EK připraví sankce vůči Rusku
Kapitálový trh, obrana či moderní technologie využitelné v energetice by se brzy mohly stát cílem sankcí, které Evropská unie uvalí na Rusko. Ministři zahraničí EU včera pověřili Evropskou komisi, aby do čtvrtka takové kroky připravila. Jejich realizace bude záviset na ruské spolupráci při uklidnění napjaté situace na východě Ukrajiny. Žádné nové konkrétní protiruské sankce tak včerejší jednání ministrů unijní osmadvacítky přímo nepřineslo.
"Podrobnější být nemohu. Požádali jsme komisi, aby přišla s návrhy," řekl nizozemský ministr zahraničí Frans Timmermans. Včerejší schůzka ministrů zahraničí EU byla jejich prvním setkáním od čtvrteční tragédie malajsijského boeingu. V jeho troskách na východě Ukrajiny zemřelo 298 osob, mnoho z nich z Nizozemska.
Evropští diplomaté včera opět vyzvali Rusko, aby pomohlo uklidnit situaci na východě Ukrajiny a aby zastavilo přesuny bojovníků i techniky. Moskva podle nich musí vyvinout tlak na proruské separatisty a stáhnout své vojáky od hranic.
"Přesné zpracování má v rukou komise," podotkl k možným sankcím český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Dalšími oblastmi, u nichž má komise posoudit možnost sankcí, je také zboží dvojího použití, tedy materiál pro civilní i zbrojní účely. Do konce týdne se podle Zaorálka vyjasní, zda bude muset být svolán mimořádný summit EU, který by měl sankce spustit.
EU je podle závěrů včerejší schůzky připravena balík opatření "bezodkladně" přijmout, pokud nedojde ze strany Ruska k "plné a okamžité spolupráci".
Separatistické skupiny na východě Ukrajiny včera ministři vyzvali k zajištění plného a bezpečného přístupu na místo dopadu malajsijského letounu kvůli vyšetřování i citlivému zacházení s ostatky obětí.
"Jsem šťastný z toho, kolik mých kolegů včera vyjádřilo solidaritu a podporu obětem a jejich blízkým," poznamenal nizozemský ministr. Ocenil, že závěry, které jsou "celkem silné", byly přijaty jednomyslně. Podle diplomatů bylo u jednacího stolu cítit výraznou změnu nálady vůči Moskvě.
Lidé "přímo i nepřímo odpovědní" za zřícení letadla se musí zodpovídat a všechny země by při tom měly spolupracovat, zdůraznila EU.
USA a další země mají v zásadě za prokázané, že stroj sestřelili proruští separatisté, podle Moskvy nese odpovědnost ukrajinská vláda.
Tento čtvrtek diplomaté členských zemí EU dostanou k posouzení první seznam jmen pro nový sankční seznam podle rozšířených kritérií. Na nich se minulý pátek shodli diplomaté na základě požadavku posledního summitu EU. Nově se sankce mohou týkat firem, které svou činností podkopávají suverenitu a územní celistvost Ukrajiny. "Souhlasili jsme s rozšířením a zrychlením toho procesu dávání na seznam," řekl Zaorálek.
Dosud se podobné sankce - které znamenají zmrazení majetku a pro fyzické osoby zákaz cest - mohly týkat jen konkrétních lidí. EU nyní postihuje 72 především ruských občanů i představitelů ukrajinských separatistů. Zasaženi jsou také lidé, kteří přispěli k anexi Krymu a též dvě firmy, podle zdůvodnění souvisejícího právě s připojením poloostrova.
Šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová uvedla, že pokročí přípravy, aby sankce mohly příště cílit také na firmy a osoby aktivně podporující ruské činitele odpovědné za anexi Krymu a destabilizaci Ukrajiny.
"Potřebujeme jednotnou unii, hovořící jedním hlasem. Nejen ostrá slova, ale také odvážné činy," zdůraznil včera v Bruselu ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin. Podle něj by EU neměla například dodávat Rusku zbraně.
Otázka dodávek dvou vojenských plavidel stavěných pro ruské námořnictvo ve Francii je jedním z bodů, který EU rozděluje. Zaorálek podotkl, že se včera - stejně jako jeho německý či britský kolega - pro zbrojní embargo vyslovil.
"Pokládám za logické přistoupit k embargu na zbraně především proto, že vlastně to, oč dnes jde, jsou právě transfery sofistikovaných zbraňových systémů přes hranice," uvedl Zaorálek.
Mezinárodní vyšetřování letecké katastrofy na Ukrajině se přes počáteční potíže rozbíhá a separatisté předali nalezené černé skříňky i těla obětí. Ruský prezident Vladimir Putin včera prohlásil, že Rusko se zasadí o transparentní a objektivní vyšetření příčin katastrofy. Bude prý v tomto smyslu působit také na ukrajinské separatisty.
Zdroj: Reuters, ČTK, EU, EK
Čtěte více
-
EK předloží nový návrh rozpočtu EU
Evropská komise (EK) v příštích dnech předloží nový návrh rozpočtu EU na rok 2015. Po nočním krachu... -
EK před spuštěním disciplinárního řízení projedná italské finance
Evropská komise (EK) před případným spuštěním disciplinárního řízení vůči Itálii kvůli porušování fiskálních pravidel Evropské unie projedná ve středu v Bruselu stav italských veřejných financí. Podle unijního zdroje agentury Reuters komise chce, aby Řím blíže vysvětlil svůj rozpočtový plán na příští rok. -
EK představí bilionový plán na pokrizovou obnovu ekonomik
Evropská komise ve středu představí bezprecedentní plán podpory hospodářství spjatý s budoucím sedmiletým rozpočtem Evropské unie. Návrh, na jehož základě má unie vyplatit ze společné kasy státům zasaženým pandemií covidu-19 stovky miliard eur, určí na příštích několik měsíců ráz složitých vyjednávání mezi členskými zeměmi. Političtí vůdci se již před dlouho očekávaným zveřejněním konkrétních čísel rozdělili do několika názorově odlišných skupin, jejichž představy se liší hlavně v jedné věci: zda má EU peníze dávat, či půjčovat. -
EK představila balíček, který má usnadnit život malým a středním podnikům
Evropská komise dnes představila nový balíček opatření, která mají usnadnit život malým a středním podnikům. Ty v posledních letech zasáhlo množství krizí, od pandemie covidu-19, přes vyšší náklady na energie způsobené ruskou válkou proti Ukrajině až po zvyšující se inflaci. Jedním z hlavních předložených pravidel je návrh nařízení o opožděných platbách v obchodních transakcích. Ten má pomoci zajistit, aby podniky získávaly své peníze včas. Součástí balíčku je i směrnice o zjednodušení daní pro malé a střední podniky zapojené do přeshraniční činnosti. -
EK představila plán podpory firem, kterým reaguje na subvence USA a Číny
Evropská komise (EK) chce firmám, které tvoří takzvanou zelenou ekonomiku, zjednodušit administrativu a urychlit přístup k financování jejich projektů. Oznámila to dnes předsedkyně EK Ursula von der Leyenová, podle níž chce Brusel podpořit evropskou ekonomiku v reakci na masivní státní subvence, které svým firmám nabízejí hlavně Spojené státy a Čína. Komise podle ní do jara navrhne nové normy, které podporují produkci ekologických technologií a omezují závislost na dovozu surovin z Číny. -
EK představí nejrozsáhlejší plán podpory unijních ekonomik
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes odpoledne představí v Evropském parlamentu návrh sedmiletého rozpočtu Evropské unie, jehož klíčovou součástí bude rozsáhlý plán podpory ekonomik zasažených koronavirovou krizí. Brusel chce pomoc ve výši okolo bilionu eur (téměř 28 bilionů korun) rozdělit mezi unijní země formou přímých plateb a půjček. Napjatě očekávaný plán určí na příštích několik měsíců ráz složitých vyjednávání mezi členskými zeměmi, které mají na parametry solidární pomoci velmi odlišné pohledy. -
EK představí plán investic za 300 mld. eur
Evropská komise (EK) dnes ústy svého šéfa Jeana-Claudea Junckera europoslancům ve Štrasburku... -
EK představí prognózu ekonomického vývoje
Evropská komise dnes v 11:00 představí svoji jarní prognózu ekonomického vývoje Evropské unie, eurozóny... -
EK představí výhled vývoje evropského hospodářství
Evropská komise dnes představí novou prognózu vývoje hospodářství Evropské unie a jednotlivých... -
EK přijde se svými návrhy budoucích změn v eurozóně
Evropská komise dnes představí své plány na nové mechanismy ve fungování eurozóny v souvislosti s konkrétními návrhy příštího víceletého finančního rámce EU po roce 2020. Mezi novinkami by měla být například stabilizační funkce, tedy možnost využití půjček k udržení úrovně investic v případě velkých takzvaných asymetrických šoků. -
EK: Recese v EU je hlubší, než se zdálo
Evropská ekonomika se letos propadla do hlubší recese, než se předpokládalo, a příští rok zůstane téměř bez růstu. -
EK: Řecko letos a příští rok čeká recese
Řecká ekonomika letos po dlouhém období nejistoty opět sklouzne do recese, která potrvá i příští rok, uvedla... -
EK: Řecko uzavřelo s věřiteli dohodu
Řecko sjednalo se zástupci mezinárodních věřitelů dohodu o novém záchranném programu na expertní... -
EK se obává, že nové protiruské sankce USA ohrozí energetiku unie
Evropská komise (EK) s určitým znepokojením sleduje přípravu nových protiruských sankcí ve Spojených státech, které mohou mít dopady na evropský energetický sektor. Novinářům to dnes řekl mluvčí komise Margaritis Schinas. Unijní exekutiva podle něj hodlá k vyřešení věci využít všechny dostupné diplomatické cesty. -
EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi
Evropská komise se omluvila Itálii za nedostatek evropské solidarity při řešení koronavirové krize. Slíbila větší pomoc při zvládání hospodářského propadu. S odvoláním na dopis předsedkyně EK Ursuly von der Leyenové o tom včera informovala agentura Reuters. -
EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
Evropská komise se rozhodla podat odvolání proti červencovému rozhodnutí soudu, které zrušilo její nařízení, aby americká společnost Apple doplatila Irsku na daních 13 miliard eur (352 miliard Kč). Oznámila to dnes místopředsedkyně komise odpovědná za hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. -
EK se zaměří na růst, trh či daňové úniky
Evropská komise plánuje příští rok bojovat proti daňovým únikům, pokračovat v prohlubování vnitřního trhu... -
EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber
Evropská komise (EK) schválila rozsáhlý záchranný balík, kterým chce britská vláda podpořit firmy strádající kvůli koronavirové pandemii. Brusel dnes oznámil, že v rámci uvolněných pravidel pro státní pomoc Londýnu povolil poskytnout velkým korporacím stejně jako malým a středním podnikům finanční pomoc 50 miliard liber (asi 1,57 bilionu Kč). -
EK schválila francouzský plán na podporu firem dotčených válkou
Evropská komise schválila francouzský plán na poskytnutí až 155 miliard eur (zhruba 3,8 bilionu Kč) na podporu podniků zasažených hospodářskými důsledky války na Ukrajině. Komise to dnes oznámila v tiskové zprávě. Upozornila, že jde o první plán schválený v rámci krizového mechanismu, který Evropská unie kvůli válce na Ukrajině přijala minulý měsíc a který dočasně zmírňuje pravidla pro státní pomoc. -
EK schválila Maďarsku 900 milionů eur na plán obnovy, více zatím neuvolní
Maďarsko získá 900 milionů eur (21,96 miliardy korun) z unijních peněz poté, co Evropská komise schválila úpravy v maďarském plánu obnovy. Brusel ale upozorňuje, že další peníze z balíku, na který má Budapešť nárok, uvolní, až Maďarsko přidá v boji proti korupci a posílí nezávislost justice. Agentura Reuters dává včerejší oznámení Evropské komise do souvislosti se snahami EU přesvědčit Maďarsko, aby nevetovalo pomoc Ukrajině.