GBP (Britská libra)
Pro libru začal týden relativně výrazným výprodejem. Impulsem pro něj byla slova britské premiérky Theresy Mayové, která se nechala slyšet, že rozhovory představitelů Velké Británie a Evropské Unie by měli začít už v březnu příštího roku. Tyto výprodeje nezastavily ani nad očekávání dobré výsledky PMI ze sektorů výrobního, stavebnictví i sektoru služeb, která přicházela postupně od pondělí do středy a v úterý měnový pár GBPUSD prolomil důležitou hranici lows a dostal se nejníže od roku 1985. V pátek brzo ráno během asijské seance pak nastalo něco nečekaného, britská libra si prošla tzv. flash crashem. Příčina tohoto 6% propadu zatím nebyla prokázána, nejčastěji se však mluví o lidské chybě nebo špatně nastaveném HFT. V současné době je dle našeho názoru libra nesmyslně nízko a vůbec nereflektuje dobrá data, která navzdory odhlasovanému odchodu Velké Británie z britské ekonomiky přicházejí. Na trzích však panuje nervozita z nejistoty o tom, co bude, až Británie skutečně opustí EU, a je tedy možné, že se libra bude i nadále, navzdory dobrým makroekonomickým datům, propadat.
EUR (Euro)
V pondělí jsme se dočkali výsledků PMI pro výrobní sektor ze států eurozóny. Vesměs všechny dopadly lépe, než se očekávalo, například ve Španělsku docela výrazně rostl právě výrobní PMI už podruhé v řadě. Bohužel na tyto pozitivní data ve středu nedokázaly navázat PMI data ze sektorů služeb a ve většině těch větších ekonomik eurozóny skončily bez překvapení, nebo lehce pod očekáváním. Během úterní seance jsme byli svědky několika zajímavých vyjádření představitelů ECB, kteří nastínili, jakým způsobem by mohli začít omezovat kvantitativní uvolňování, přestože nevylučují, že by nadále mohli měnovou politiku uvolňovat.
USD (Americký dolar)
Ve středu brzo ráno promluvil člen FOMC Charles Evans, který se nechal slyšet, že pokud budou i nadále přicházet dobré výsledky z americké ekonomiky, tak by mělo dojít ke zvýšení úrokových sazeb ještě v tomto roce. Dokonce možná už na listopadovém zasedání FEDu, což je ale vzhledem k termínu zasedání jen několik dní po prezidentských volbách nepravděpodobné. Dobrá data na sebe však nenechala dlouho čekat. Ve středu odpoledne jsme se dočkali výsledků ISM pro nevýrobní sektor, která dopadla až velmi překvapivě dobře, přičemž se jednalo o vůbec nejlepší výsledek v letošním roce. Drobným zklamáním však byly zářijové výsledky z trhu práce, kdy americká ekonomika dokázala vytvořit o něco méně míst, než se čekalo a nezaměstnanost rostla na 5 %. Celkově ale výsledky NFP zapadají do dlouhodobějšího obrazu a dobrý fundamentální základ amerického dolaru dle našeho názoru nikterak nenaruší.
CAD (Kanadský dolar)
V pátek byla zveřejněna zajímavá data z kanadského trhu práce. Zejména tvorba nových pracovních míst v Kanadě dokázala velmi výrazně předčít očekávání. Spolu s mírně negativními výsledky z amerického pracovního trhu dokázala tato data poměrně slušně podpořit kanadský dolar na páru s americkým dolarem. Ovšem ne na dlouho, do večera se tento měnový pár dostal opět na původní hodnoty.
AUD (Australský dolar)
V úterý ráno rozhodovala australská centrální banka o úrokových sazbách, které ponechala dle očekávání beze změny na úrovni 1,50 %. Celkově to vypadá, že ani výhledově nebude mít australská centrální banka důvod nadále sazby snižovat, neboť cenám komodit, které především ovlivňují australský zahraniční obchod, se poslední dobou daří a s nimi by měla růst také australská ekonomika. S tím byla v souladu také data středečních maloobchodních prodejů, která dopadla po delší době nad očekávání.
Výhled
Čeká nás na data nepříliš zajímavý týden. K čemu budeme tento týden nejvíce upírat pozornost je zveřejnění detailního zápisu ze zářijového zasedání FEDu, na kterém naznačil, že by úrokové sazby nejspíš měly růst ještě letos. To však bude záviset na stavu americké ekonomiky, proto bude zajímavé sledovat páteční výsledky maloobchodní prodejů z USA. Rostoucí maloobchodní prodeje korelují se silným ekonomickým růstem, spotřebitelské totiž představují cca 70 % amerického HDP. Navíc se můžeme těšit každý den na projev některého z prezidentů FEDu, v pátek i předsedkyně Janet Yellenové. Z Evropy nás z těch zajímavějších dat čeká pouze úterní ZEW index. V pondělí jsou v USA, Kanadě a Japonsku státní svátky, lze tedy očekávat klidnější začátek týdne.
Přejeme Vám úspěšný týden a mnoho posbíraných pipů!
Adam Dulovec – tým Axiory Europe
+420 228 883 970
adulovec@axiory.eu
www.axiory.cz
Axiory Europe je brokerská značka, vlastněná a provozovaná společností R Capital Solutions Ltd., Markou Botsari 3, 3040 Limassol, licencovaným kyperským obchodníkem s cennými papíry, regulovaným CySEC, číslo licence: 246/14.
Tento materiál je poskytován pouze jako obecné marketingové sdělení pro informační účely a nepředstavuje nezávislý investiční průzkum. Žádné informace v tomto sdělení by neměly být považovány za investiční poradenství či doporučení nebo za výzvu k nákupu či prodeji jakéhokoliv finančního instrumentu. Všechny poskytnuté informace jsou shromažďovány z renomovaných zdrojů a veškeré informace a údaje o výkonnosti v minulosti nejsou zárukou nebo spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. Uživatelé těchto informací jsou srozuměni, že jakákoliv forex nebo CFD investice obnáší určitou míru nejistoty a že jakákoliv investice tohoto druhu zahrnuje vysokou míru rizika, za kterou jsou zodpovědní výhradně uživatelé těchto informací. Neneseme žádnou odpovědnost za jakékoliv ztráty plynoucí z jakékoliv investice na základě informací poskytnutých v tomto sdělení. Toto sdělení nesmí být kopírováno nebo dále distribuováno bez našeho předchozího písemného svolení. Pro úplné znění zřeknutí se odpovědností klikněte zde.