Čtvrtek přinese několik velmi důležitých dat a událostí, které budou mít velký vliv na vývoj na měnovém trhu. Pro Sterling bude důležitý Halifax HPI, tedy indikátor trhu s realitami, který se očekává na 0,6% po minulém pádu o -1,5% a změna v průmyslové výrobě, která se čeká na 0,7% po minulém pádu o -0,9%. Sterling je na tom proti USD v poslední době překvapivě dobře, což můžeme přičítat obrovskému pádu na páru EURGBP. Pokud výsledky těchto indikátorů zklamou, lze očekávat výrazný pád páru GBPUSD. Dalšími kriticky důležitými ukazateleli jsou indikátor ukazující množství kvantitativního uvolňování, který by měl být 200 miliard a míra úrokových sazeb, která zůstane na 0,5%. Zvýšení množství kvantitativního uvolňování by mělo drastický dopad na vývoj GBP proti všem měnám. Žádné zvýšení se ale ve čtvrtek nečeká.
Resistance kolem 53-5330 úspěšně odolává a proražení supportu na 5120 by otevřelo cestu zpátky k 4880. Pokud by došlo k výraznému překvapení po GBP zprávách, tak by mohlo dojít k testu hladiny 53-5330. Pouze uzavření nad touto hladinou by značilo neplatnost bearish trendu a vyšší hodnoty. Tato varianta se mi ale nejeví jako pravděpodobná. Pro střednědobý horizont se mi GBPUSD nad 5300 stále jeví jako velmi dobrý short.
Problémy Řecka opět dopadají na vývoj Eura proti USD. Rozdíl mezi řeckým a německým 10 letým dluhopisem se zvýšil na 410 bazických bodů a tento rozdíl dnes překonal maxima z ledna, kdy problémy Řecka poprvé vyšly najevo. Krize důvery v řecký bankovní systém se projevuje mimo jiné obrovským odlivem kapitálu a úspor z Řecka. Během ledna zámožní Řekové vybrali a přesunuli 5 miliard Eur z Řecka do jiných zemí a za únor tato částka narostla o další 3 miliardy Eur.
Poté co Trichet nechá sazby tam kde jsou, tedy na 1% se pozornost upře na tiskovou konferenci. Pokud vememe v potaz výsledek růstu HDP eurozóny, tak si nedokáži představit, že by Trichet při konferenci mohl říct cokoliv, co by se dalo interpretovat jako Euro-bullish. Na záčátku konference také dojde k vyhlášení počtu lidí žádající o podporu v nezaměstnanosti v USA. Tento indikátor bude o to důležitější, protože by mohl podpořit optimismum vyvolaný dobrým výsledkem minulého NFP. Pouze pokud dojde k opravdovému zklamání z výše podpor, tak si dokáži představit situaci, kdy by USD neposílil. Cesta nejmenšího odporu nadále zůstává prodej Eura prakticky proti čemukoliv (s výjimkou EURGBP, na to už je asi trošku pozdě). V současné době to vypadá, že 1.30 test EURUSD je jen otázkou času.
Zajímavou price action jsme mohli vidět ve středu odpoledne na páru EURCHF. Díky minimální volatilitě za poslední týden to vypadalo, že došlo k další intervenci SNB. Cena opravdu vyskočila velmi rychle asi o 30 bodů, ale velikost tohoto pohybu myslím nenasvědčuje, že by se jednalo o zásah centrální banky. Na krátkodobém grafu vypadá cenový skok opravdu úctyhodně, na delším grafu však vidíme, že se jedná o velmi malý pohyb. Je však nepochybně zajímavé, že celkové cenové rozpětí za poslední dva dny bylo menší než 10 bodů. Jen velmi těžce můžeme spekulovat o tom co se včera stalo. Mohlo se jednat o zásah SNB, ale mohlo se také jednat o jednoduché uzavření short pozice nějakého většího hráče. Intervence, kterou jsme mohli vidět 1. 4. vytlačila cenu asi o 270 bodů během 10 minut. Proto si myslím, že se včera o zásah SNB nejednalo. Změnit cenu jen o 30 bodů by bylo jen plýtvání penězi.
USD index vypadá dobře a je na cestě za testem minulého maxima na 82,20.
Patrik Urban