Dnes bude znovu ve středu pozornosti trhů NFP report z amerického trhu práce. V tomto případě bude nízký přírůstek pracovních míst a/nebo mezd pro akcie pozitivní, protože bude značit spíše slušnou dynamiku produktivity práce než slabou poptávku. Fed také nebude muset spěchat s omezením monetární podpory, pokud uvidí slabá čísla. Nesmíme zapomenout, že Fed má kromě inflačního cíle také cíl v podobě plné zaměstnanosti.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (4hodinový graf - H4):
Očekávání jsou nastavena na přírůstek 720 tisíc pracovních míst a pokles míry nezaměstnanosti na 5,2 %. Především vyšší míra nezaměstnanosti by byla pro akcie pozitivní a pro americký dolar negativní.
Je potřeba zmínit, že rostoucí ceny akcií si užívají nízké výnosy dluhopisů. Americké 10leté výnosy se i přes prudké oživení ekonomiky USA drží poblíž 1,30 % p.a. To je dílem jak kvantitativního uvolňování, tak očekávaných rizik spojených se sílící pandemií i právě jednorázovým chápáním aktuálně vysoké inflace investory.
Vývoj výnosu 10letého amerického vládního dluhopisu (v % p.a.):
Některé komodity již dosáhly svého maxima a oslabily o desítky procent, což je příklad dřeva, železné rudy, sójových bobů nebo kukuřice. Jejich vývoj proto koresponduje s postupným zpomalením růstu spotřebitelských cen na cílová 2 %.
U jiných komodit, kde se nedaří tak rychle zvýšit nabídka, se však tento efekt prozatím nedostavil. Druhou skupinu reprezentuje zemní plyn, uhlí, hliník nebo káva. Vývoj na těchto komoditách bude pro celkový inflační pohled trhů i centrálních bank zásadní.
Vývoj ceny uhlí v USD za tunu:
Vítězem v tomto globálním nedostatku komodit je Austrálie, mezi jejíž hlavní vývozní komodity patří uhlí i zemní plyn. Vývozy rostou raketovým tempem a posílají přebytek obchodní bilance do rekordních výšin. Austrálie se tak po desetiletích deficitu na běžném účtu přehoupla velmi rychle do přebytku, který dosahuje cca 5 % HDP a stojí za přílivem deviz do celé australské ekonomiky.
Vývoj obchodní bilance Austrálie (v mil. AUD měsíčně):
Překvapivý je v tomto ohledu vývoj měnového páru AUD/USD, který tato pozitiva pro australský dolar zatím nereflektuje. Přitom výnos australského 10letého dluhopisu se drží na 1,21 % p.a., což je velmi podobné číslo tomu, co nabízejí Spojené státy. Australský dolar tak není oproti euru, japonskému jenu nebo švýcarskému franku penalizován zápornými úroky. Během předchozí komoditní rally a celosvětového nedostatku surovin před deseti lety se měnový pár AUD/USD pohyboval nad svou paritou a dosáhl maxima 1,1079. Je pravdou, že tehdy v Austrálii byly úrokové sazby výrazně výše, dnešní kurz AUD/USD je však vůči fundamentu a cenám komodit až překvapivě nízko.
Vývoj měnového páru AUD/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, forexfactory.com, FRED, tradingeconomics.com