Bývalý prezident dorovnal náskok demokratické vyzývatelky Kamaly Harrisové v několika nerozhodnutých státech. Klání ale stále nemá hlavního favorita, Trumpovi se nyní připisuje 54 % pravděpodobnost výhry.
Vývoj šancí jednotlivých kandidátů na vítězství v prezidentských volbách:
Díky pozitivnímu posunu v Trumpových preferencích se daří tzv. „Trump trades“. Mezi hlavní investice, které by podpořilo vítězství ex-prezidenta se řadí americké akcie, které se drží blízko svých historických maxim.
Prezidentské volby by mohly narušit dlouhodobou korelaci mezi cenami ropy a cenami akcií ropných společností. Vítězství demokratky Harrisové by totiž znamenalo problémy s navyšováním těžby v USA, což by znamenalo vyšší ceny ropy, na kterých by ale nemohly společnosti Exxon, Chevron, Shell nebo BP tak dobře participovat, protože stagnující těžba i zvýšené náklady na ekologická opatření by ze zisků ukrajovaly velkou část. Naopak Trumpova výhra by zřejmě poslala ropu níže, ale akcie těžařů by mohly i přesto mírně růst.
Během října posiluje bitcoin, jehož zastáncem se Trump stal až postupem času, kdy ve fanoušcích kryptoměn našel nové voliče. Zde je vidět hlavní rozdíl mezi demokratickým táborem, který preferuje vyšší regulaci kryptoměn (a snižuje tak jejich atraktivitu) a republikány podporujícími divoký volný trh. U kryptoměn se dá těžko hovořit o fundamentu, ale právě nadšení traderů z případného Trumpova vítězství by zřejmě katapultovalo bitcoin na nová historická maxima. Obavy zbytku světa z jeho nepředvídatelnosti a možného růstu inflace by také podpořily nákupy kryptoměn.
Vývoj ceny bitcoinu:
Z krátkodobého pohledu se těší z případné Trumpovy výhry také americký dolar. Ten posiluje především vůči měnám, kterým hrozí zvýšení cel (mexické peso, japonský jen), a také měnám menších otevřených ekonomik (česká koruna, maďarský forint). Na forexu se dá čekat výrazně vyšší volatilita ve srovnání s docela poklidným vývojem během letošního roku, a to zvlášť v případě Trumpovy výhry, nebo těsné prohry, kterou se bude snažit zvrátit jakýmkoliv možným způsobem.
Právě scénář těsné výhry Kamaly Harrisové na počet volitelů, tj. kdy získá méně volitelů než prezident Biden před čtyřmi lety (306), ale stále to bude více než 270 potřebných k výhře, by vrhl trhy do nejistoty a riziková aktiva v čele s akciemi by ztrácely. Stejně tak může nastat velmi nepravděpodobná remíza (aktuálně 0,4 % šance), kdy každý kandidát získá 269 volitelů. Boj o moc mezi dvěma znepřátelenými tábory může začít.
V situaci velmi těsného výsledku by se mohlo dařit zlatu, které si s rostoucí nervozitou připisuje slušné zisky již nyní. Trumpovy nedemokratické metody získání moci totiž vedou americkou politiku do neznáma a zaběhlé mechanismy mezi výsledky voleb a dopadem na finanční trhy již nemusí platit. Bezpečnými přístavy se v tom případě stává zmíněné zlato a také švýcarský frank, který je od obchodních válek relativně izolovaný. Naopak japonský jen nebo americké vládní dluhopisy nemusejí být kvůli riziku růstu úrokových sazeb tím správným aktivem, kam schovat hotovost před nebezpečím.
Vývoj ceny zlata (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: fivethirtyeight.com, tradingeconomics.com, MT4, Reuters