Otázka 1): "Jak najít ten pravý obchodní styl?"
Každý trader je unikátní, stejně jako jeho otisky prstů, a s tím přichází i potřeba najít obchodní styl, který rezonuje s osobními preferencemi, životním stylem a tolerancí k riziku.
Je to neustálé hledání rovnováhy mezi komfortem a výkonem, mezi riskem a odměnou. Ve výsledku je ale nejdůležitější prozkoumat, jestli mi sedí rychlá akce ve stylu snipera při scalpingu, anebo je mi bližší cesta želvy a pomalého pozičního a rozvážného tradingu.
Pokud ani jedno, je třeba najít kompromisy někde mezi v podobě střednědobého swingu či krátkodobého intraday obchodování.
Otázka 2): "Kdy vstoupit do obchodu?"
Tato otázka je zásadní a přitom tak složitá. Vstupní bod do obchodu může znamenat rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem. Tradeři neustále vyvažují mezi technickou analýzou, fundamentálními faktory a svým vnitřním instinktem, aby našli ten správný moment pro vstup.
Ideální pomůckou je sepsat si jednotlivé přístupy, indikátory a obchodní myšlenky, abychom si tuto otázku mohli jednoznačně zodpovědět.
Otázka 3): "Kdy obchod uzavřít?"
Stejně důležitá jako otázka vstupu je i otázka výstupu. Zde se projevuje disciplína a schopnost přijmout jak zisk, tak ztrátu. Mnoho traderů se učí tvrdou lekcí, že nejít včas z obchodu může být stejně škodlivé jako špatný vstup.
Pokud navíc řídíte samotnou pozici během jejího běhu, je opět důležitější mít jednoznačně definováno, kdy do pozice můžete zasáhnout (resp. za jakých podmínek).
Otázka 4): "Jak správně řídit riziko?"
Riziko je nerozlučným společníkem každého obchodu a jeho správné řízení je uměním samo o sobě. Otázka, jak alokovat kapitál, jak nastavit stop-loss, či kdy zvýšit pozici, jsou neustálým zdrojem zamyšlení a diskuzí v tradingových kruzích.
Ve skutečnosti neexistuje univerzální rada, která bude plošně fungovat všem traderům bez výjimky. Je totiž úkolem tradera sladit výše uvedené přístupy, zohlednit v rámci tradingové diverzifikace počet instrumentů, definovat si alespoň orientační RRR poměr a mít jasně definovaný risk na 1 obchod či soubor instrumentů, a to třeba i v rámci určitého období (den, týden,...).
Otázka 5: "Jak se vyrovnat s emocemi?"
Emoce mohou být největším nepřítelem tradera. Strach, chamtivost, naděje – všechny tyto emoce mohou zatemnit soudnost a vést k impulzivním rozhodnutím.
Nejčastěji se k této otázce dostáváme v momentě, kdy si přiznáme, že aktuálně nevalné výsledky vznikly v důsledku emočního rozhodování o směřování trhu.
Kolikrát stačí jen špatný den, únava či stres a hned na nás mají emoce větší vliv.
Závěr
Otázky, které si tradeři kladou, odhalují hlubokou potřebu porozumět a ovládnout trh, s nímž denně soupeří. Každá otázka je krokem na cestě k většímu porozumění nejenom trhům a tradingu, ale i sám sobě.
Trading je cesta, nikoli destinace. Neustálé vzdělávání, přizpůsobování se měnícím trhům a zdokonalování vlastních strategií může být skutečně cesta vlastního rozvoje a postupného budování silných návyků a ještě silnější strategie pro dlouhodobou udržitelnost v tomto dynamickém prostředí.
Úspěšný trading!
Pepa Zeman