Ani 3 rychlá zvýšení úroků během léta, která dvojnásobila repo sazbu z 0,75 % na 1,50 % nepomohla koruně k ziskům. Měnový pár EUR/CZK se i nadále pohybuje na dohled od 26korunové hranice. Dle poslední prognózy přitom počítá ČNB s průměrným kurzem 25,30 v aktuálním čtvrtletí.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (denní graf – D1):
Kurz proto podle nás bude hlavním důvodem, který přesvědčí nadpoloviční většinu rady ke zvýšení úroků. Rozhodnutí ale nemusí být nijak zvlášť přesvědčivé.
Zaprvé téměř jistě nebude jednohlasné – Oldřich Mora jako zástupce holubic již prohlásil, že si představuje pozvolnější růst sazeb a stejně jako na minulém zasedání se nebude chtít podepsat pod „úrokový hike“. Zadruhé bude zasedání posledním pro viceguvernéry Tomšíka a Hampla, kteří se nyní profilují jako jestřábi a jejich tlak na zpřísnění měnové politiky přestane být slyšet.
Vývoj základní úrokové sazby ČNB:
S výměnou guvernérů, zpomalující inflací (2,3 % v září) a očekávaným zchlazením realitního trhu se proto skutečně můžeme dočkat stagnace úroků v roce 2019. Tímto pohledem se zřejmě dívají na situaci i dluhopisoví tradeři, kteří jsou ochotni půjčovat státu na 10 let za úrok jen lehce nad 2 % a tím pádem rychlý návrat k 3procentním sazbám nečekají.
To nejsou příliš dobré zprávy pro kurz koruny. Pokud ČNB zjemní svou rétoriku, tak se proražení 25korunové hranice jen tak nedočkáme. V každém případě ale dále platí, že short měnového páru EUR/CZK bude výhodný, co se týče úrokových swapů. Roční zhodnocení z celé otevřené pozice se nyní v závislosti na brokerovi pohybuje mezi 1,20 % - 1,50 %.
Vývoj výnosu 10letého českého vládního dluhopisu:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: tradingeconomics.com, ČNB