Zvláště pak komodita pro světovou ekonomiku nejdůležitější, kterou je ropa. Trh s ropou je globální a silně propojený. Slabý dolar znamená nižší cenu ropy mimo USA (a země Perského zálivu, jejichž měny jsou na dolar pevně navázány), což podněcuje poptávku a tlumí těžbu. Historicky je proto ropa s vývojem dolaru silně negativně korelovaná. V případě měnového páru EUR/USD jde o korelaci pozitivní, protože zde je dolar v nepřímé kotaci.
Z následujících grafů vidíme, že po spanilé jízdě směrem vzhůru během posledních 2 měsíců naráží jak eurodolar, tak ropa na rezistenci. Většina traderů začala vybírat zisky poté, co americká centrální banka (Fed) na svém posledním zasedání zůstala v jestřábím módu a páteční data z amerického trhu přinesla silné pozitivní překvapení v podobě nejrychlejšího růstu mezd za posledních 8,5 roku.
Porovnání vývoje měnového páru EUR/USD a americké ropy WTI (4hodinový graf – H4):
Za aktuální situace slabého amerického dolaru a vysokých cen ropy můžeme čekat rychlý růst úrokových sazeb. Nejenže oba dva faktory poženou vzhůru americkou inflaci, ale v případě ropy také podpoří rychlý rozvoj nových břidličných projektů, které už vzhledem ke své velikosti budou mít silný pozitivní vliv na celou ekonomiku Spojených států.
Po mírném přešlapování a váhání ke konci loňského roku začínají trhy jestřábí rétorice Fedu znovu věřit. Nyní tradeři předpokládají hned další 3 letošní zvýšení úrokových sazeb (viz graf) z aktuálního pásma 1,25-1,50 % na 2,00-2,25 % v prosinci. Při takovém utažení měnové politiky v USA bude pro měnový pár EUR/USD i ropu velice těžké dále růst. V následujících měsících proto čekáme pokles EUR/USD na 1,2000, který pomůže americké ropě WTI vrátit část zisků a zakotvit poblíž 60 USD za barel.
Pravděpodobnost nastavení základní úrokové sazby v USA podle úrokových futures na konci roku 2018:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: CME, MT4, Bloomberg