Některá psychologická zkreslení jsou našemu oboru blíže, jiná naopak jsou mu trochu vzdálenější. Psychologie tradingu se ovšem neprojevuje pouze v okamžiku, kdy obchodník sedí u platformy, ale mnoho vlivů je přenášeno i z běžného života. Každý má, nebo měl nějaké své překážky, které při cestě za ziskovým tradingem musel překonat. Věřím ale, že v dnešním tématu se najde mnoho začínající i pokročilých obchodníků. V tomto článku se budeme věnovat dopadům pořekadla „lepší vrabec v hrsti, než-li holub na střeše“, které nemusí být ve finančním světě tím správným návodem na úspěch.
Vznik tohoto fenoménu
Uvádí se, že fenomén hyperbolického diskontování vznikl v jedné z vývojových fází člověka, kdy se naši předci dělili na lovce a sběrače. Údajně si v tomto období předci osvojili strategii, na základě které dali přednost lovu menšího a slabšího zvířete, které bylo ovšem mnohem chudší na maso, než riskovat možný dlouhodobý hlad při lovu většího zvířete. Toto chování si člověk přenesl i do dnešního moderního světa, kdy raději dává přednost jistějšímu zisku, před mnohonásobně lepším, ovšem spekulativním ziskem.
Právě slovo diskontování definuje druh zkreslení, při kterém lidé ve své mysli zlevňují ty statky, které nemohou mít hned a musí si na ně počkat. Snížením hodnoty těchto statků, se v mysli rázem statky stávají nezajímavé a odtud je jen krůček k jejich ignorování.
Slovo hyperbolické následně vyjadřuje to, že čím více je v čase vysněný statek vzdálen, tím více v mysli snižujeme jeho hodnotu. Následně poté dochází k přijetí jakési náhražky, které je možné dosáhnout dříve. Logický argument, který toto chování potvrzuje, obvykle končí slovy … lepší mít aspoň něco, než nic!
Proč bereme menší zisk?
Někdy v procesu léčby fóbie pomáhá dát jí jméno. Tedy, až příště pocítíme při obchodování potřebu ukončit obchod v menším zisku, aniž by k tomu byl jakýkoliv technický nebo fundamentální důvod, víme, že se v nás probudila emoce od předků lovců s názvem hyperbolické zkreslování.
Díky tomu, že známe příběh tohoto zkreslení a také jistě už víme, že nás toto chování připravuje mnohdy o vyšší zisky, můžeme toto zkreslení ustát a vytvořit si nové zkušenosti, kterými přepíšeme staré vrozené vzorce chování.
Naštěstí trading nabízí i pomůcku, kterou lze využít právě v těchto případech, kdy se obchod nachází v otevřeném zisku, a my se budeme snažit maximalizovat zisk pomocí trpělivosti. Jedná se o metodu break even, kdy je stop loss posunut na hodnotu vstupu a v případě, že otevřený obchod neroste více do zisku, může být náš kapitál ochráněn vůči ztrátě. Hyperbolické zkreslení v tradingu obvykle nevytváří ztrátová období, ale brání v obdobích zisků maximalizovat výnos.
Děkuji za přečtení!
Martin Klass