Meziroční vývoj spotřebitelské inflace v Číně:
Důvodů pro tento nezvyklý vývoj je více. Z dočasných faktorů uveďme pokles cen energií i dalších průmyslových komodit, které budou po odeznění působit zase mírně proinflačně. Na druhou stranu vývoj čínské ekonomiky ovlivňuje stále více strukturálních problémů – příliš vysoké výrobní kapacity, přesun globální poptávky od zboží ke službám, diverzifikace výrobního řetězce směrem blíže ke spotřebiteli (nearshoring), i krach realitního trhu a s tím spojené udržování předlužených zombie společností.
Vývoj indexu výrobních cen v Číně:
V kostce tak Čína dokáže stále vyrábět hodně zboží a po poklesu cen komodit i velice levně. Výrobní ceny meziročně dokonce klesají o 5,4 % a pohybují se na úrovni roku 2018. Která jiná země dokáže říci, že vyrábí levněji než před 5 lety?! Ani přesto však poptávka po čínských výrobcích neroste.
Čínská centrální banka tak má prostor významně posílit domácí poptávku snížením úrokových sazeb i zvýšením dostupné likvidity. Druhá největší světová ekonomika stále dosahuje slušného přebytku na běžném účtu (2-3 % HDP), takže měnové ofenzivě nic nebrání.
Můžeme se tedy stát svědky největšího rozdílu mezi americkými a čínskými úrokovými sazbami za několik desetiletí. Obchodníci s čínskými státními dluhopisy již tento vývoj očekávají a srážejí výnos 10letého bondu na pouhých 2,65 % p.a. Srovnatelný americký dluh přitom vynáší aktuálně 3,82 % p.a., a to i přes nižší rizikovou prémii.
Vývoj výnosu 10letého čínského vládního dluhopisu (v % p.a.):
Čína kráčí podobnou cestou jako Japonsko, které již 30 let bojuje s poklesem cen a na utaženou měnovou politiku amerického Fedu víceméně rezignovalo, čímž obětovalo kurz své domácí měny. Čínský jüan si stále ještě drží svou hodnotu. Očekávaný proud kapitálu směrem do USA i potřeba zvýšit konkurenceschopnost ve srovnání s Japonskem bude tlačit měnový pár USD/CNY výše. Nemělo by proto být překvapivé, pokud se do konce letošního roku bude americký dolar prodávat za více než 7,5 jüanu. To vše při dlouhé pozici na USD/CNY, která poskytuje díky rozdílu v úrokových sazbách pozitivní swapové body.
Vývoj měnového páru USD/CNY:
Tomáš Raputa
Anayltický tým FXstreet.cz
Zdroje: PBoC, tradingeconomics.com