Trh práce je jedním z cílů, které americká centrální banka sleduje a přizpůsobuje mu svoji monetární politiku. USA vytvořily v říjnu 271 000 nových pracovních míst mimo zemědělský sektor (NFP). Očekávání na úrovni 181 000 ale i předchozí hodnota 137 000 byly vysoce překonány. Výborné výsledky NFP přišly jako na zavolanou, protože po sérii předchozích výsledků, hluboce pod kulatým číslem 200 000, začínali někteří pesimisté pochybovat o zdravotním stavu největšího pracovního trhu světa. Jak lze z grafu vidět, v srpnu byly hodnoty NFP sotva na úrovni 150 000 a v září klesly ještě níže.
Navíc pozitivní data byla viděna nejen u samotného ukazatele NFP, ale i u dílčích ukazatelů z trhu práce. Míra nezaměstnanosti klesla v říjnu z 5,1 na 5,0 procent. Pokles míry nezaměstnanosti se cení tím více, že míra participace na pracovním trhu zůstala na nezměněné úrovni 62,4 procenta. Klesla i dlouhodobá nezaměstnanost (U6) ze zářijových 10 na 9,8 procenta. Průměrné hodinové výdělky meziměsíčně posílily o 0,2 procenta, přičemž trh čekal růst jenom 0,2 procentním tempem.
Graf NFP (počet vytvořených nových pracovních míst mimo zemědělský sektor) za posledních 12 měsíců:
Ačkoliv druhý cíl Fedu – inflace zůstává daleko pod 2procentním cílem, z pohledu pracovního trhu by mohl Fed utahovat monetární politiku. Finanční trhy to vnímají stejně. Jejich očekávání ohledně prosincového zásahu Fedu předchozí týden výrazně stouply, což výborně ukazuje graf výnosů státních dluhopisů. Výnosy 2letých amerických státních dluhopisů již ve středu po projevu Janet Yellenové prorazily dlouhodobou rezistenci 0,75 procenta a v pátek po datech NFP sebevědomě překonaly předchozí maxima na úrovni 0,8200.
Výnosy 2letých amerických státních dluhopisů:
Pro vývoj hlavního měnového páru EUR/USD je zásadní graf níže, který vykresluje dramaticky rostoucí rozdíl mezi výnosy 2letých amerických a německých státních dluhopisů, který bude zdrojem oslabování měnového páru.
Spread (rozdíl) mezi americkým výnosem z 2letého státního dluhopisu a německým státním dluhopisem se stejnou splatností:
Kromě EUR/USD se páteční data z amerického trhu práce zásadně podepsala i na ceně páru britské libry a japonského jenu proti dolaru (GBP/USD, USD/JPY). Obě dvě měny překonaly klíčové hodnoty.
Měnový pár USD/JPY se v pátek konečně vymanil z fialového konsolidačního obdélníku, v němž se pohyboval beze směru 2 a půl měsíce. Cílem by se měly stát předchozí maxima (125,00) a test formace trojitého vrcholu. Avšak do dlouhých pozic je lepší vstupovat na nižších hodnotách. Ideální variantou by byla korekce a re-testování hodnoty 122,00.
Denní graf USD/JPY:
Pátek byl klíčový den i pro měnový pár GBP/USD. Libra již v průběhu týdne oslabila, když britská centrální banka (BoE) snížila výhled pro inflaci na roky 2015 – 2017, což indikuje pozdější růst úrokových sazeb. Navíc guvernér centrální banky Mark Carney ve svém projevu spojeném s novou ekonomickou prognózou nenaznačil možnost brzkého utažené měnové politiky. Následně výborná páteční data z amerického trhu práce se postarala o to, že libra prohrála souboj s hodnotou podpory 1,5090 a uzavřela pod ní na denním i týdenním grafu, což je pro ni negativním signálem a mohlo by to vést k pokračování klesajícího pohybu až k dubnovým minimům.
Denní graf GBP/USD:
Rostoucí očekávání ohledně zvýšení úrokových sazeb v USA dodávají sílu americkému dolaru. Nicméně informace ohledně utažení měnové politiky nejsou příznivé pro americké akcie, zlato ani ostatní komodity vázané na americký dolar.
Michala Moravcová
Analytik finančních trhů BOSSA