Většina obchodních strategií využívá jedné podstatné vlastnosti finančních trhů, a to je jejich cykličnost. Ideální vstup do obchodu by se podle teorie cyklů, měl nacházet na počátku nového cyklu, a k ukončení by mělo dojít na jeho konci. Vlastnost finančního aktiva, pohybovat se pomocí cyklů, lze predikovat například pomocí Fibonacciho projekcí, jejichž predikce je založena na matematických posloupnostech zlatého řezu. V tomto článku se budeme zabývat rovněž cykly, ovšem ne z pohledu finančních trhů, ale z pohledu lidské mysli.
Mysl a finanční trhy
Stejně tak, jako se finanční aktiva pohybují v cyklech, během kterých vytvářejí větší množství konsolidací a menší množství cenových pohybů, tak obdobně se chová i lidská mysl. I ona vykazuje určité období vyšší a nižší výkonnosti a dokonce i období stagnace, kdy se nám zkrátka nechce nic dělat a na nic myslet.
Při tradingu je potřeba najít soulad mezi obchodní strategií a mezi psychologickým nastavením obchodníka. Pokud k tomuto nedojde, může být například pro mysl tradera velmi složité vydržet v obchodě ve všechny jeho fázích. Stejný problém nastává v okamžiku, kdy trader volí takové řešení, které je pro jeho mysl logické/pohodlné, ovšem z technického pohledu nedává žádný smysl, a ke všemu nesedí ani finančně.
K souladu mezi psychikou tradera a psychologickým aspektem finančních trhů dojde v okamžiku, kdy bude trader znát psychologické cykly své vlastní mysle. Stejně tak, jako lze predikovat cenovou úroveň a i čas, kdy jí trh dosáhne, lze předpovídat i období, kde mysl začne výrazněji promlouvat do obchodního nastavení.
Psychologické cykly v mysli
Objevování toho, co dělá mysl tradera v jednotlivých fázích trhu, je poměrně složitá disciplína, která si vyžaduje jistou dávku introspekce. Nelze totiž zkoumat své myšlenkové pochody a pocity, aniž bychom si je uvědomovali. Cílem tohoto cvičení je nalézt body, ve kterých se mění chování finančních trhů a chování obchodníkovy mysle.
Příklad:
- Vstoupíte do obchodu, trh se vydá ziskovým směrem a vytvoří zisk s RRR například 1:1. Jak se vaše mysl v tomto okamžiku chová? Bojíte se, že přijde korekce, která obchod ukončí na BE?
- Po otevření obchodu trh na level nijak nereaguje a nachází se 5 pips od SL. Jak se mění vaše myšlení? Hledáte způsoby jak minimalizovat ztrátu? Posunutí TP na BE, částečný výstup z pozice… nebo se naštvete a neděláte nic?
Toto hledání bodů, kdy se nějakým způsobem mění situace na finančním trhu a vaše mysl na to reaguje, je velmi dobrým pomocníkem, při zlepšování obchodní psychologie. Navíc tak poznáváte sami sebe, což může mít pozitivní opady nejen na obchodní výsledky, ale i na soukromý život.
Děkuji za přečtení.
Martin Klass