Paradoxně nejvíce může tento nezvyklý výpadek postihnout méně likvidní evropské nebo latinskoamerické měnové páry. V tomto ohledu nás asi nejvíce zajímá česká koruna, která už jednou připravila traderům v Praze pořádné překvapení. Pamětníci znají 14. duben 2008, kdy během nočního obchodování v Austrálii posílila koruna z 25 na 23 korun za euro, když se někdo z velkých hráčů na forexu snažil otevřít příliš velkou spekulativní pozici.
Podobná, byť ne tak extrémní, situace na měnovém páru EUR/CZK může nastat i v tomto týdnu. Nejenom že nebude obchodovat Tokio, ale ve středu je také svátek takřka v celé Evropě a hned ve čtvrtek zasedá Česká národní banka, jejíž rozhodnutí není předem zcela jasné a může tak docházet k relativně velkým úpravám pozic traderů.
Vývoj hlavní úrokové sazby ČNB:
Riziko menšího „flash crash“ na EUR/CZK v tomto případě vidím spíše směrem vzhůru. Přece jen spekulativních až investičních pozic nakoupených v koruně je hodně a v případě většího uzavírání těchto obchodů se nemusí najít taková hloubka trhu u protistran a koruna by mohla skokově oslabit. Zvlášť pokud představitelé ČNB rozhodnou ve čtvrtek v 13:00 o ponechání sazeb a zhatí tak naděje trhu o navýšení úroků z nynějších 1,75 % na 2,00 %.
Z technického pohledu mi nedává příliš velký smysl mít nastavený stop-loss v okolí 26,00, který by v případě krátkodobého oslabení či rozšíření spreadu uzavřel obchod na nevýhodném kurzu. Naopak sell limit na této úrovni může znamenat naskočení do zajímavého obchodu, protože z fundamentálního hlediska by si měla koruna udržet svou sílu a profitovat z vysokého úrokového diferenciálu vůči eurozóně.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: tradingeconomics.com, investing.com, ČNB, Reuters