V průběhu 45 hodin počínajíc středou večera se odehraje několik zásadních makroekonomických událostí, které sehrají klíčovou roli nejen ve vývoji hlavního měnového páru EUR/USD, ale prostřednictvím USD zasáhnou i do cen komodit, případně mohou ovlivnit apetit investorů po riziku ve smyslu preferencí nákupů tzv. bezpečných přístavů a jejich protějšků rizikových aktiv.
- Zbystřit pozornost bychom měli od středy 2. prosince. V 18:25 vystoupí šéfka Fedu Janet Yellenová před elitním ekonomickým klubem ve Washingtonu. Očekává se, že Janet Yellenová na této prominentní ekonomické akci nabídne účastníkům jasný náznak obsahu jednání bankovní rady na prosincovém setkání (konkrétně 18. prosince). Nejpravděpodobněji potvrdí záměr banky zvýšit základní úrokovou sazbu, s čímž trhy počítají a tato akce je již započtena do cen aktiv. Kdyby náhodou šéfka Fedu začala točit kormidlo měnové politiky jiným směrem, bylo by její vystoupení pro dolar velmi negativní.
- Následující den zasedá Evropská centrální banka (ECB). Tentokrát by nás měl zajímat i výsledek hlasování o úrokových sazbách zveřejněný v 13:45. Někteří členové bankovní rady totiž naznačili, že banka zvažuje snížit úrokové sazby. Ačkoliv aktuální depozitní sazba je již 0,2 procenta pod nulou, její další snížení je pravděpodobné. Banka by mohla snížit i hlavní refinanční sazbu z aktuální hodnoty 0,05 procenta do negativního teritoria v rozmezí 10 až 20 bazických bodů. Constancio tento týden dokonce uvedl, že zkušenosti ukazují na to, že finanční trhy dokážou fungovat i s negativními úrokovými sazbami. ECB by mohla následovat švédskou centrální banku Riksbank, která byla už v minulosti nucena srazit základní úrokovou sazbu do negativního teritoria (mínus 0,35 procenta). Rozhodnutí ECB o nastavení monetární politiky bude klíčové i pro ostatní evropské banky, jako ČNB, dánskou centrální banku, nebo zmiňovanou Riksbank, které budou nuceny pokračovat v uvolňování měnových podmínek. Například Tomáš Holub z ČNB uvedl, že banka (ČNB) si nedokáže představit, že jednoduše opustí kurzový závazek dříve, než ECB ukončí politiku QE. Její natažení za horizont roku 2016 tak implicitně znamená i natažení intervenčního režimu ČNB.
- V 14:30 začne tisková konference ECB. Spekuluje se, že ECB zvýší objem programu kvantitativního uvolňování (QE) z 60 na 80 miliard euro. Ve hře je i možnost prodloužení stávajícího programu QE, který je momentálně naplánován do září příštího roku. Prodloužení doby trvání programu může být ohlášeno ve stávající výši objemem QE nebo v nové, vyšší výši měsíčních nákupů dluhopisů centrální bankou.
- Ihned po tiskové konferenci ECB v 16:00 promluví opět Janet Yellenová tentokrát před ekonomickým výborem, a to o měnové politice.
Následující den (v pátek) budou v 14:30 zveřejněna data NFP (počet nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělský sektor). Poslední klíčový údaj před prosincovým zasedáním Fedu. Klíčový indikátor stavu trhu práce USA, jednoho z dvou cílů americké centrální banky, kterému podmiňuje nastavení monetární politiky, a tedy i vývoj úrokových sazeb. Kromě tohoto hlavního ukazatele budou v 14:30 publikovány i další ukazatele trhu práce, které nám podají kvalitnější obraz o stavu amerického trhu práce - míra nezaměstnanosti, průměrné hodinové výdělky, míra participace na pracovním trhu a dlouhodobá míra nezaměstnanosti U6.
Hlavní měnový pár EUR/USD se už téměř měsíc pohybuje ve formaci klesajícího klínu. Očekáváme proražení klínové formace směrem nahoru díky býčí divergenci s oscilátorem MACD, kterou lze vidět na 4hodinovém i denním grafu. Nicméně klín může EUR/USD dovést až k letošním minimům 1,0450-1,0500 a až na těchto úrovních se může rozhodnout.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf - H4):
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf - D1):
Michala Moravcová
Analytik společnosti BOSSA