Kanada je součástí NAFTA (Severoamerická dohoda o volném obchodu), která měla hlavní vliv na rozvoji obchodu v severní Americe. V zásadě se jedná o dohodu, která se snaží odstraňovat celní bariéry mezi Kanadou, USA a Mexikem.
Prezident USA Donald Trump se několikrát vyjádřil, že bude usilovat o zrušení této dohody. Konečné rozhodnutí o tom, jak to s touto dohodou dále bude, však nezáleží pouze na něm a muselo by být schváleno také americkým kongresem.
Největším obchodním partnerem Kanady je USA, pro které Kanada představuje největšího dodavatele energie (ropy, zemního plynu a elektrické energie) a také hlavní zdroj uranu.
Vzhledem k bohatství přírodních zdrojů, vysoce kvalifikované pracovní síle a moderní kapitálové základně, dosahovala Kanada solidního ekonomického růstu mezi lety 1993-2007.
V tomto období se jí podařilo snížit podíl veřejného dluhu a HDP ze 100 % na 70 %. Během světové finanční krize se však ekonomika dostala do silné recese a statní dluh po 12 letech začal opět růst. K překvapení všech, nejlépe z této krize vyšel finanční sektor, v čele s bankovnictvím, kterému pomohl především včasný zásah Bank of Canada a tradice finančního sektoru spočívající v konzervativních úvěrových praktikách se silnou kapitalizací.
V Kanadě počítali s vyrovnáním státního rozpočtu v roce 2015, k čemuž ostatně směřovalo i postupné snižování jeho deficitu od roku 2010. Situace na trhu s ropou však v tomto ohledu znamená značnou komplikaci a je tedy možné, že dluh opět poroste.
Pozitivem posledních let je rozšiřování ropného sektoru nalezením možnosti těžby z ropných písků v provincii Alberta, což značně rozšířilo zásoby této komodity v zemi. Nyní je Kanada řazena na třetí místo v prokázaných zásobách ropy za Saúdskou Arábií a Venezuelou. Zároveň platí, že je pátým největším producentem, dvanáctým největším exportérem a dvanáctým největším importérem ropy na světě.
Kanadský dolar (CAD)
Kanadský dolar patří mezi tzv. komoditní měny. To znamená, že jejich vývoj je silně spjat s vývojem cen komodit, v tomto případě především ropy. Kurz kanadského dolaru s cenou ropy silně koreluje a nelze jej tedy obchodovat bez ponětí o vývoji ceny této komodity.
Ceny ropy sleduje také Bank of Canada, a to zejména kvůli inflaci a výkonu ekonomiky. Z toho lze vyvodit, že se jedná o jeden z faktorů ovlivňujících rozhodování o úrokových sazbách.
Více než tři čtvrtiny veškerého kanadského vývozu směřuje do USA, proto je nutné sledovat vývoj ekonomiky spojených států, jakožto reprezentanta vnější poptávky.
Důležitý je také vývoj čínské ekonomiky, neboť je také významným obchodním partnerem pro USA a zároveň jedním z největších dovozců ropy.
Rovněž je třeba sledovat Evropskou unii, která je vůbec největším dovozcem ropy na světě.
Nelze opomenout ani ekonomiku Japonska, které nedisponuje žádnými nerostnými surovinami a je jedním z největších dovozců průmyslových komodit. V zásadě platí, že pokud se daří světové ekonomice, roste průmysl a zvyšuje se poptávka po ropě, lze očekávat pozitivní dopad na kanadský dolar.
O stavu ekonomiky ve jmenovaných zemích dobře vypovídají zejména indexy PMI (Purchasing Managers Index). V rámci EU se vyplatí sledovat Německo, Francii a Itálii (jako reprezentanta jižních ekonomik). Pro Evropu lze také použít index ESI (Economic Sentiment Indicator) publikovaný Evropskou komisí.
Hlavní ekonomické indikátory:
PMI, Consumer Sentiment, Bulding Permits, Housing Starts, Durable Goods, Retail Sales, CPI, PPI, M2, GDP, IR, 2 Year Bond rate, Debt/GDP, Government Budget, New cars registration, Unemployment, Average Hourly Earnings, Stock Market Index.
Ostatní ekonomické indikátory:
Cena ropy, cena železné rudy, ISM (USA), US Durable Goods, US Car registration, US GDP, US Building Permits, USD Housing Starts, US Crude Oil Inventories.
Adam Dulovec - Account Manager
Tým Purple Trading
info@purple-trading.com
+420 228 882 352
Representative office: Revoluční 7, Staré Město, Praha 1
www.purple-trading.com/cs
Pro více informací o rizicích v tradingu prosím navštivte stránku zde.
Obchodování na devizovém a CFD trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, množství zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měl/a byste si být vědom/a všech rizik spojených s obchodováním na devizovém trhu a v případě jakýchkoliv pochybností vyhledat radu od nezávislého finančního poradce.
Všechny názory, novinky, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené na webových stránkách jsou poskytovány jako obecný komentář k trhu a nepředstavují investiční poradenství. L.F. Investment Limited. nenese žádnou odpovědnost za ztrátu nebo škodu, zahrnující mimo jiné ušlý zisk, která může vzejít přímo nebo nepřímo z použití nebo spoléhání se na takové informace.
P.M. Purple Trading je obchodní značka, vlastněná a provozovaná společností L.F. Investment Limited., 11, Louki Akrita, CY-4044 Limassol, Cyprus, licencovaný obchodník s cennými papíry, regulovaný CySEC, číslo licence 271/15.