Sobota 21. prosince 2024 15:48
reklama
RebelsFunding
reklama
Investingfox Partner
reklama
RebelsFunding
reklama
Fintokei StartTrader

Pozadie obchodovania na akciových trhoch

Napsal:   Sekce: Akcie

Včera a predvčerom sme boli svedkami ďalšieho výrazného oživenia na meme-stocks a akcie spoločnosti GameStop zase vzrástli o vyše 100%. Samotnému rastu akcií sa však tentokrát nebudem venovať ale v krátkosti priblížim ako funguje obchodovanie akcií kótovaných na burze a ako je to s ich vlastníctvom a úschovou. Som presvedčený, že by to mali vedieť všetci, čo obchodujú akcie alebo do nich investujú.

Tak to ťa asi sklamem kamarát ale s najväčšou pravdepodobnosťou akcie neobchoduješ priamo na burze. A to aj v prípade, že sú to naozaj akcie a nie CFD. Ako je to možné? Vo svojej podstate veľmi jednoducho. Prostredníctvom tretích strán. Každý regulovaný broker musí v obchodných podmienkach, zásadach exekúcie pokynov alebo podobnom dokumente uviesť bližšie informácie o tom kde a ako prebieha exekúcia obchodov. Síce to neznamená, že sa dozviete vždy presné detaily ale aspoň by ste mali zistiť, či sú obchodné príkazy smerované priamo na burzu alebo to ide ešte cez nejakého sprostredkovateľa, alebo kedy ako.


Pohľadnica z roku 1909 znázorňujúca NYSE a jej blízke okolie - Zdroj: https://www.nps.gov/places/new-york-stock-exchange.htm

“Priamo na burze” môžu obchodovať iba členovia burzy, ktorých zvykne byť obmedzený počet a keby aj na niektorých burzách nebol, tak to so sebou prináša veľmi vysoké náklady a preto si to aj tak môžu dovoliť iba niektoré finančné inštitúcie. Všetci ostatní brokeri, banky, fondy, atď., jednoducho musia svoje objednávky (a objednávky svojich klientov) smerovať cez niektorého z členov burzy a tu práve začína sranda.

Mnohí členovia burzy sú okrem iného často priamo burzou zazmluvnení poskytovatelia likvidity na určitých inštrumentoch. Teda napríklad ak by ste chceli nakúpiť alebo predať “za market” určité akcie a váš broker by smeroval objednávky cez Morgan Stanley a Morgan Stanley by bol zároveň poskytovateľom likvidity na danej burze na danom inštrumente, tak je dosť možné, že by bol nakoniec aj vašou protistranou. Logika teda hovorí, že by to bolo oveľa jednoduchšie, keby ten obchod ani nešiel na burzu ale ho spracoval priamo Morgan Stanley.

Multilateral trading facilities

Na toto slúžia tzv. MTF (multilateral trading facility), ktoré by mali byť transparentné ale nie je to vždy úplne tak. Prvý dôvod je ten, že v prípade ako Robinhood broker môže predať určitý alebo celý order flow exkluzívne jednej inštitúcii alebo skupine, ktorá potom iba čaká, kým retail začne vstupovať do pozícií aby mi mohli robiť protistranu. Klientove príkazy sa ani nedostanú na burzu. V podstate by sa to dalo charakterizovať ako čakajúce príkazy vyvolených protistrán, ktoré však nemusia zadať do systému (lebo im ich nemá kto zobrať) a tým pádom ich ani zverejniť. Za normálnych okolností si to takmer nikto nevšimne, but when the shit hits the fan…

Keď Citadel už nevedel čo robiť, keď GME, AMC & spol. rástli a retail chcel stále iba nakupovať (potenciálne ďalšie shorty zo strany Citadel), tak jednoducho zatiahol ručnú brzdu a Robinhood retail mohol longy (Citadel shorty) už iba uzatvárať, čo v konečnom dôsledku malo za následok výrazný pokles ceny a záchranu pre Citadel, ktorý tak mohol nakúpiť akcie na oveľa priaznivejšej cene a uzavrieť tak short pozície. Robinhood nebol jediný broker, ktorý obmedzil obchodovanie na meme stocks ale ako jediný z veľkých hráčov bol pravdepodobne v konflikte záujmov. Ako aj povedal chairman Interactive Brokers Thomas Peterffy, IB a pravdepodobne aj ostatní brokeri to v danej situácii urobili aby ochránili seba, finančný systém a svojich klientov (tých, čo to nestihli kúpiť na začiatku). Nemôžeme sa potom čudovať, že nasledovalo vypočúvanie v kongrese a tak isto by nás nemalo prekvapiť, keď za to bude niekto odmenený ubytovaním na niekoľko rokov s plnou penziou a pásikavým pyžamom.

Ďalší dôvod prečo sú MTF nie vždy transparentné je ten, že niektoré fungujú ako dark pooly, kde vedia iní veľkí hráči zadať ľubovoľne veľké čakajúce objednávky na nákup alebo predaj bez toho aby sa o tom dozvedela verejnosť pred tým ako nastane samotný obchod. V určitých prípadoch to má svoj zmysel (nevyvolať zbytočnú paniku) ale čím viac sa takto obchoduje, tým viac môže byť cena akcií odtrhnutá od reality. Akciový trh, ktorý bol charakteristický tým, že sa obchodovalo centralizovane na organizovaných burzách sa postupne čoraz viac mení a viac a viac obchodov prebieha mimo burzy na MTF, čo samé o sebe nemusí byť z pohľadu rýchlosti a plynulosti obchodovania vôbec negatívne. Samozrejme, ak to prebieha transparentne a klientom nie je kvôli predanému order flow odopieraný prístup na trh. Keď má tretia strana právo plniť objednávky klientov brokera ale v určitom momente nemá záujem vstupovať ako protistrana do nových pozícií, mala by tie objednávky smerovať na burzu a rozhodne by to nemalo skončiť tak, že klienti brokera budú môcť iba zatvárať pozície, prípadne ich otvárať iba v tom “správnom” smere.

Asi všetkým nám je jasné, že keby nebolo obmedzené obchodovanie na GME a ďalších tituloch inak ako krátkodobým zastavením obchodovania podľa pravidiel burzy, tak by mohli viaceré firmy skrachovať ale pravidlá by mali platiť rovnako pre všetkých. Pykať za svoje chyby by mali všetci, nie len drobní investori. Áno, mohlo by to spustiť väčšiu korekciu alebo medvedí trh ale mnohí už asi zabudli, že je úplne normálne ak obdobie rastu na trhu na určité obdobie vystrieda obdobie poklesu. Takto utrpeli malí investori, ktorí kvôli manipuláciám na trhu uzavreli alebo stále držia straty alebo výrazne nižšie zisky ako by tomu bolo bez manipulácie a nie tí, ktorí jednoducho urobili chybné rozhodnutie a išli tvrdohlavo proti trhu.

Vlastníctvo a úschova akcií

Akcie, ktoré máte v portfóliu sú väčšinou držané v mene brokera a klient je iba užívateľ konečných výhod (beneficial owner) vedený v samostatnom registri brokera alebo SPV, čo so sebou prináša viaceré zaujímavé skutočnosti. Akcie sú zväčša uschované v depozitároch a keby tam musel mať vedený účet každý klient a nie iba samotný broker, tak by výrazne zvýšilo náklady na investovanie. Keďže cenné papiere klientov majú byť oddelené od majetku brokera, tak môžu byť vedené aj pod samostatnou entitou - SPV (special purpose vehicle).


Zdroj: archív autora

Toto usporiadanie vzťahov umožňuje brokerom požičiavať akcie tým, čo ich chcú shortovať, čo sa samozrejme využíva. Keď sa vrátim k Robinhood, tak pokiaľ Citadel nedržal v portfóliu akcie GME alebo ich mal málo, tak aby mohol vstúpiť do shortu voči retail klientom, musel si akcie niekde požičať. Ako pribúdalo traderov v long pozíciách a väčšina z nich pravdepodobne držala akcie na normálnom účte a nie custody, tak Citadel si mal v podstate stále kde požičať ďalšie akcie a preto sa short interest krátkodobo vyšplhal na vyše 100%.

Všeobecne platí, že free float = otvorené long pozície - otvorené short pozície a short interest je podiel otvorených short pozícií a free float. Lenže do free float sa rátajú všetky akcie, ktoré spoločnosť vyčlenila na obchodovanie na burze, takže sa tam počítajú aj akcie držané na custody účtoch (brokeri ich môžu nazývať rôzne ale princíp je rovnaký), ktoré môžu byť hocikedy zobchodované, rovnako ako akcie držané na bežných účtoch, ale nie sú dostupné na zapožičanie short traderom. Z toho vyplýva, že čím viac akcií je držaných na custody účtoch, tým nižšia je “čistá” free float, dostupná na shortovanie.

Netrúfam si odhadnúť aký podiel akcií držia investori na custody účtoch ale dovolím si tvrdiť, že každý akciový investor by si mal uvedomiť, že je v jeho najlepšom záujme aby boli akcie držané bez možnosti ich požičať niekomu, kto de facto bojuje proti nemu a zamyslieť sa či mu stojí za to ušetriť na poplatkoch za cenu toho, že jeho akcie môžu byť použité proti nemu. Uznávam, že pri nižších vkladoch a menších portfóliách to môže vyjsť relatívne draho a v niektorých prípadoch by celá investícia mohla stratiť zmysel, preto hovorím aby sa nad tým každý zamyslel sám, či mu to za to stojí. Keby to urobil celosvetovo väčší počet investorov, tak som presvedčený, že by to malo viditeľný efekt na dianie na akciových trhoch.

Aj keby nie, custody účet je jednoducho bezpečnejší lebo akcie sa nedajú požičať a tým pádom ani čisto teoreticky nemôže nastať situácia, keby short trader na druhej strane za extrémnych podmienok na trhu nevedel vrátiť požičané akcie (cena by vyletela príliš vysoko, zábezpeka na účte by nestačila a short pozícia by pri stop-oute nebola kompletne pokrytá). V takom prípade by to klient tak či tak nemal pocítiť, ani by o tom nemal vedieť, všetko by mal vyriešiť jeho broker s ostatnými zúčastnenými. Lenže nezabúdajme, že z času na čas nejaký broker, investičná banka alebo fond skrachuje, čo by riešenie takejto situácie výrazne skomplikovalo. Nechcem si ani predstaviť aké by to bolo riešiť presun portfólia/výber od krachujúceho brokera a zistiť, že to proste nejde lebo akcie boli zapožičané do shortu inému klientovi toho istého brokera, ktorý sa vypálil, svieti mu na účte mínus a peniaze nemá ani on ani broker, a zisťovať ako vyplniť online formulár na kompenzáciu z garančného fondu.

Michal Lukáč

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Povídání o trzích: Big tech, nákupy Jardy Brychty a prodeje Warrena Buffetta
    Zhruba poslední čtyři týdny zveřejňují velké společnosti své hospodářské výsledky. Největší pozornost jako vždy přitahují technologické firmy a není tak divu, že se na ně zaměřili i analytici XTB v nejnovějším dílu série Povídání o trzích. Co si o současné situaci myslí Jaroslav Brychta, Tomáš Vranka a Marek Němky? Jaké firmy podle nich stojí za pozornost? Přikupovali sami některé z nich? V tomto článku přinášíme krátký souhrn témat, která v aktuální epizodě zazněly!
  • Povídání o trzích: Jak analytici XTB hodnotí výsledky Big techu?
    Aktuální výsledková sezóna je prakticky u konce. Jedinou velkou americkou společností, která ještě neoznámila své výsledky, je Nvidia. To ale nic nemění na tom, že už máme čísla z trhu jako celku. Jak si tedy společnosti vedly? Opravdu přichází prasknutí AI bubliny? Současnou situaci detailně probrali analytici XTB Tomáš Vranka, Marek Nemky a Tomáš Cverna v novém díle Povídání o trzích. V tomto článku přinášíme souhrn témat, které v epizodě zazněly.
  • Povídání o trzích: Jak technologičtí giganti zvládli výsledkovou sezónu a co nás čeká?
    Čtyřikrát ročně světové společnosti oznamují své hospodářské výsledky a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Nedávno zveřejněné výsledky odhalily, jak si vedly technologičtí giganti jako Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon a Meta. V poslední epizodě série Povídání o trzích se na tyto výsledky zaměřili odborníci z XTB – Jaroslav Brychta, Tomáš Vranka a Marek Nemky, za účasti Petra Horáčka. Jaké závěry přinesla jejich diskuze?
  • Povídání o trzích: Které společnosti jsou teď levné?
    Jaroslav Brychta, Tomáš Vranka, Marek Nemky a Petr Horáček se po delší době opět sešli, aby diskutovali o nejnovějším vývoji na akciových trzích. Akciové indexy se pohybují na svých maximech, ale to neznamená, že by ve světě nebyly známé firmy, jejichž akcie jsou od svých maxim výrazně níže. Právě na takové společnosti se čtveřice analytiků tentokrát zaměřila. Probrali jejich směřování, aktuální problémy i to, jak vidí jejich budoucnost. V tomto článku přinášíme souhrn hlavních témat, která v aktuálním dílu série Povídání o trzích zazněla.
  • Povídání o trzích: Speciál o pražské burze. Bude se dařit ČEZu?
    Po několika týdenní pauze se znovu sešli Jaroslav Brychta s Tomášem Vrankou, aby probrali aktuální dění na finančních trzích. V tomto dílu se zaměřili specificky na akcie naší tuzemské burzy. Z tohoto důvodu si k sobě přizvali ještě Tomáše Cvernu, autora série Týden na pražské burze. Co si kluci myslí o ČEZu, českých bankách, nebo třeba o Kofole? To vše zjistíte v aktuální epizodě.
  • Povolební rally: Jak S&P 500, Bitcoin a Tesla reagují na Trumpův návrat
    Pár dní dozadu jsme byli svědky jedné z nejvýznamnějších politických událostí tohoto roku – amerických prezidentských voleb, v nichž s přesvědčivým náskokem zvítězil Donald Trump. Jeho dominantní vítězství bylo pro mnohé překvapením a vzhledem k jeho pověsti nepředvídatelného politika představuje určitou nejistotu pro globální dění. Přestože se ujme prezidentského úřadu až v lednu příštího roku, dopad jeho zvolení již nyní významně ovlivňuje světové trhy. V následujícím článku se zaměříme na finanční instrumenty, kterým toto vítězství přineslo největší prospěch.
  • Povolební rally okořenila zpráva o účinné vakcíně na covid-19, index S&P 500 je na rekordu
    S výjimkou čtvrtka zaznamenaly americké akcie další silný týden. Index S&P 500 uzavřel silnější o 2,16 % na novém historickém zavíracím maximu 3 585 bodů poté, co v pondělí to intradenní zavěsil ještě o 60 bodů výše. Na rekordu ale uzavřely týden i akcie menších firem zahrnuté v indexu Russell 2000.
  • Po vzoru ESMA také FCA plánuje zavést omezení pro retailové obchodování s CFD
    V březnu tohoto roku Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (ESMA) zavedl nová opatření (začala platit od června 2018), na základě kterých došlo u drobných traderů v případě CFD kontraktů a obchodů s binárními opcemi k velmi významným změnám a omezením.
  • Powell hraje první housle s očekáváními trhu, noty mu vydrží minimálně do zveřejnění Payrolls; pak nás čekají volby
    V USA se kolem sazeb ze dne na den přestalo hrát s úvahou kolem toho, jak rychle budou klesat sazby. Pokud by mohl někdo vyučovat to, jak se pracuje s tržním očekáváním, je Jerome Powell horkým kandidátem na garanta takového předmětu.
  • Powell si vzal slovo a medvědi zabrali, americké akcie prudce oslabily
    V týdnu, kdy trh čekal (a nakonec se dočkal) proslovu Jeromea Powella v Jackson Hole, americký akciový trh kolísal, aby v pátek rázně potvrdil převažující sestupnou tendenci. Index S&P 500 celkově odepsal 4,04 %, a zapsal tak druhou týdenní červenou svíčku v řadě.
  • Pozdější vstup do obchodu. Jaká jsou pravidla a čeho se vyvarovat?
    Kde leží hranice mezi využíváním dodatečných obchodních příležitostí a přehnaným tradingem? Na tuto otázku se pokusíme odpovědět v tomto článku.
  • Poziční obchodní signály na ropě a zlatu
    V tomto týdnu se hodně daří americkému dolaru, čímž se výrazně dolů posouvají měnové páry jako GBP/USD, AUD/USD a NZD/USD. Takovýto velký pokles během krátké doby zasluhuje korekci, kterou zřejmě uvidíme v příštím týdnu. Přidávám tedy další long pozici na AUD/USD a otevírám nové menší long pozice na GBP/USD i EUR/USD. Breakup signál se dnes vytvořil na EUR/NZD na úrovni 1,7110 +/-, otevřel jsem tedy přiměřenou long pozici.
  • Poziční obchodování - jaké držím pozice?
    Poslední týdny se mi na trzích opět obchoduje obtížněji než standardně. A nejsem sám, podobné pocity má většina obchodníků, se kterými jsem ve spojení. Nemilé však je, že podobná obchodně těžší období se poslední rok až dva vyskytují daleko častěji, než bývalo dříve zvykem.
  • Pozičný obchod na menovom páre USD/CAD - SHORT
    Väčšina traderov začiatočníkov a dokonca aj stredne pokročilých vsádza na finančných trhoch celkom neracionálne s veľkou dávkou chamtivosti a s vidinou rýchleho zisku na malé, krátkodobé pohyby. Vsádzať na pohyb 10, 20, 30 pips plus/mínus sa určite dlhodobo úspešne dá. Nie je to však prípad väčšiny traderov, ktorí žiaľ namiesto toho, aby svoj ťažko zarobený kapitál konzistentne na trhoch zhodnocovali, tak práve naopak o svoj kapitál dlhodobo prichádzajú. V dnešnom článku si ukážeme obchodnú príležitosť, ktorú sám osobne budem obchodovať na reálnom účte. Nejedná sa o intradenný a dokonca ani o swingový typ obchodovania. Ide o pozičný trading.
  • Pozitivní nálada dlouho nevydržela, akcie jsou znovu pod tlakem
    Řadě investorů stále přijde růst výnosů z amerických státních dluhopisů jako přehnané stanovisko pro výprodej na akciích. Přece jen rostoucí výnosy odráží vyšší očekávanou výkonnost americké ekonomiky. Zároveň však jde o zdroj nejistoty pro předražené akciové tituly, jejichž růst stojí na nízkých výpůjčních nákladech, a ty jsou nyní v ohrožení. Začíná také zrychlovat rotace do hodnotových titulů. Byl pondělní růst býčí pastí, nebo je pokles další příležitostí pro nákup?
  • Pozlátko
    V dnešní době stačí projít několika ulicemi v centru jakéhokoliv města a člověk vidí tolik věcí, kvůli kterým by stálo zato pustit se do té nejtěžší práce na světě. Výlohy plné pěkného zboží od bot až po klobouky, na ulicích zaparkované automobily v cenách převyšujících menší rodinné domy, restaurace plné vybraných lahůdek a kavárny s nejlepší kávou. Cestovní kanceláře překypující lákavými destinacemi, a když člověk zvedne hlavu z úrovně chodníku a podívá se vzhůru, tak vidí všechny ty velké činžovní domy a paláce, které přeci také někomu patří... prostě pozlátko na každém centimetru cesty do obchodu pro rohlíky, které jsou dnes ve slevě za 1,50 Kč za kus. A to jsme stále v našem městě. Teď si otevřeme časopis a podívejme se na ta krásná letoviska, na luxusní parfémy, na fantastické jachty atd. Zkrátka pozlátko si najde každý dle libosti a je pouze na něm, jak hodně se jím nechá ovlivnit.
  • Poznali jsme příběh milionáře, ohlédnutí za Investiční Show v Praze
    Společnost Bossa se nechala inspirovat investiční konferencí „Milionáři na forexu“, kterou na konci loňského roku uspořádala její polská matka, když požádala své tři nejúspěšnější klienty, obchodníky s měnovými páry, aby se s publikem podělili o své zkušenosti. Úspěšný projekt se rozhodla zopakovat i česká Bossa v Praze. Pozvání na konferenci přijal jeden z polských forexových milionářů Filip Para. Dubnovou akcí v Praze byla ukončena série konferencí v Česku a Polsku, o čemž aktuálně informuje své polské čtenáře i finanční magazín Forbes ve svém článku s názvem „Miliony vydělané na spekulaci“.
  • POZNEJ SEBE, NEBOJ SE A UBÍREJ
    Mám rád lidi. Každý z nás má v sobě něco úžasného, a každý z nás je nějak zraněný. Pan Jekyll a pan Hyde. Vrcholy a údolí. Láska a strach. Musím říci, že na forexu je strach velmi dominantní myšlenka a emoce. Pozoruji to na mnoha lidech. A pro mou profesi tradera a trading trenéra se mi mnoho lidí otevírá do hloubky. A tam je obrovský strach.
  • Poznej svoji strategii – jinak se nepohneš z místa
    Špatná zpráva, žádný svatý grál v tradingu neexistuje. Dobrá zpráva, v každé strategii lze tento grál nalézt.
  • Poznejte příběh milionáře
    Společnost Bossa pořádá v Praze 21. dubna jedinečnou konferenci, kde hlavním tématem bude příběh milionáře Filipa Pary, který na Forexu dokázal zhodnotit svůj kapitál až na několik milionů korun.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding