Jan Berka: Největším rizikem příštího roku je nejistota
Šéfredaktor finančního portálu Roklen24 a hlavní FX analytik Jan Berka připomíná, že ve světě panuje na prahu roku 2025 značná nejistota. „Nejistota nedělá dobře trhům ani ekonomice,“ říká v rozhovoru pro FXStreet.cz. Investiční příležitosti vidí především v akciích, a to především ve Spojených státech. Nebrání se ani kryptu v investičním portfoliu. „Zůstali bychom však u bitcoinu, případně u bitcoinových ETF,“ dodává. V rozhovoru dále mluví o tom, co očekává od české koruny nebo co by doporučil traderům v příštím roce.
Co se dělo po amerických volbách?
Netrvalo to ani měsíc a z tržního vývoje jsme viděli, že první vlna tzv. Trump tradu polevila. Americké výnosy jsou výše, dolar je silnější, akcie si sáhly na nová historická maxima, stejně tak bitcoin. Teď však trhu došla „šťáva“, ale s očekávanou Trumpovou politikou bude mít akciový trh relativně dobrý základ k dalšímu růstu. Byť pravděpodobně o něco pozvolnějšího.
Jaký bude mít Trump vliv, až nastoupí? Nevystřílejí se trhy už nyní?
Finanční trhy jsou vpředhledící, část Trumpovy politiky se v nich už objevila. Předpokládáme však, že další vlny Trump tradu přijdou během příštího roku. Pořád totiž není zcela jasné, co Trumpova administrativa přesně doručí. Snížení daní, jakmile bude potvrzené, o jak velkou úpravu půjde, bude pro trhy pozitivní. Otázkou bude vyhodnocení dopadů tohoto kroku na fiskální politiku, konkrétně na dlouhodobě deficitní financování a jeho udržitelnost.
Největší nejistota panuje kolem celní politiky a v otázce řešení migrace. Zatímco nízké daně budou pro ekonomiku vzpruhou, rozpoutání obchodní války a deportační programy by ji ve výsledku poškodily. Jisté je, že Trumpova politika bude proinflační, což bude mít implikace pro měnovou politiku. V tomto směru budeme sledovat, zda si americká ekonomika udrží pozorovanou rezistenci vůči vyšším úrokových sazbám.
Jaká jsou rizika?
Největším rizikem roku 2025 bude nejistota. Nejistota nedělá dobře trhům ani ekonomice.
Nejistotu vidíme u celní politiky, u níž bude panovat hrozba další obchodní války. Cla sice budou vyhovovat některým americkým firmám, ve výsledku je ale zaplatí především americké domácnosti, konkrétně ty nízkopříjmové, protože clo není nic jiného než forma regresivní daně.
Na firemní poli pak obchodní války a nejistota s nimi spojená mohou vést ke zhoršení sentimentu, který se může projevit v menší ochotě investovat. Přesně jako jsme to viděli v letech 2018 a 2019, tedy v době Trumpova prvního prezidentství zahrnujícího právě cla a na ně navazující odvetná opatření ze strany zasažených zemí.
Nejistota může být spojena i s pohledem investorů na americký dluh, resp. tempo jeho navyšování. USA sice mají výhodu v pozici dolaru jakožto hlavní rezervní měny a v tom, že americké státní dluhopisy jsou nejlepší kolaterál na světě, pokud ale dál porostou náklady dluhu a bude docházet k zužování jejich spreadu ve srovnání s ekonomickým růstem, může nastat situace, kdy investoři budou požadovat vyšší rizikovou prémii.
K vyšším výnosům amerických bondů by pak mohla přispět i emisí politika zaměřená na emisi zejména delších splatností. To by se však odehrálo pouze tehdy, pokud bychom opět fungovali v prostředí pozitivní korelace akciového a dluhopisového trhu.
Jaký máte základní výhled na rok 2025? Bude na trzích pokračovat optimismus nebo čeká obra trendu a zklamání z Trumpa?
V roce 2025 pracujeme s americkou ekonomikou, která si udrží svou robustnost. Nazývejme to klidně nějakou formou tzv. hladkého přistání, jehož základem bude uvolňující se trh práce a pokračující dezinflační proces. Taková kombinace vytvoří prostor pro nižší sazby, které však budou o něco vyšší, než aktuálně předpokládá Fed. Ten v zářijové prognóze pracuje s hodnotami pod 3,5 %, my čekáme úrovně nad touto hranicí.
Základem robustní ekonomiky by měl být pozvolný růst reálných disponibilních příjmů amerických domácností. Zlepšení zejména v oblasti malých a středních podniků přinese i prostředí nižších sazeb a předpokládaného pokračujícího uvolňování podmínek úvěrování.
Na jaké trhy a aktiva dává nyní smysl se zaměřit a kde vidíte příležitosti?
Určitě nám dává smysl zůstat na akciovém trhu, kde dáváme přednost USA před Evropou. Americké akcie jsou sice dražší, mají ale mnohem lepší makroekonomický základ. Nad Evropou visí více rizik, od zpomalování klíčových ekonomik, kde nehrají roli pouze cyklické faktory, ale především ty strukturální, přes nejistou politickou situaci až po větší citlivost na geopolitické dění s důrazem na válku na Ukrajině. Pokud k tomu přidáme možný scénář obchodních válek, pro evropský růst by byl takový koktejl hodně jedovatý.
Z konkrétních segmentů amerického trhu se nám líbí malé a střední podniky. V rámci další diverzifikace bychom velmi opatrně přistupovali k americkým dluhopisům. Růst jejich ceny by musel být spjat se zhoršením výhledu americké ekonomiky, což nemáme v základním scénáři. Silná ekonomika a fiskální expanze jsou hlavní faktory, proč bychom si na dluhopisovou rally nevsadili. Vedle toho věříme, že zlato by si mohlo udržet silnou poptávku i v dalších měsících.
Udrží si americký dolar svou sílu?
Rizika amerického dolaru v příštím roce vidíme na straně jeho silnějších hodnot. Stavíme přitom na makroekonomickém rozdílu mezi americkou a zejména evropskou ekonomikou, který půjde ruku v ruce s rozdílem úrokovým. Pakliže by došlo na eskalaci obchodních válek, paritu dolaru a eura vyloučit nemůžeme. Otázkou bude, jak rychle bude celní politika aplikována. Čím později, tím se rizika ještě silnějšího dolaru posouvají v čase. Celkově předpokládáme, že se rok 2025 ponese v duchu obchodování eura proti dolaru v pásmu od 1,0000 až 1,0500.
Bitcoin překonal magickou hranici 100 tisíc dolarů. Kam cílovat dále? Doporučujete krypto jako součást portfolia, pokud ano jaký podíl?
Potenciál dalšího růstu u bitcoinu určitě existuje. Je však otázkou, co jej může otevřít. Bude to další adopce instrumentů navázaných na krypto? Spekulace o tom, že by USA mohly začít budovat bitcoinové rezervy? Možné je všechno. Úplně nejlepší by podle nás bylo, pokud by se například bitcoin stal všeobecně přijímaným kolaterálem v oblastech, jako je americký repo trh. K tomu však máme hodně daleko. S kryptem v portfoliu jinak nemáme problém. Zůstali bychom však u bitcoinu, případně u bitcoinových ETF.
Jaké tři investice byste doporučil pro rok 2025?
V příštím roce bychom se zaměřili na divergence. Rozdílnost v ekonomickém výkonu a sazbách, ale také na již zmíněná rizika. Sázka na silnější dolar nám s ohledem na aktuální napjatost trhu nepřipadá až tak lukrativní. Zajímavější by mohl být rozchod evropské a japonské ekonomiky a sazeb. S ohledem na rizika evropské ekonomiky v prostředí silnějšího dolaru pak máme v hledáčku polský zlotý, u kterého bychom se v příštím roce měli dočkat snížení sazeb.
U rizika eskalace obchodních válek se zaměříme na procyklické měny, jako je kanadský dolar, který by mohl být napřímo zasažen. U australského a novozélandského čekejme vliv přes obchodní napětí mezi Čínou a USA. S obchodní válkou by se pod tlak rovněž mohly dostat jihoamerické měny, v čele s mexickým pesem.
Kam se podle vás příští rok posune česká koruna?
Od koruny proti euru nečekáme v roce 2025 žádnou velkou divočinu. Česká národní banka bude snižovat sazby pomaleji než ECB, což by mělo vést k širšímu úrokovému diferenciál, než je současných 75 bodů. To už je však v trhu zaceněno. Otázkou bude vliv ekonomického prostředí. Slabá evropská, a tedy i česká, ekonomika oproti americké může vést k přesunu kapitálu za Atlantik, a tedy ke slabší koruně.
Náš základní scénář pracuje s tím, že se koruna bude po většinu času držet nad hranicí 25,00 za euro. Ve druhé polovině roku, jakmile bude jasnější situace ohledně kondice a rizik Evropy, bychom se díky úrokovému diferenciálu a oproti letošku silnějšímu růstu, který bude tažen spotřebou a obnovou zahraniční poptávky, mohly dostat mírně pod onu pětadvacítku. Na velkou korunovou rally ale nasázíme.
Rizikem výhledu jsou nepochybně obchodní války a geopolitika. Uvalení amerických cel na Evropu a případná eskalace současných geopolitických konfliktů, zejména na Ukrajině, by mohla kurz poslat směrem k 26,00 za euro.
Kurz koruny proti dolaru by mohl být volatilnější. Záležet bude především na tom, jak se bude vyvíjet americká měnová politika, a opět, jak bude postupovat Donald Trump. Kombinace obchodních válek v prostředí slabé evropské ekonomiky, a nedej bože eskalující války na Ukrajině, by kurz mohla hravě dostat nad 25,00 za dolar. V základním scénáři bychom se pak mohli pohybovat v okolí 24,00.
Co byste do roku 2025 poradil traderům?
Má ráda je univerzální a platí pro jakýkoliv rok. Nezanedbávejte hodnocení makroekonomického vývoje, jelikož má dopad na klíčové proměnné finančních trhů. Jde především o nastavení měnové politiky, které bude cítit zejména na poli měn a dluhopisů.
Velkým rizikem bude fiskální politika. S ohledem na její předchozí vývoj by v případě ekonomických problémů bylo klíčovou otázkou, zda budou mít země z čeho brát. Pakliže bude trh při fiskální expanzi požadovat větší rizikovou prémií u dluhopisů, pocítíme to na celém spektru finančních instrumentů.
Zaměřte se na divergence, kde největší očekáváme mezi americkou a evropskou ekonomikou. Nezapomínejte na vliv geopolitiky. Ohnisek je více, a u většiny existuje nenulová pravděpodobnost další eskalace. Dolar si udrží pozici bezpečného přístavu, jen nesmíme zapomínat na přílišnou „roztaženost“ pozic, která je rizikem silného výběru zisků, pokud na ně dojde.
Na dlouhý konec americké výnosové křivky sázejte zejména tehdy, pokud bude Amerika v ekonomických problémech. Její síla růstu cen dluhopisů nejdelších splatností nenahrává, ba naopak.
Jan Berka
Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze se zaměřením na hospodářskou politiku, finanční trhy a bankovnictví. Ve finanční skupině Roklen začal pracovat v roce 2014 jako editor. Postupně se vypracoval na pozici hlavního editora a analytika devizových trhů. Aktuálně je šéfredaktorem finančního portálu Roklen24 a hlavním FX analytikem. Externě přednášel na vysoké škole CEVRO Institut, aktuálně působí na Metropolitní univerzitě Praha. Je spoluautorem knihy Trhy: Měnová politika pro nadšence a investory.
Související články
Čtěte více
-
Exkluzivní rozhovor s Raghee Horner - žena na forexu
Raghee Horner (38 let) je obchodnice s více než patnácti lety zkušeností na finančních trzích (e-mini futures, komodity) a z toho 11 let na měnovém trhu FOREX. Své zkušenosti předává studentům z celého světa. Je autorkou více než 100 článků o investování, aktivním obchodování a psychologii na trzích. Její přesné FX analýzy grafů a komentáře ke konkrétním obchodům se objevují na světových finančních portálech a v prestižních investičních TV pořadech v USA. Raghee aktuálně patří k TOP světovým forex traderům a její výsledky ukazují, že tento byznys není určen jen pro muže. -
FTMO: Prop Tradingem od nuly k miliardám
Zakladatelé české prop tradingové společnosti FTMO Marek Vašíček a Otakar Šuffner v rozhovoru pro FXstreet.cz popisují své začátky, proč jim trvalo několik let, než měli první klienty? V rozhovoru také prozradí, proč jsou jedni z nejdražších ve svém odvětví, proč odešli ze Spojených států, jaký byl historicky největší payout, či z jakých zemí se rekrutují nejlepší obchodníci. Bavili jsme se také o tom, co může placená challenge traderům nabídnout nebo zda do podnikání šli s vidinou miliardových valuací. -
FXstreet.cz přináší rozhovor s členem bankovní rady ČNB Oldřichem Dědkem
Tradingový portál FXstreet.cz přináší další rozsáhlý rozhovor, tentokrát s končícím členem bankovní rady ČNB. V rozhovoru jsme si povídali o tom, co pomáhá držet silnou českou korunu i bez intervencí ČNB, jaká jsou inflační očekávání v tuzemské ekonomice nebo jak moc jsou v Česku předražené nemovitosti. Řeč přišla také na to, co centrální banka sleduje především a za jakých okolností by bylo potřeba ještě zvýšit úrokové sazby nebo zda bychom s eurem měli nižší nebo vyšší inflaci. Profesor Dědek také prozradil, čemu se hodlá věnovat po skončení svého mandátu v bankovní radě. -
FXstreet.cz přináší rozhovor s ekonomem Dominikem Stroukalem
Tradingový portál FXstreet.cz přináší další rozsáhlý rozhovor, tentokrát s ekonomem, členem NERVu Dominikem Stroukalem, který se dlouhodobě věnuje Bitcoinu a dalším kryptoměnám. Již v roce 2015 vydal první českou knihu o Bitcoinu. V rozhovoru jsme si povídali o tom, jakou budoucnost čeká právě u kryptoměn, zda byly NFT čistou spekulací, co očekává od inflace a České národní banky či proč je lepší nechat si českou korunu. Dominik také přidal pár tipů na netradiční investice. -
FXstreet.cz přináší rozhovor se stratégem finančních trhů České spořitelny
Tradingový portál FXstreet.cz přináší rozsáhlý rozhovor s investičním stratégem České spořitelny Miroslavem Plojharem. Povídali jsme si o tom, jak to funguje v investičním oddělení této největší banky v Česku, nicméně hlavním tématem je aktuální situace na finančních trzích. V rozhovoru se tak dozvíte, jak se mohou vyvíjet kapitálové, měnové a další trhy v nejbližším období a co na trzích očekávat. Velký prostor v rozhovoru má samozřejmě také česká koruna, která je bedlivě sledovaným trhem v poslední době. -
FXstreet.cz přináší rozhovor se stratégem londýnské ING Petrem Krpatou
Tradingový portál FXstreet.cz přináší další zajímavý rozhovor. Tentokrát nám na naše dotazy odpovídal zkušený investiční bankéř Petr Krpata, který pracuje jako ředitel strategie pro měny a úrokové sazby v londýnské ING Bank. Zeptali jsme se ho například, jaké bylo nastoupit do světa tohoto byznysu přesně v období, kdy vypukla globální finanční krize. Nechybí samozřejmě také predikce některých měnových párů pro letošní rok. -
FXstreet.cz přináší rozhovor s hlavním ekonomem Komerční banky Janem Vejmělkem
Tradingový portál FXstreet.cz přináší velmi rozsáhlý rozhovor s hlavním ekonomem Komerční banky. Jan Vejmělek pro náš portál každoročně připravuje predikce finančních trhů, takže společně spolupracujeme již mnoho let a s jeho názory na trhy se velmi často ztotožňujeme a považujeme ho za jednoho z nejlepších analytiků na českém trhu. A vzhledem k tomu, co se děje na finančních trzích, jsme se rozhodli realizovat společně tento velmi zajímavý, důležitý a rozsáhlý rozhovor. Probrali jsme všechna témata aktuálních finančních trhů opravdu velmi podrobně. -
FXstreet.cz přináší rozhovor s ředitelem brokerské společnosti ActivTrades, která vstupuje na český a slovenský trh
Brokerská společnost ActivTrades patří mezi celosvětově uznávané brokery a řadí se mezi průkopníky ve světě online obchodování. Ricardo Evangelista je hlavní analytik a výkonný ředitel společnosti ActivTrades Europe SA, která poprvé vstupuje na česko-slovenský trh. Tradingový portál FXstreet.cz přináší rozhovor s Ricardem, ve kterém jsme se ho ptali na současné tržní podmínky, budoucnost tradingu a co tato společnost může nabídnout česko-slovenským traderům. To a ještě mnohem více se dozvíte v tomto zajímavém rozhovoru. -
FXstreet.cz přináší rozhovor s traderem z WOOD & Company Vladimírem Vávrou
Tradingový portál FXstreet.cz přináší další rozsáhlý rozhovor, tentokrát s velmi zkušeným traderem Vladimírem Vávrou ze společnosti WOOD & Company. Vladimír Vávra je senior trader odpovědný ve WOOD & Company za obchodování na akciových trzích a má dvacetiletou zkušenost. Na starosti má institucionální a velké privátní klienty. V rozhovoru jsme si povídali o tom, jak začínal, co obnáší jeho práce, jak obchoduje a také co ke svému tradingu používá za analýzy. Hlavním tématem rozhovoru je však aktuální situace na finančních trzích. Dozvíte se, jak se budou vyvíjet trhy v dalším období, co čekat od akcií a zároveň Vladimír prozradil své tipy na konkrétní akciové tituly. -
Investiční inspirace pro rok 2023 - Jak to bude s korunou podle O. Hartmana?
V Purple Trading právě vychází unikátní ebook s názvem 4 investiční inspirace pro rok 2023. V něm najdete rozhovory s experty na komodity, akcie, indexy, Forex a ropu. Jména jako Jaroslav Tupý, Ondřej Hartman a další vám v příjemném formátu rozhovorů poskytnou ucelený vhled do aktuální situace na trzích a načrtnou, co od trhů očekávat v roce 2023. Dnes pro vás máme drobnou ochutnávku v podobě ukázky rozhovoru s Ondřejem Hartmanem. Celý ebook si můžete zdarma stáhnout kliknutím na odkaz na konci rozhovoru. -
Jaroslav Tupý: Více než 20 let tradingu
Redakce nejnavštěvovanějšího forexového portálu v České republice a na Slovensku FXstreet.cz přináší exkluzivní rozhovor s Jaroslavem Tupým, profesionálním obchodníkem na finančních trzích, který disponuje rozsáhlými zkušenostmi z více než 20letého reálného obchodování na finančních trzích. Jak Jaroslav začínal, jak nyní po 20 letech zkušeností vypadá jeho obchodní den, jaké ponaučení by si měli z jeho zkušeností vzít ostatní obchodníci a jak se vlastně seznámil s možností obchodovat na největších finančních trzích světa, to se dozvíte v tomto rozhovoru. Jaroslav Tupý mimo jiné v současné době působí také jako ředitel pražské pobočky brokerské kanceláře Axiory Europe. -
Juraj Krúpa: Groupon shortujeme již od ledna. Líbí se nám gaming i big tech
Minulý týden se médii prohnala kauza amerického Grouponu – otce všech „slevomatů“. Firmu kotovanou na newyorské burze se na nohy snaží postavit česká skupina Pale Fire Capital, proti nim sází slovenská investiční skupina AJ Investments vedená Jurajem Krúpou. -
Nejoblíbenější investiční soutěž už zná svého vítěze, rozhovor s vítězem
Nejoblíbenější investiční soutěže se zúčastnilo více než padesát tisíc soutěžících, kteří se zúčastnili již třetího ročníku této československé soutěže X-Trade Brokers Cup. FXstreet.cz je vzdělávacím partnerem této soutěže. Nejobchodovanějšími instrumenty byly opět měny - FOREX. Přestože podíl zaregistrovaných Čechů pomalu rostl, Slováci udrželi vedení a vyhráli tak tuto pomyslnou soutěžní kategorii. -
Ohlédnutí za investiční soutěží a rozhovor s vítězem
V pátek večer 23. listopadu v souladu se zakončením týdenní obchodní seance byla ukončena první investiční soutěž na reálných účtech v ČR. Soutěž společnosti Bossa probíhala ve dvou kolech. To první se konalo na demo účtech. V něm si soutěžící mohli otestovat různé obchodní strategie a investiční techniky. Druhé kolo probíhalo už na účtech reálných. Proto se do něj mohl zapojit kdokoliv, kdo si chtěl vyzkoušet, jak funguje zhodnocování reálných peněz na kapitálových trzích. Z tohoto důvodu se do něj zapojili nejen postupující obchodníci z prvního soutěžního kola, kterým bylo na obchodní účet automaticky připsáno 10 000 Kč ale i zkušení tradeři z České republiky. -
Ondřej Hartman z FXstreet.cz na CNN Prima NEWS
Zakladatel portálu FXstreet.cz Ondřej Hartman byl hostem televizního pořadu Byznys na CNN Prima NEWS, kde v rozhovoru vysvětloval obchodování na forexu. -
Příběh českého tradera na Wall Street
Dnes přinášíme exkluzivní rozhovor o příběhu institucionálního profesionálního obchodníka a forexového analytika - Patrika Urbana, který se propracoval ze soukromého tradingu až ke spolupracím se zahraničními investičními společnostmi, mezi které patří i mezinárodní banka či investiční fond na Wall Street v New Yorku. -
Robert Kiyosaki v Praze: Nové finanční zákonitosti
Legendární investor a autor knižních bestsellerů řady Bohatý táta se v červnu poprvé představil na veřejném semináři v České republice. Portál FXstreet.cz, hlavní partner celé akce, vám přináší shrnutí toho, co se Robert snažil předat českým zájemcům o globální investování. Exkluzivně pro FXStreet také Robert se svojí ženou Kim odpověděli na několik otázek při osobním rozhovoru. -
Rozhovor o tradingu s Ondřejem Hartmanem
Ředitel a zakladatel portálu FXstreet.cz, který má mnohaleté zkušenosti s obchodováním akcií a akciovým indexů, nyní se však permanentně věnuje swingovému obchodování Forexu. -
Rozhovor o tradingu s Ondřejem Hartmanem (2. díl)
Ředitele a zakladatele portálu FXstreet.cz, Ondřeje Hartmana, asi není třeba příliš zdlouhavě představovat. Proto pouze dodáme, že patří k jedněm z prvních obchodníků v ČR a průkopníkům online tradingu u nás jako takového. Kromě mnohaletých zkušeností s obchodováním se však také úzce specializuje na jedno další téma. Tím je psychologie tradingu. -
Rozhovor s Andy Tannerem, úspěšným obchodníkem
Vzhledem k velmi úspěšné akci s Robertem Kiyosakim se do Prahy chystá další člen týmu Rich Dad. V souvislosti s touto akcí jsme připravili rozhovor s hlavním řečníkem Andy Tannerem.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |