Zpět k tématu. Návrat k normálu je základem pro dlouhodobou fundamentální analýzu a funguje až velice často. Letošní propad komoditních měn či růst amerického dolaru napříč měnovém spektrem byl díky návratu k normálu vidět dlouho dopředu. Základní ekonomická poučka parity kupní síly, na které se překvapivě shodují všichni ekonomové, totiž říká, že pokud je inflace v zemích delší dobu vyrovnaná (a ve vyspělých zemích v posledních 10 letech skutečně byla), tak žádný měnový pár nemůže trendovat až do nebes. Po nějakém čase vždy nastoupí klasická nabídka a poptávka, která určí, že o drahé měny přestane mít trh zájem a začne kupovat ty levnější.
Komoditní měny
Nejvíce je tento efekt zřetelný na pohybu komoditních měn, protože u komodit samotných k návratu k průměru dochází velice často. Krásným příkladem je vývoj kurzu australského dolaru, který dosáhl svých maxim v letech 2011 - 2012 spolu s nejvyššími cenami železné rudy, uhlí i zlata, které Austrálie těží a vyváží ve velkém.
Bylo jasné, že do několika málo let se karta obrátí a ceny těchto komodit začnou díky vyšší těžbě a tlumené poptávce klesat (mimochodem u ropy k tomuto jevu dochází kvůli nestabilitě dodávek z Blízkého východu až nyní). Po propadu cen australských hlavních vývozních artiklů se drasticky snížil příliv zahraničních měn do Austrálie a výsledkem byl nezadržitelný pokles měnového páru AUD/USD. Jak je vidět z grafu, k dlouhodobě „normálním“ hodnotám má australský dolar ještě kus cesty, což naznačuje také guvernér australské centrální bank Glenn Stevens, který stále vidí místní dolar nadhodnocený.
Vývoj měnového páru AUD/USD (týdenní graf – W1):
Americký dolar
Stejně jako nebyl udržitelný kurz 0,8500 ze začátku století, který měl za důsledek soustavné zhoršování platební bilance a masivní přesun výrobních kapacit z USA, tak i kurz 1,6000 na eurodolaru byl přestřelením trhu, který se bál konkurenceschopnosti USA. Z dlouhodobého hlediska proto platí, že při kotaci EUR/USD nad 1,2000 je větší pravděpodobnost úspěchu při shortování tohoto měnového páru a naopak. To se letos potvrdilo, zvlášť když euro nebylo a není fundamentálně zdravé ani pro krátkodobé spekulace a americká ekonomika se navíc zdá být v nejlepší formě za posledních osm let.
Vývoj měnového páru EUR/USD (týdenní graf – W1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz