Americká centrální banka (Fed) ale prozatím žádné výrazné snižování úroků nepřislíbila. Je docela možné, že trhem očekávaný pokles o 0,75 % ještě v tomto roce naplněn nebude. A to zvlášť po mírně pozitivních datech, které poslední dobou přicházejí z amerického trhu práce, vývoje inflace i co se týče předstihových indikátorů. Pokud by se tedy Fed rozhodl nenaplnit přání trhu (a prezidenta Trumpa), mohou měny jako brazilský real, indická rupie, mexické peso nebo turecká lira o své zisky přijít.
Vývoj výnosu amerického 10letého vládního dluhopisu:
Především u posledně jmenované turecké měny bychom nyní měli být na pozoru. Kurz USD/TRY od května klesá s tím, jak se rebalancuje turecká ekonomika, chladnou emoce od volby istanbulského starosty a také díky tomu, že centrální banka stále drží úrokové sazby na velice atraktivních 24 %. Turecká lira tak při klesající jádrové inflaci (viz graf) nabízí velice slušné reálné zhodnocení, prozatím…
Vývoj jádrové inflace v Turecku:
Tomu ale může být rychle konec kvůli odvolání guvernéra turecké centrální banky prezidentem Erdoganem, ke kterému došlo o víkendu. Erdoganovi se nelíbí vysoké úrokové sazby, které drží ekonomiku v recesi, byť ji pomáhají uzdravit se od předlužení a zahraničních deficitů platební bilance. Zde vidíme pěknou paralelu s USA, kde prezident Trump by si odvolání guvernéra Powella přál, ale demokratické postupy mu v tom brání.
Svižné snižování úroků v Turecku by mohlo zasadit další ránu nejenom turecké liře, ale i ostatním měnám emerging markets, které se na výprodejové vlně svezou podobně, jako jsme toho byli svědky v loňském srpnu. Mezi analytiky nejsou predikce prázdninových kurzů příliš oblíbené, a to kvůli praktické nemožnosti odhadnout vývoj v následujících dnech či týdnech. Na základě dnešního textu by se však mělo pro cestující do Turecka vyplatit s nákupem místní měny počkat.
Vývoj měnového páru USD/TRY (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Bloomberg