy to není žádné překvapení. EUR/USD se stále obchoduje pod zónou odporu 1,10, ale pár se snaží odrazit poté, co dosáhl supportu 1,095, poblíž 61,8 Fibonacciho retracementu vzestupné vlny, která začala v srpnu.
    • FED Cuts QE3 Program By Another 10 Billion Dollars
      Yesterday, FED announced the decision on the reduction of the repayment of assets, by 10 billion dollars, to $65 billi...
    • Fed čeká na volby, dnes je na programu ČNB a Bank of England
      Americká centrální banka se v předvolební vřavě neodvážila učinit sebemenší překvapivý úkrok stranou a ponechala úrokové sazby beze změny, přičemž doprovodný komentář doznal jen kosmetických změn. Nejviditelnější, avšak rovněž očekávanou změnou je fakt, že pro zvýšení úroků zvedli ruku tentokrát jen dva členové FOMC, zatímco před tím to byli tři centrální bankéři.
    • Fed dál obrací kurs. Dolar a výnosy se po poklesu konsolidují, z akcií vyprchává úvodní nadšení
      V případě včerejšího Fedu si rovnou musíme přiznat, že jsme nečekali tak rychlý obrat pozice, kterou hájil ještě v půlce prosince. Lednové zasedání ale změnu kursu ukázalo poměrně jasně. Současný hospodářský růst (pro změny v politice jen málo relevantní) je podle Fedu solidní, zatímco dříve byl hodnocen jako silný. Výhled se podle předsedy Powella nezměnil, narostla ale rizika a kvůli nim Fed během měsíce v podstatě odpískal dvojí zvýšení sazeb a nově je ochoten případně i měnit tempo kvantitativního utahování.
    • Fed dál pomáhá dolaru, finanční sektor hlavním tahounem růstu akcií
      Fed dál pomáhá dolaru, finanční sektor hlavním tahounem růstu akcií...
    Forex - doporučené články:

    Co je FOREX?
    Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
    Forex pro začátečníky
    Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
    1. část - Co to vlastně forex je?
    FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
    VIP zóna - Forex Asistent
    Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
    Forex brokeři - jak správně vybrat
    V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
    Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
    Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
    Forex volatilita
    Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
    Forex zůstává největším trhem na světě
    V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

    Nejnovější články:


    Naposledy čtené:

    Forex brokeři
    reklama
    Dukascopy new