Dnešní Praktické okénko budeme věnovat jedné z nejlepších metod tradingu a tou je obchodování po směru trendu. Abychom tento styl mohli praktikovat, je samozřejmě potřeba umět identifikovat trend. K tomu slouží trendové čáry, které v dnešní obchodní přípravě budeme používat. Abychom udrželi rovnováhu, budeme se na dalších řádcích věnovat nejprve nákupnímu trendu a ve druhé ukázce pak budeme analyzovat příležitost ke vstupu do prodejního trendu. Jako pomocník při identifikování vstupní ceny nám bude sloužit Volume profile. Pojďme tedy na to.
NZD/USD – H1
V této ukázce se trh nachází v rostoucím trendu, který jsme identifikovali velmi jednoduše a to spojením low tří cenových výběžků. Díky identifikovanému trendu můžeme nyní přistoupit k druhé fázi, což je identifikace exekučních úrovní. V tomto případě to je velmi snadné. Volume profile je nejvíce účinný v okamžicích, kdy trh reaguje na hranu objemového profilu. Tehdy dochází k tržní korekci, v případě protitrendových obchodů na nejbližší S/R zónu, a v případě trendových obchodů se může jednat o počátek dalšího dlouhodobějšího růstu. Ideální vstup do obchodu je tedy na úrovni trendové čáry a v kombinaci se supportem.
CHF/JPY – H1
Druhá ukázka se týká hledání vstupní úrovně do klesajícího trhu. Postup je opět totožný jako v předchozím příkladu. Identifikujeme trend pomocí trendové čáry, což jsme provedli pomocí spojení high dvou cenových výběžků. Následně poté dochází k analyzování trhu pomocí market profile. V tomto případě trh vytvořil ve výběžku u trendové čáry volume oblast, která může fungovat jako bariéra, na které očekáváme tržní reakci.
Trh někdy bývá záludný a rád trendové čáry přestřeluje, čímž vytváří scénáře falešného průrazu. Při těchto situacích trh chodí testovat likviditu nad/pod cenovými výběžky, kde je teprve zahájen korekční pohyb. To je důvod, proč mnoho traderů v tomto stylu nepochodí, protože jejich umístěné SL ihned nad/pod cenovým výběžkem bývají trhem vybrány a až poté je realizován cenový pohyb v predikovaném směru. Řešení je přitom jednoduché. Stačí rozdělit position sizing do dvou obchodních příkazů a nad/pod cenovým výběžkem umístit limitní příkaz, který tento falešný break zachytí a také zlepší celkovou průměrnou vstupní cenu.
Děkuji za přečtení,
Martin Klass