Euforie je pryč
Po pondělní euforické seanci, která byla v mnoha ohledech specifická, přišlo na trhy vystřízlivění a podle mnohých pouhý výběr zisků. Ten však následovalo včerejší pokračování v negativní náladě, kterou opět připomněly rostoucí výnosy z amerických státních dluhopisů. Pozitivní nálada tak příliš dlouho nevydržela a investoři museli rychle svou pozornost přesouvat zpět k dluhopisovému trhu, který poslední dny udává tempo na akciových trzích.
Chvílemi se dokonce ve spojení s pondělím nárůstem mluvilo o býčí pasti. Přece jen výnosy sice klesly v případě desetiletých splatností pod 1.5 %, ale stále zůstaly poměrně vysoko. V úterý už trhy naznačovaly, že něco nemusí být úplně v pořádku. Výnosy totiž dále klesaly směrem k 1.4 %, ale technologické akcie nedokázaly navázat na pondělí růst a korigovaly zisky. Včera výnosy z desetiletých dluhopisů rostly téměř na 1.5 % a tlak na akciové trhy zesílil. Pod největším tlakem jsou růstové akcie, především pak technologické tituly. Jejich budoucí růst většinou totiž závisí na levných výpůjčních nákladech, které jsou nyní v ohrožení a investoři zrychlily přesun kapitálu do hodnotových a cyklických titulů, které budou těžit z postupné vakcinace a ekonomického oživení.
Graf: Vývoj výnosu z desetiletých státních dluhopisů v USA (Zdroj: FT.com)
Přesun do hodnotných akcií
Proto se poslední dny nejvíce daří aerolinkám nebo výletním lodím. Akciím, které byly od začátku pandemie pod silným tlakem a nyní s lepšícím se výhledem pro americkou ekonomiku začínají získávat na oblibě. Celkový výhled vylepšuje také fiskální balíček, o kterém nyní jedná americký Senát. Ten by měl být o velikosti 1,9 bilionu dolarů a bezesporu pomůže nastartovat nejen ekonomický růst, ale také inflaci, které se investoři také začínají obávat, a to navzdory faktu, že FED několikrát upozornil, že sazby zvyšovat neplánuje. Zatím jde totiž pouze o prázdná slova a kdyby inflace dorazila takovým tempem, jakým nyní rostou výnosy z dluhopisů, měly by trhy hodně velký problém.
Graf: Porovnání “hodnotového” indexu S&P Small Cap 600 (černá) a technologického indexu Nasdaq (modrá) (Zdroj: finance.yahoo.com)
Výsledky musí potvrdit, že si technologie své ocenění zaslouží
Trhy neustále pracují s očekáváním a na toto očekávání doplácí nejvíce technologický sektor. Problémem je především jejich extrémní předraženost. Jde však o firmy, které budou úspěšné i po konci pandemie a jejich zisky budou nejspíš stále růst ohromným tempem. Je však potřeba zvážit, zda také nezvýšit expozici v cykličtějších akciích a počkat na případné prohloubení korekce na technologiích a využít jí pro nákup. Výnosy totiž budou s největší pravděpodobností ještě růst a trhy se s nimi mohou znít až za pár týdnů.
Amazon i Apple během pandemie dokázaly ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku překonat tržby 100 miliard dolarů. Další rekordy čekají tyto firmy i v roce 2021, na chování spotřebitelů se totiž nic zásadního nezmění. Amazon od začátku roku ztratil 7 % a Apple přibližně 10 %. V případě dalšího růstu výnosů mohou ještě klesat, ale čísla za Q1 by měla utvrdit investory znovu v tom, že mají v jejich portfoliích své místo. Další korekce tak skutečně může být příležitostí pro někoho, kdo zatím není v trhu a cítí se, že mu ujel vlak. Mezitím však můžeme sledovat příležitosti i na jiných trzích.
Štěpán Hájek
Purple Trading