K zobrazovací technice profilů se váže specifická terminologie, dle které můžeme označit různé cenové hladiny, na kterých lze očekávat zvýšenou reakci obchodníků. Tyto cenové hladiny si nyní pojmenujeme a vysvětlíme, abychom mohli naplno využívat informací z profilů trhu.
LVN
Z angličtiny Low Volume Node neboli oblast nízkého objemu je označení cenových hladin, které byly trhem odmítnuty. Tyto cenové hladiny na grafu ztvárňují krátké úsečky objemového profilu, nebo nízký počet písmenek Market Profile. Obchodníci nepřijímají takové ceny za férové a čekají se svými obchodními pozicemi na jiné cenové hladiny. Trh je v okolí LVN často velmi rychlý. Můžeme očekávat buď silné odražení nebo proražení stejně jako u supportů a rezistencí z Price Action. Díky profilům trhu tak můžeme objevit s/r zóny, které by nám třeba Price Action tak jednoznačně nenabídla.
HVN
High Volume Node neboli oblast vysokého objemu je přesný opak LVN. Jsou to cenové hladiny, které jsou obchodníky obecně přijímány jako férové, a tak zde realizují své obchodní pokyny. Trh v oblasti těchto cen zpomalí a vyplňuje obchodní objednávky. Zóny HVN často fungují jako magnet pro tržní aktivitu, cena má tendenci se k těmto zónám vracet a testovat je.
POC (VPOC)
Cena, na které trh vytvořil nejvíce písmenek TPO se nazývá Point of Control neboli bod kontroly. Pokud budeme ke své analýze využívat objemových profilů, jedná se o pojem VPOC neboli objemový bod kontroly, což je cena, kde bylo zobchodováno největší množství kontraktů. Taková cena se obecně považuje za férovou a informuje nás o aktuálním přesvědčení o ceně obchodovaného instrumentu. Trh má tendenci ceny VPOC předchozích dní testovat. Takovým testem zjišťuje, jestli mají obchodníci stále stejný pohled na trh nebo se pro ně férová cena mění. Pokud se férová cena mění, předchozí férová cena je velmi zajímavou cenovou hladinou pro vstup do nových obchodních pozic.
Rovnovážná oblast
Value Area neboli rovnovážná oblast je stěžejním základem teorie aukce a Market Profile. Je to oblast cen, kde bylo zobchodováno 68.2% objemu objednávek. Tato oblast cenových hladin je považována za přijatelnou a obchodníci jsou ochotní realizovat na nich své pokyny. Ceny mimo rovnovážnou oblast jsou považovány za neférové. Pod rovnovážnou oblastí jsou ceny příliš levné a naopak nad rovnovážnou oblastí jsou ceny příliš drahé. Hraniční body rovnovážné oblasti nazýváme jako Value Area High (VAH) a Value Area Low (VAL) a rovněž často působí jako reakční cenové hladiny.
Všechny pojmy, které jsme si vysvětlili, jsou zobrazeny na následujícím profilu trhu.
Praktická ukázka zóny LVN
Nyní, když jsme si představili veškeré zóny, které můžeme díky profilům odhalit, podíváme se na praktickou ukázku, jak můžeme díky například LVN na profilech objevit důležitou S/R zónu, která by nám z Price Action mohla uniknout.
Na grafu vidíme profily za tři seance na Daxu. První profil zobrazuje strukturu trhu 22. září 2015. Jasně vidíme, že celý den byl v převaze prodejců, kteří potvrdili nižší ceny tím, že na těchto nižších cenách bylo zobchodováno větší množství objemu (delší úsečky na nižších cenách). Na grafu si všimneme také několika prázdných mezer v profilu, které teď už víme, že se označují LVN. Na těchto cenách nebylo příliš obchodováno, trh je velmi rychle prorazil. Z výše uvedené definice víme, že LVN často funguje jako support či rezistence. Pokud se zaměříme konkrétně na vyznačenou LVN 9720, jasně vidíme, jak další dny působila jako rezistence pro nakupující obchodníky. Zóna byla testována celkem třikrát a proražena byla nakonec až o den později. Nabídla tak dost možností pro realizaci ziskových obchodů s pěkným potenciálním profitem.
V příštím díle už se konečně podíváme na základy teorie aukce, které je možné využít v praxi pro úspěšnější obchodování. Podíváme se konkrétně na reakční aktivitu obchodníků po otevření seance.