Vítám vás u dalšího článku, ve kterém se budeme věnovat psychologii tradingu. Dnes to ovšem nebude o tom, co dělat, abychom byli ziskoví, ale především co nedělat dnes a zítra, abychom nebyli ztrátoví. Největší událost letošního roku je totiž tady, takže si pojďme připomenou proč vyhraje ten, co nic dělat nebude.
Volatilita co nejde predikovat
Dnes si občané USA zvolí svého nového prezidenta, což s napětím vyhlíží celý svět. Pokud nejste na finančních trzích první den, tak jistě víte, že obchodovat jakékoliv vyhlášení fundamentální zprávy je velmi obtížné a v dlouhodobém horizontu také nejspíše prodělečné. To samozřejmě platí i o obchodování amerických voleb, kdy trhy mohou skutečně lítat nahoru a dolů podle toho, jak budou růst body pro jednotlivé kandidáty.
V případě, že je trh volatelní a především, když jím zmítá takto důležitý fundament, tak nefunguje žádná technická analýza a trhy jsou zcela nepredikovatelné. Tato jejich vlastnost následně zvyšuje pravděpodobnost ztráty a co je nejhorší, v trhu s nízkou likviditou nemají obchodníci zaručené ani férové vypořádání stop lossu. Broker totiž nebude disponovat dostatečnou likviditou pro plnění obchodních příkazů, takže mohou vznikat skluzy v párování obchodů a rovněž i spread může být roztažen až na nesmyslné hodnoty. Toto jsou všechno faktory, které obchodník neovlivní, ovšem co ovlivnit už může, je to, že si dá prostě na dva dny od tradingu volno a veškeré dění bude pozorovat jen jako divák.
Prop trading jen pro zábavu
To, co jsem popsal výše, by mělo samozřejmě také platit i o prop tradingu. I když se nejedná o přímé riskování vlastního kapitálu, tak pořád existují náklady na challenge, o kterou by bylo škoda přijít. Rozumím tomu, že pro mnoho obchodníků budou americké volby lákadlem, jak konečně splnit svojí challenge, ale ruku na srdce, k čemu to bude, když se trhy stejně brzy vrátí do běžného režimu a ztrátový obchodník bude opět prodělávat?
Následující nevýhoda hazardování během vyhlašování jakéhokoliv fundamentu je trochu skrytá, ale může být velmi nebezpečná. Pokud by obchodník nějakou náhodou vydělal peníze v trhu, který nelze predikovat, tak získá pozitivní zkušenost a ve svém dalším tradingu bude mít tendenci sahat k tipování směru tak, jak se mu to již jednou ziskově povedlo. Je jasné, že toto chování časem povede k naprostému vymazání obchodního účtu, protože náhoda zkrátka není obchodní strategie.
Osobně si myslím, že dva dny se bez tradingu obejde snad každý, kdo není zcela lapený do spárů cenových pohybů. Trading je metoda zhodnocování volného kapitálu, která by měla dlouhodobě přinášet zisk. Nejedná se o hazardní hru, kde je potřeba štěstí. V tradingu vládne statistika a pravděpodobnost, která v případě takto důležitých událostí ztrácí na validitě a vsázet na statistiku své obchodní strategie v nahodilém prostředí zkrátka nedává smysl.
Martin Klass pro portál FXstreet.cz