Sobota 21. prosince 2024 16:50
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
RebelsFunding

Návrh zavést povinný podíl českých potravin je návratem do komunismu

29.05.2020 12:02  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Poslanci Margita Balaštíková (ANO) a Zdeněk Podal (SPD) spolu s dalšími dvěma desítkami poslanců z různých stran požadují zavedení povinného podílu 55 procent českého zboží na pultech od příštího roku. Následně by se měl tento podíl zvyšovat o pět procentních bodů každý rok až na 85 procent. Dnes bude o tomto pozměňovacím návrhu k novele zákona o potravinách jednat ve třetím čtení poslanecká sněmovna.

Skutečnost, že je takovýto návrh projednáván poslaneckou sněmovnou, svědčí o zásadním problému českého zemědělství a potravinářství. Tím je nedostatečná konkurenceschopnost a nízká přidaná hodnota produkce. Legislativa přikazující podíl českého zboží tento problém ovšem fundamentálně nevyřeší, pouze překryje – na účet daňového poplatníka.

Přiměřená potravinová soběstačnost je národním zájmem. V současné době globálně liberalizovaného trhu ale není možné dosáhnout stoprocentní soběstačnosti. Ani nejvyspělejší země nejsou a nikdy nebyly stoprocentně potravinově soběstačné, a to ani v produkci, s níž si je svět úzce spojuje – třeba i taková Francie dováží třicet procent sýrů. Do mezinárodního trhu se musí chtě nechtě zapojovat jinak značně izolovaná KLDR. Vskutku, i Severní Korea se stále opírá o dovoz a potravinovou pomoc části svých domácích potravinových potřeb.

Ani bývalé Československo a následně Česká republika před vstupem do EU nebyly plně potravinově soběstačné. Zejména Československo ale téměř soběstačné bylo. Ovšem kvůli celním bariérám, které zdražovaly dovoz potravin ze zahraničí a umožňovaly tuzemským potravinářům pokrývat svůj vlastní trh bez rizika levnější zahraniční konkurence. Navíc stát potraviny – z mezinárodního hlediska málo konkurenceschopné – dotoval prostřednictvím takzvané záporné daně z obratu, takže mu nezbývaly peníze jinde. Dotované potraviny byl jedním z projevů socialistické „ekonomiky nedostatku“.

Za těmito starými časy dnes někteří teskní. O záporné dani z obratu většinou nic netuší a idylicky si malují tehdejší stav, který by rádi vrátili. Patří k nim zjevně i zmínění poslanci, kteří povinný podíl českých potravin prosazují. Vlastně nás tím vrací do komunismu.  

Věc je ale třeba vzít z opačného konce. Nikoli problém řešit až na pultech obchodů, ale už na polích a v chlévech.

Potravinovou soběstačnost je totiž třeba vnímat jako zachování potenciálu zemědělské půdy, a tedy kvality půdy pro pěstování zemědělských plodin.

V České republice jsou už dvě třetiny zemědělské půdy ohroženy vodní a větrnou erozí nebo utužením, což v praxi vede k tomu, že se z polí ztrácí nejcennější svrchní část ornice a půda nedokáže v potřebné míře zadržet vodu. Kvůli tomu nelze dosáhnout konkurenceschopných hektarových výnosů, které jsou rozhodujícím faktorem pro ekonomiku zemědělské produkce. Zemědělci pak končí buď ve ztrátě, nebo požadují za své produkty vyšší ceny, případně státní dotace, aby ve ztrátě nebyli. Tím se ale zvyšují náklady tuzemským zpracovatelům a následně se pak zpracovatelé dostávají sami do obtížné konkurenční pozice ke své zahraniční konkurenci.

K zachování potenciálu úrodnosti půdy v České republice je nutné mimo jiné více rozčlenit krajinu, vrátit do ní drobné vodní plochy a změnit způsob zemědělského hospodaření, mimo jiné z převážně nájemního na převážně vlastnické hospodaření. Proto je pod slovem soběstačnost nutné si představit i půdu, která obsahuje dostatek humusu, není degradována půdní erozí a není mechanicky zničena. Kvůli tomu je nezbytné si pod tímto pojmem představit též dostatek vody.

Problémem konkurenceschopnosti českého zemědělství zůstává také nízká přidaná hodnota domácí produkce, která prohlubuje schodek agrárního zahraničního obchodu.

Dlouhodobým problémem českého zemědělství a potravinářství je vývoz nízké přidané hodnoty, například živých zvířat, při současném nepřiměřeně vysokém dovozu vyšší přidané hodnoty, například již zpracovaného masa. Česko tak tedy často dováží vyšší přidanou hodnotu, tedy i práci zahraničního zpracovatele, než jakou vyváží, což zásadním způsobem prohlubuje schodek agrárního zahraničního obchodu. K jeho prohloubení došlo i loni.

Prohlubující se záporná bilance zemědělského zahraničního obchodu plyne do značné míry právě z té skutečnosti, že přidaná hodnota českého vývozu je nižší než přidaná hodnota agrárního dovozu do ČR. Jde o letitý bolák českého zemědělství, který je způsoben předně nastavením společné zemědělské politiky EU a dotačních programů a politik jednotlivých členských zemí.

Primárním problémem českého zemědělství tedy není to, že bylo hluboce nesoběstačné, nýbrž to, že struktura tuzemské zemědělské výroby je až příliš vychýlena ve směru produkce, a tedy i vývozu agrárního zboží nízké přidané hodnoty.

Lukáš Kovanda
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, CZECH FUND

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Návrat starých obav, akcie obracejí dolů, výnosy dluhopisů v Evropě dál stoupají
    Evropské akciové trhy v pátek dopoledne stihly vymazat už většinu včerejších zisků. CAC 40 nebo AEX jsou dole zhruba o procento, DAX ztrácí o něco méně, FTSE 100 je -0,5 pct. Vedle toho se podstatně zklidnily dluhopisy, které se včera ocitly pod výrazným prodejním tlakem. Výnosy v Evropě však pokračují vzhůru a německý 10Y je o 2 bazické body výš, zatímco v zámoří sledujeme mírný pokles.
  • Návrh deficitu rozpočtu pro tento rok by mohl být dodržen
    Po čtyřech měsících, kdy deficit státního rozpočtu klesal, tentokrát ke konci října vzrostl na 210,7 mld. Kč. Přesto je o 76,0 mld. Kč nižší než za deset měsíců předchozího roku, zejména díky příchozím finančním prostředkům z Evropské unie a z Národního plánu obnovy. Výrazně také pomohly výplata z historicky nejvyšší dividendy energetické skupiny ČEZ, vyšší příjmy z daní právnických osob a mimořádné zdanění energetických firem.
  • Návrh důchodové reformy slibuje „pečené holuby“, aniž by dostatečně ozřejmil, kdo a jak je uloví a upeče. Nemá ani základní politickou podporu a skončí jako ty předchozí – v šuplíku
    Ve dnes představeném návrhu důchodové reformy se až příliš odráží politické aspekty a blížící se volby do Poslanecké sněmovny, které se konají v příštím roce. Stěžejním problémem návrhu je také to, že nemá zajištěnu prakticky žádnou širší politickou podporu, a to dokonce ani na úrovni koalice samotné. Přitom skutečně perspektivní důchodová reforma musí mít zajištěnu podporu napříč politickým spektrem – tedy mezi stranami vládními i opozičními. Protože jedině tak občan bude vnímat důchodovou reformu jako trvalou změnu důchodového systému, a ne jako momentální výsledek politického boje, který s dalšími volbami vezme zasvé.
  • Návrh EK ohľadne ratingových agentúr
    EK navrhuje, aby investori ktorí budú poškoden&...
  • Návrh EU ohledně Kypru způsobil na trzích paniku
    Kyperská vláda bude dnes v parlamentu hlasovat o kontroverzním plánu zdanění bankovních vkladů v rámci...
  • Návrh odborů na další den či dny volna může být jen drahým „plácnutím do vody“
    Odbory navrhují vládě, aby na 16. listopadu, případně i na 13. listopadu, stanovila den pracovního volna, což by spolu s víkendem a státním svátkem 17. listopadu pomohlo zamezit šíření koronaviru a zlepšit kritickou situaci v nemocnicích.
  • Návrh předsedy Senátu Vystrčila nebezpečně podsouvá, že Češi nejsou solidární. Přitom už nyní nadmíru solidárně pomáhají pandemií poškozeným spoluobčanům, zaměstnancům i živnostníkům
    Předseda Senátu Miloš Vystrčil dnes vyzval ke sdílené solidaritě mez lidmi. V televizním vystoupení navrhl, aby část platu lidí, kteří pracují z domova, většinou úředníků, šla jiným.
  • Návrh rozpočtu na rok 2025 slibuje pokračování konsolidace
    Návrh státního rozpočtu na rok 2025 počítá se schodkem ve výši 230 mld. CZK. Deficit rozpočtu by tak měl v příštím roce dosáhnout nejnižší úrovně od roku 2019 a v poměru k HDP být podle našeho odhadu lehce pod průměrem let 2011 a 2012. Meziroční nárůst příjmové strany táhne především pojistné a vyšší inkaso DPFO a DPPO (včetně WFT). Z výdajových položek by nejvíce měly vzrůst investice a sociální dávky. Očekáváme, že navrhovaný státní rozpočet by měl vést ke zmírnění deficitu veřejných financí z letošních 2,2 % HDP na 2 % HDP. Postupná konsolidace by následně v souladu se střednědobým výhledem MF a zákonem o rozpočtové odpovědnosti měla pokračovat i v dalších letech.
  • Návrh ruského zákazu těžby BTC - kometář Simon Peters
    „Zavedení plošného zákazu těžby bitcoinů v Rusku může mít krátkodobě dopad na jeho hashrate a cenu. Nevěřím však, že se bude jednat o dlouhodobý efekt.
  • Návrhy na perestrojku eurozóny jsou na stole. O jejím osudu ale rozhodne hlavně Macrel
    O euru toho bylo napsáno již hodně, včetně toho, jak jižní Evropě znemožňuje obnovit svou konkurenceschopnost devalvací. Politická realita je ovšem taková, že popularita eura se nachází na nejvyšších úrovních v historii. Podporuje jej totiž 72 % populace zemích sdružených v eurozóně. Nejrozumnější je proto dívat se na euro se stejnou perspektivou, jako to činí eurokraté. Tedy ne jako na propadák, ale jako na úspěch, který ovšem potřebuje ještě poladit, píše v komentáři agentura Bloomberg.
  • Navŕšenie eurovalu I
    Poslednú dobu sme priniesli informáciu o navŕ&s...
  • Návštěva prezidenta Evropské centrální banky (ECB) Maria Draghi v Německu vyvolala očekávanou vlnu kritiky
    James Hughes, Chief Market Analyst v Alpari prohlásil: „Je to téměř 3 týdny, co Mario Draghi ohlásil nový plán ECB ohledně nákupu...
  • NAVYA je výnimočnou investičnou príležitosťou
    V júli 2020 portál FXstreet.cz ponúkol informáciu o zaujímavom raste akcií NAVYA. Týždenný pohyb bol neuveriteľných 500%. Tí, ktorí nevyberali zisky v tom čase, ale naopak, držali pozície aj naďalej, respektíve dokupovali pri poklesoch počas konsolidácie, sa v novembri 2020 dočkali dokonca až 600% rastu od momentu doporučenia investičnej príležitosti. Paradoxne, zatiaľ čo celý svet sleduje FANG (Facebook, Amazon, Netflix, Google) akciové tituly, tie skutočne zaujímavé príležitosti sa objavujú úplne inde a dokonca s neporovnateľne väčším potenciálom rastu. Veď posúďte sami (viď. obrázok).
  • NAVYA novým Apple v autonómnej doprave?
    V apríli 2020 sme na portáli FXstreet.cz priniesli článok o zaujímavej investičnej príležitosti do spoločnosti NAVYA. Vychádzali sme predovšetkým z aktuálneho pohľadu technickej analýzy. Spoločnosť sme však monitorovali už dlhšie obdobie, nakoľko nás zaujala aj z pohľadu fundamentálnej analýzy. Medzičasom sa potvrdilo, že náš výber bol správny, keď akcie NAVYA, prakticky za týždeň, zaznamenali rast neuveriteľných 500%. (viď. obrázok).
  • Na výsledcích státního rozpočtu je patrný vliv oživení ekonomiky
    Český stát hospodařil v prvních sedmi měsících letošního roku se schodkem 279,4 mld. Kč. Oproti červnu se letošní deficit státní pokladny prohloubil o 14,3 mld. Kč. Tempo prohlubování tohoto deficitu však v posledních dvou měsících výrazně zpomalilo, a to v důsledku uvolnění pandemických restrikcí a pozorovaného oživení ekonomiky. Meziroční růst příjmů státního rozpočtu zrychlil z předchozích 1,9 % na 2,4 % a jejich objem dosahoval stejné úrovně jako v červenci 2019. Zvýšilo se především inkaso daně z příjmů právnických osob a daně z přidané hodnoty. Výdaje státu byly v červenci meziročně vyšší o 9,2 % a jejich růst tudíž oproti červnu dále nezrychloval. My si i nadále myslíme, že hospodaření státu za celý letošní rok skončí nižším schodkem než schválených 500 mld. Kč. Konkrétně očekáváme deficit ve výši 400 mld. Kč.
  • Na výsledek Summitu G20 se ještě nečekalo s takovým napětím
    Dnes a zítra (28. - 29. června) se koná nejdůležitější událost tohoto měsíce – Summit G20 v Japonsku. I když tento summit nebývá pro finanční trhy zásadní událostí, tentokrát to bude jiné. Napětí a očekávání trhů se dají doslova „krájet“.
  • Na výsledky ČEZ reagují jeho akcie vlažně, navzdory příslibu vyšší dividendy. Státu letos ČEZ vyplatí nejspíše 15 miliard korun, svědčí mu probíhající i vyhlížené zdražování elektřiny
    Hospodářské výsledky energetické společnosti ČEZ za loňský rok i poslední loňské čtvrtletí naplnily, až mírně překonaly očekávání trhu. Hrubý provozní zisk společnosti za rok 2020 – EBITDA – činí 64,8 miliardy korun, zatímco analytici oslovení agenturou Bloomberg v konsensu předpokládali 64,3 miliardy. Očištěný čistý zisk odpovídá 22,8 miliardy korun, kdežto trh očekával 22,2 miliardy. Hrubý zisk za čtvrté čtvrtletí 2020 představuje 13,9 miliardy, zatímco trh počítal s 13,5 miliardy.
  • Navýšení důchodů nad valorizaci je nesystémové, vláda neříká jasně, kde na něj vezme
    Navýšení důchodů nad rámec valorizace o 300 Kč, které zítra podle všeho schvílí poslanci, je nesystémové. Vládní politici se před blížícími se volbami snaží na účet daňového poplatníka zalíbit voličům.
  • Navýšenie ESM stačiť nebude
    Ministri financií eurozóny sa dohodli na navýšení ESM na 700 mld.
  • Navýšení limitu paušální daně přiláká dalších zhruba 50 tisíc živnostníků
    Navýšení limitu pro vsup do režimu paušální daně je správné. Rozdělení do pásem je nešťastné, protože systém zase o něco zesložiťuje. Doufejme, že vláda ještě od rozdělení do pásem upustí. Celkově ale i při jeho zahrnutí převažují pozitiva nad negativy vládního opatření.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex rijen 2024