Během ledna 2015 se EUR/CHF v obrovské spekulační vlně dostal i pod paritu, následně ale zisky neudržel a měsíc po měsíci z nich ukrajuje a meziročně tak ztrácí už 13 %. Na postupné slábnutí franku jsme se kvůli jeho nadhodnocení během loňského roku spoléhali. Změnily se za posledních několik měsíců fundamentální faktory, které by naznačovaly obrat v tomto rostoucím trendu?
Pravdou je, že Evropská centrální banka (ECB) dále uvolnila měnovou politiku rozšířením kvantitativního uvolňování a snížením depozitních sazeb více do záporu. Oproti tomu SNB již nemá téměř žádný prostor ke snižování úrokových sazeb a k dalšímu zmírnění měnových podmínek by musela znovu odstartovat intervence, což nepřipadá v úvahu. Tyto faktory by tedy stahovaly EUR/CHF níže. Frank byl ale po uvolnění intervencí z dlouhodobého hlediska výrazně nadhodnocený, takže i přes zmíněné změny z dílny ECB považujeme EUR/CHF stále za měnový pár s dostatečným potenciálem k růstu.
Vývoj meziročního růstu švýcarského HDP (v %):
Z pohledu na meziroční tempo růstu švýcarské ekonomiky je vidět, že po posledním čtvrtletí roku 2014 byl silný frank velkou zátěží pro ekonomiku, která nedokázala využít oživení v eurozóně ke svému prospěchu a snížila růst pod 1 %. Proto se švýcarští centrální bankéři i nadále snaží alespoň slovně intervenovat v neprospěch franku, když místní podniky přesouvají výrobu mimo Švýcarsko kvůli špatné cenové konkurenceschopnosti. Z tohoto důvodu považujeme rostoucí trend na EUR/CHF za pokračující a ke konci roku vyhlížíme pásmo 1,15 – 1,20 při nízké volatilitě.
Jednorázové zvýšení globálního rizika nebo nečekaný holubičí krok ECB by sice na chvíli pozastavil růst EUR/CHF, postupný růst a mazání zisků z ledna 2015 je však základním scénářem.
Vývoj měnového páru EUR/CHF (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz