V první řadě je potřeba zmínit, že představitelé Fedu se u inflace nedívají na jednotlivá meziroční čísla, spíše jim jde o dlouhodobý trend v růstu spotřebitelských cen, který bude držet ukotvená inflační očekávání. Preferovaný indikátor centrálních bankéřů pro růst cen je navíc očištěný o potraviny a energie.
Když se proto podíváme na tzv. jádrový PCE inflační index (viz graf), vidíme v dubnu a květnu 2021 růst o 3,0 a 3,4 %. Srovnávací základna pro tyto dva měsíce je však z loňského roku velice nízká, a to 0,9 a 1,0 %. Po zprůměrování tedy Fed vidí, že za poslední dva roky vzrostla jádrová inflace o 2,0 a 2,2 %. A to už není žádná tragédie.
Meziroční vývoj jádrové inflace v USA:
Američtí centrální bankéři proto spí v klidu a nijak nespěchají s utahováním měnové politiky. V době globálního nabídkového šoku z narušení dodavatelských řetězců se obecně dočasné zvýšení inflace toleruje, zvlášť pak v situaci, kdy Fed avizoval, že po nějakou dobu bude chtít držet inflaci mírně nad 2 %, aby kompenzoval postřelování svého inflačního cíle v uplynulých 10 letech.
Příběhu o „dočasnosti“ vyšší inflace nahrála i poslední tvrdá data z USA. Páteční report z trhu práce poukázal na růst nezaměstnanosti z 5,8 na 5,9 % (viz graf) a včerejší (úterní) index ISM ve službách zpomalil z rekordních 64,0 bodu na 60,1 bodu. Subindex zaměstnanosti navíc zamířil do stádia kontrakce a naznačil, že největší američtí zaměstnavatelé ani přes raketový růst ekonomiky příliš nezvyšují stavy zaměstnanců.
Vývoj míry nezaměstnanosti v USA:
Vysvětlením nejspíše bude růst produktivity spojený s online meetingy, růstem e-commerce i samotným vyšším vytížením kapacit. To by byl ten nejlepší scénář jak pro růst největší světové ekonomiky, ceny akcií, tak i pro samotný Fed, protože růst produktivity by nezvyšoval inflační tlaky ani při vyšším růstu mezd. Potenciál ekonomiky by se zvýšil, což by také umožnilo lepší obsluhu bobtnajícího amerického vládního dluhu.
Není proto překvapením, že výnosy 10letých výnosů v USA zamířily po posledních makroekonomických datech dolů. 10leté bondy už poskytují zhodnocení pouze 1,36 % p.a. ve srovnání s 1,78 % p.a. v dubnu. To by měl být pozitivní signál pro nízkoúročené měny jako je japonský jen nebo švýcarský frank. Zvlášť pak měnový pár USD/JPY zůstává i přes nižší atraktivitu dolaru relativně vysoko. Japonské výnosy se totiž takřka nemění, spread se utahuje a měl by tlačit USD/JPY níže.
Vývoj měnového páru USD/JPY (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED, worldgovernmentbonds.com