Těžké ekonomické prostředí
Nikoho nepřekvapí, že zpráva konstatovala, že současný ekonomický kontext je stvořen pro velkou krizi. Výbušný koktejl obsahuje tři složky: vysokou inflaci, nízký růst i monetární restrikce. Současnou situaci komplikuje vysoké zadlužení státního i soukromého sektoru. To dává politikům nebo ředitelům firem velmi malý prostor pro případná krizová opatření. Odliv zahraničního kapitálu v dolarech z rozvojových zemí je dalším rizikem pro bankovní prostředí.
Ztráta likvidity
Hlavním problémem je ztráta likvidity velkých fondů. Co se tím myslí? Jedná se o to, že fondy, které se rozhodnou prodávat jakákoliv aktiva se mohou potýkat s nedostatkem kupců. Prodejní tlak může být tak silný, že by kupci měli strach nakupovat. Cena aktiv by se pak řítila k zemi. Pád by byl ještě posílen využitím finančních pák. Zpráva FSB není záměrně konkrétní natolik, aby mluvila o nějaké konkrétní akcií, či akciovém trhu nebo o určitém typu dluhopisu. Na trhu může nastat situace, kdy se investoři rozhodnou své pozice vyprodat, ale nikdo nebude na druhé straně chtít je koupit. Je to stejná situace jako když v divadle vypukne požár, najednou se všichni chtějí dostat ven, ale dveře jsou příliš úzké, aby propustily všechny návštěvníky okamžitě. A právě takovou situaci můžeme brzy podle FSB zažít na trzích.
Dobrá zpráva na konec
Zpráva FSB nebyla pouze negativní, i když varování před riziky má být hlavním úkolem FSB. Trhy ukázaly v roce 2022 velkou odolnost. Ať šlo o jakákoliv aktiva akcie, kryptoměny a nebo dluhopisy, po počátečních výprodejích a pádech, investoři vždy našli odvahu a začali finanční aktiva znovu nakupovat. Právě tato chuť riskovat držela trhy nahoře v roce 2022. Největším rizikem pro rok 2023 je právě ztráta chuti nakupovat riziková aktiva. V dnešní době by si investor měl uvědomit, že neexistuje žádný druh aktiv, který by nebyl ohrožen ztrátou likvidity. Toto riziko by neměl brát na lehkou váhu a přizpůsobit tomu svůj objem investovaných peněz.
Matěj Široký