Ještě před měsícem jsme byli svědky toho, jak si trhy nemohly vybrat, jak prudká bude trajektorie sestupu sazeb v USA. Po sadě slabších dat přišla 2x po sobě lepší data z trhu práce, EUR/USD byl na dohled k 1,120 a hodně nasvědčovalo tomu, že se trhy pokusí navzdory lepšímu datům prolomit tuto hladinu a budou hnát USD výše. Máme na trhu z pohledu techniky druhý test po relativně mírném pullbacku, který vykrvácel na 1,100 a vrátil se zpět k růstu. Trhy se předháněly v úvahách, kolik ještě uvidíme 50bodových cutů a FEDWatch tool ukazoval cut v září na listopadové zasedání o 25 bodů s pouze 42,5% pravděpodobností a celých 57,4 % bylo nakloněno cutu o 50 bodů, jak je vidět z tabulky pod grafem.
Obrázek 1 – výhled derivátového trhu na vývoj sazeb v USA na listopadovém zasedání z konce září (CME FED Watch tool)
Obrázek 2 – detail FED Watch tool (CME Watch tool)
V tom okamžiku však přichází Jerome Powell a pronáší na při Q&A první pohled banální větu: “This is not a committee that feels like it’s in a hurry to cut rates quickly. If the economy performs as expected, that would mean two more rate cuts this year, a total of 50 [basis points] more.”
Tuto větu je třeba vnímat v kontextu, v němž centrální bankéři obvykle hovoří s trhem. Není zvykem, aby byl guvernér centrální banky takto konkrétní a téměř na tři měsíce dopředu takto konkrétně načrtnul výhled vývoje monetární politiky. Trhy už na nic nečekaly a začaly promítat Powellova slova do kurzů všech aktiv. Z pohledu finančních trhů Powell odpálil atomovou bombu a z jejího odpálení se zatím trhy úplně nevzpamatovaly.
Tato slova, pronesená koncem září, na trhu rezonují dodnes a zatím na trhu jednoznačně chybí chuť spekulovat proti takto konkrétně pronesenému výhledu. To by se sice mohlo změnit s daty z trhu práce, ale jak moc by se musela pokazit, aby přiměla FED ke změně takto konkrétního výhledu, není úplně příjemné domýšlet.
Powell však mohl hrát na ještě jednu kartu a tou jsou US volby. Ty jsou tentokrát výjimečně těsné a plné novinek a bezpredenentních situací, které v podstatě znemožňují relevantně odhadnout, kdo z dua Harris X Trump má momentálně navrch. Zdá se, že Kamale Harris vyprchává momentum, ale rozdíly ve swing states jsou na úrovni statistické chyby a je možné, že Powella k tomuto prohlášení motivovala snaha ukotvit FED do nějakého výhledu, aby se nestal součástí předvolební kampaně, ať už republikánů nebo demokratů.
Pro je FED velmi výhodné, že listopadové zasedání FOMC je naplánováno na 7/11/2024, tedy dva dny po volbách do Bílého domu a Kongresu. Mělo by tak být jasné, jak dopadly volby nejen prezidenta, ale hlavně jaké bude složení Kongresu, a tedy jak silná bude nová osoba v Oválné pracovně, co se schopnosti měnit nastavení USA týče. Je třeba mít na paměti, že prezident či prezidentka bez zákonodárné schopnosti jsou silně omezení tím, co všechno mohou změnit a po současné kampani nelze očekávat, že by se republikáni a demokraté shodli na tom, že odloží dosavadní spory a budou společně pracovat na blahu Ameriky.
Pak bychom mohli mít k dispozici nejen data z US trhu práce (kde se očekává sice pokles posledně překvapivě silných Payrolls z 250 tis. na 144 tis., ale také stabilní míra nezaměstnanosti na 4,1 %), ale také výsledky voleb.
Obrázek 3 – aktuální vývoj EUR/USD (Metatrader)
USD momentálně sleduje hlavně výsledek voleb. Ještě si rozebereme to, že to, kdo bude v Oválné pracovně není tím hlavním, co udá tón v USA na další volební období. Minimálně stejně důležité bude i složení obou komor Kongresu, které bude definovat to, jak akceschopný Bílý dům bude, minimálně do nejbližších Midterms. Prolomení 1,080 však momentálně vyloučit nelze, i když si osobně myslím, že většina zpráv, která mohla pomoci USD, už je v trhu. Růst sázek na vítězství Donalda Trumpa promítá tuto možnost do trhu a jeho vítězství tak nemusí být pro trhy šokem. O to větším naopak bude vítězství Kamaly Harris, ale jejich reálný efekt bude záviset hodně na tom, jak dopadnou volby do Kongresu.
Tomáš Kudela
SAB Finance