Stříbro si během několika měsíců prošlo oběma fázemi. Nejprve pokles o 35 % během několika týdnů březnové korona paniky, poté růst o více než 150 %. Tento růst neměl základy v reálné poptávce z průmyslu, protože ta letos spíše klesala. Navíc měny hlavních těžařů stříbra Mexika a Peru oproti americkému dolaru prudce oslabovaly, což nabídku dále podporovalo. Pokles ceny z letních 26+ USD za unci se tedy silně projevil při dalším obratu sentimentu na trhu, čehož jsme aktuálně s druhou vlnou nákazy v Evropě svědky.
Vývoj ceny stříbra v USD za unci (denní graf – D1):
U stříbra se ukázal zajímavým indikátor poměru ceny se zlatem, protože zlato je díky hloubce trhu mnohem méně volatilní a slouží jako kotva pro všechny cenné kovy. Pokud zlato překročí 100násobek ceny stříbra (nyní je poměr cca 93:1), tak je stříbro z historického pohledu levné, což byl právě příklad letošního března a dubna.
Vývoj poměru ceny zlata a stříbra za posledních 30 let:
O Tesle toho bylo napsáno hodně a určitě se dá říci, že v posunu ve fundamentu směrem lepšímu u této společnosti skutečně došlo. Už vykazuje ziskovost i rostoucí free cash-flow a poptávka po jejích produktech rostla i během koronavirové krize. I tak ale nedošlo k nějakému zásadnímu zvratu, který by ospravedlnil růst ceny společnosti o stovky procent. A to zvlášť v době, kdy emitovala nové akcie, takže její úspěch a budoucí zisky se musí následně rozdělit mezi více „followerů“.
Sám jsem fanouškem Tesly a věřím, že před sebou má ještě zajímavý růst. Růst ale myslím z pohledu prodeje elektromobilů, solárních a bateriových řešení, nikoliv z krátkodobého pohledu na ceny akcií. Konkurence mezi automobilkami totiž není tak pozadu, aby si Elon Musk mohl užívat na automotive vysoké marže 10-20 % donekonečna. Proto mi tržní kapitalizace Tesly 4krát přesahující hodnotu Volkswagenu přijde značně přestřelená.
Vývoj ceny akcie Tesly:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, macrotrends.net, tradingeconomics.com