Mario Draghi, prezident ECB, včera dokázal udržet eurové býky na uzdě a naznačením velice pomalého plánovaného zpřísnění měnové politiky zahrál na holubičí notu. Konec QE v eurozóně během letošního podzimu není v žádném případě hotovou věcí a na růst úrokových sazeb z -0,40 % mohou investoři zapomenout ještě minimálně rok. Spread mezi výnosy desetiletých amerických a německých bondů se rozšířil na 2,40 %. A na takový bonus už investoři od penzijních fondů po centrální banky slyší a nakupují dolary v neprospěch eura.
Porovnání vývoje 10letého výnosu vládních dluhopisů v USA a v Německu:
Růstový výhled eurozóny se během posledních měsíců prudce zhoršil. Dnešní předběžná data o HDP i inflaci přicházející z Francie, Španělska i Německa tento trend dále potvrzují. Prognózy budou muset být revidovány směrem dolů a centrální bankéři ve Frankfurtu budou růst cen spíše povzbuzovat, než aby se jej měli bát.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
Zajímavý je vývoj na ostatních evropských měnách, jako je švédská i česká koruna. Tyto měny reagují na poslední vývoj oslabením i vůči euru a jejich pokles vůči americkému dolaru se tedy násobí. Přitom tak ve Švédsku, tak v ČR se i přes mírně ochlazení ekonomického vývoje dočkáme dalšího zvýšení úroků mnohem dříve než v eurozóně. Měnové páry EUR/SEK i EUR/CZK tak mohou být při dalším růstu velice atraktivní k shortování. Přece jen Švédsko i Česká republika mají oproti eurozóně mnohem lépe rozběhlou ekonomiku a jejich veřejné finance jsou ve výborné kondici, takže nějaký panický úprk kapitálu z těchto měn je silně nepravděpodobný.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: tradingeconomics.com, MT4, Bloomberg