Měnové páry USD/RUB a USD/TRY vzrostly za posledních 12 měsíců o 50-55 %, přičemž úrokový diferenciál vůči dolaru kompenzující investorům kurzové ztráty byl po většinu letošního roku zanedbatelný.
Vývoj měnového páru USD/RUB za posledních 12 měsíců:
U Ruska jsou důvody devalvace rublu zřejmé – země kvůli sankcím nemá přístup na finanční trhy ani ke značné části svých devizových rezerv, musí financovat nákladnou útočnou válku na Ukrajině a do toho výrazně zlevnily hlavní vývozní artikly zajišťující příliv deviz, zemní plyn a ropa. Ruská centrální banka se snaží nepříjemnou situaci krotit. Se zvedáním úrokových sazeb sice začala relativně pozdě, ale přece. Od července zdvojnásobila úrokovou sazbu z 7,50 % na 15,00 %, čímž pomohla své měně stabilizovat se u 90 rublů za dolar.
Vývoj hlavní úrokové sazby v Rusku:
Dokud neskončí válka na Ukrajině a Západ nevyjde celé situaci vstříc uvolněním sankcí, jsou jakékoliv investice do ruských aktiv vysoce rizikové a málo likvidní. Toto platí i pro spekulaci na posílení ruského rublu, kterého by se mohl dočkat zřejmě pouze v případě významného zdražení ropy nebo zvýšení úrokových sazeb nad 20 %.
V Turecku už se snaží po vítězství prezidenta Erdogana v květnových volbách razit klasickou učebnicovou měnovou politiku, tj. proti inflaci bojují vyššími úroky. Ztráta kredibility centrální banky i inflační očekávání veřejnosti se však těžce vrací do normálu.
Vývoj měnového páru USD/TRY za posledních 12 měsíců, červeně vyznačeno datum prezidentských voleb:
Turecká centrální banka nechává liru řízeně oslabovat cca o 3 % měsíčně a daří se jí přitom obnovovat devizové rezervy. Zároveň zvyšuje úrokovou sazbu, kterou tento týden nastavila na 40 %. Dezinflace bude v tomto ohledu Turky i istanbulskou burzu bolet – takové utažení měnové politiky zabrzdí investice a povede ke krachu předlužených společností v čele s developery.
Co se týče měnového páru USD/TRY, nedá se na něm aktuálně příliš obchodovat. Jakékoliv kurzové zisky z dlouhé pozice totiž požerou náklady na financování (záporné swap body) a obráceně. S odhodlaným přístupem centrální banky může při dalším růstu úroků svitnout naděje pro odvážně kontrariány, kteří budou ochotni držet tuto měnu, která si cca každé dva roky projde krizí spojenou s devalvací. Obrat v ideologii prezidenta Erdogana a ochota riskovat hlubokou recesi pro návrat inflace na jednociferné hodnoty v Turecku může ze začátku příštího roku přilákat krátkodobý kapitál, aby se svezl na vysokých úrocích.
Vývoj hlavní úrokové sazby v Turecku:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com