Sobota 18. ledna 2025 01:48
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex

Programováním k tradingu II?

Napsal:   Sekce: 

RRR = další pomocník v psychologickém boji.

Také se vám stává, že vstupujete s jiným RRR než jaké vyžaduje vaše strategie, aby byla zisková? Já jsem s tím bojoval hodně dlouho a stejně jsem i přes všechna opatření občas vstoupil s RRR horším, než jsem chtěl. Pokud známe hodnotu PT a SL a rozhodneme se vstupovat minimálně s RRR 1:1 není nic jednoduššího, než si vypočítat prostřední vzdálenost mezi PT a SL a tato hodnota nám ukazuje, kde můžeme maximálně vstoupit. Nad ní by to již bylo špatně. Prostor mezi touto prostřední hodnotou a SL můžeme tedy nazvat „vstupní zóna“. 

Vstupovat vždy pouze ve vstupní zóně se samozřejmě snadno řekne, ale pokud je tato vzdálenost hodně malá a my musíme ještě započítat spread a případný slipp, jde to velmi těžce. Aby toho ještě nebylo málo, co když potřebujeme vstoupit (viz například moje obchodovaná strategie) na close minutové svíčky – tedy nejlépe přesně v 59 vteřině? To již začíná být opravdový oříšek.

Samozřejmě jsou i vstupy, kdy se cena zastaví v naší vstupní zóně a poslušně zde čeká až do 59-té vteřiny. Pak je to samozřejmě hodně snadné. Prostě stiskneme tlačítko myši a vstupujeme s námi akceptovaným RRR, nebo lepším. Ale ve většině případech se cena nechová jako poslušný pejsek čekající na místě, ale přesně naopak. Lítá nahoru a dolů a chvilku je v naší vstupní zóně a během mrknutí oka je nad ní a za chvilku je tu zase a pořád dokola. V takovýchto situacích, kdy cena balancuje na horní hraně vstupní zóny, je vstup s přesným RRR defakto nemožný. Nezbývá, než prostě vstoupit a pak se zpětně podívat jaké jsme dostali plnění a porovnáním se vzdáleností k SL a PT zjistit naše skutečné RRR.  

Aby to bylo ještě zajímavější, tak i SL se může v poslední vteřině, nebo v posledních pár vteřinách změnit. Ano, je to tak. U strategie, kterou obchoduji se občas hodnota SL změní doslova v posledních pár vteřinách a pořád se jedná o platný vstupní signál. Pokud se tak ale stane, okamžitě se samozřejmě mění vzdálenost SL od PT a tím pádem se mění i velikost a umístění vstupní zóny. V tomto případě ale opravdu již není v lidských silách spočítat okamžitě novou velikost vstupní zóny a zohlednit její velikost k aktuálnímu místu ceny. To se prostě nedá stihnout. 

Není tedy divu, že jsem každou chvíli vstoupil s RRR horším než 1:1, což výrazně pomáhalo k tomu, že účet zrovna nenarůstal. Kde je sakra chyba? Jak z toho ven? No jasně už to mám. Jsem prostě pomalý!!! Pokud je cena ve vstupní zóně a já se rozhodnu vstoupit a tedy mačkám tlačítko myši pro vstup, tak za tu chviličku, než to stihnu, se cena stihne pohnout a klidně o pořádný kus. Natož, když se na poslední chvíli změní i umístění SL. 

To je ono. Tak jsem na to již přišel. Jsem prostě pomalý a potřebuji tedy něco nebo někoho rychlejšího. No jo, ale co by to jako mělo být? To nebude tak jednoduché. 

Pane jo, já jsem ale totální zabedněnec. Vždyť celou dobu mám odpověď před sebou a denně na ni koukám. Je to ta škatule s klávesnicí a monitorem. No jasně, vždyť co já potřebuji k výpočtu vstupní zóny? Znát umístění SL a umístění PT. PT znám vždycky a ten se nikdy nemění. Jediné co se někdy mění je hodnota SL, ale ten se mi přeci podařilo naprogramovat a tedy ho můj vstupní aos již zná. Přidám-li mu tedy ještě hodnotu PT měl by hravě vypočítat vstupní zónu a když mu pak dám jednoduchou podmínku pro vstup, tedy aby vstupoval pouze, když bude cena pod horním okrajem vstupní zóny, měl bych mít vyhráno. 

No, počáteční nadšení v momentě, když jsem se rozhodl toto naprogramovat, ihned vystřídaly obavy, zda to opravdu bude tak jednoduché. Programovat přeci vůbec nedovedu a navíc jak jsem zapomněl zmínit v minulém článku, neumím anglicky. Ta angličtina je poměrně velký problém, protože k programovacímu jazyku MQL4 existují fantastické stránky s podrobnou nápovědou. Samozřejmě jsou ale v angličtině. Zde tedy každý, kdo umí anglicky snadno zjistí potřebné příkazy a vše si hravě naprogramuje. Ano KAŽDÝ KDO UMÍ ANGLICKY. Vím, že je to ostuda, ale já mezi ně nepatřím. No, to se prostě nedá nic dělat. Teď se učím trading a angličtina hold přijde na řadu, až bude účet přetékat statisíci dolary a já se budu stěhovat za oceán. Hold těch pár dní musí ještě ta angličtina počkat, no. 

Tak tedy jdeme na to programování. Začneme v longovém aosu. Nevím, zda jsem to nezapomněl zmínit, tak raději pro jistotu. Mám dva vstupní aosy. Jeden pro vstup do longu a druhý pro vstup do shortu. Proč, je asi každému jasné. Již jsem to zmiňoval, nejsem programátor ba naopak a tak jsem na jistotu nic nechtěl komplikovat a snažil jsem se to udělat co nejjednodušší a přehledné. Tedy, když se blíží vstupní signál do longu, připravím si aos jménem buy a když se blíží vstupní signál do shortu, připravím si vstupní aos jménem sell. To je celé. Myslím, že to není až taková komplikace. 

Tedy k naprogramování vstupní zóny. Hodnotu SL již známe z minulého článku. Ta se jmenuje „SL“ (a má v sobě hodnotu nejnižšího low z pěti posledních svíček). Tak teď tedy potřebujeme hodnotu PT. Na tu se zeptáme hned na začátku aosu tímto jednoduchým zápisem:

 „extern double PT= 0;

 Slovo double seznamuje aos s pro něj neznámou veličinou tedy s naším „PT“ to je prostě nutné, aby ho aos znal a mohl s ním dále pracovat. (jinak jsem vypátral na internetu programátoři, mají tento příkaz ve škatulce Identifikátory / Datové typy / a dají se do něho ukládat čísla s desetinným místem). Protože neznám v tuto chvíli hodnotu PT a hlavně bude tato hodnota skoro při každém vstupu jiná tak zatím do této veličiny uložíme nulu. 

Slovo extern patří mezi Identifikátory / Paměťové třídy a pokud ho umístíme před náš zápis „double PT=0;“ bude se tato proměnná zobrazovat při spuštění aosu a budeme si moci tuto hodnotu libovolně upravovat. 

Tak tedy pokračujeme. Na začátek aosu jsme tedy napsali zápis, který jsme si výše vysvětlily.

extern double PT=0; 

a jdeme dál. Ale kam? Co jsme potřebovali znát. No jasně hodnotu SL a tu známe z minula a hodnotu PT a tu si zadáme při spuštění aosu. Co dál? No nic, hotovo!!!!! 

Cože? Tento jediný řádek mě stál tolik nervů a tolik špatných vstupů s negativním RRR??? Odpověď zní, ano. Opravdu tento řádek je ta složitost a „OPRÁVNĚNÁ“ obava z programování. 

Odečíst od sebe PT-SL a vydělit jejich výsledek dvěma, a následně hodnotu, kterou vypočítám přičíst k SL abych získal horní okraj vstupní zóny, když spodní okraj znám – ten přeci tvoří SL - to již umí opravdu i děti z první třídy. No, a když budu znát horní okraj vstupní zóny, tak přidat před vstup podmínku, aby cena byla menší, než horní okraj vstupní zóny je podobně složité. 

Tedy jdeme na to … jo pozor! Ještě jsem zapomněl na to, že PT umísťuji vždy jeden tick pod S/R. Vstupní signál se někdy nevykresluje zrovna pomalu, ale může se i objevit velice náhle. Potom není času zrovna nazbyt a tedy v takovýto moment si lámat hlavu rychlým odečítáním jednoho ticku (0.25 bodu) od S/R by tak mohlo akorát zapříčinit, že se spletu. Proto jsem se rozhodl přidat ještě jednu proměnnou a tu si nazvat hrubý profit target – tedy „HPT“. Do ní si tedy budu ukládat hodnotu hrubého PT (přesnou hodnotu S/R) a následně si teprve odečtu ten jeden tick.   

Zápis tedy pozměníme a bude vypadat takto: 

extern double HPT= 0;

seznamujeme aos s proměnnou „HPT“, která se objeví při spuštění aosu a bude po nás chtít zadat její hodnotu (náš hrubý PT). 

double PT;

seznamujeme aos s proměnnou „PT“. 

PT=HPT-0.25;

A zde odečítáme jeden tick od hrubého profit targetu a získáváme čistý profit target tedy „PT“. 

Teď když máme PT potřebujeme k dalším počtům tedy i SL. Ten již známe z minula a tak můžeme opsat. Ale pozor ani zde nesmíme zapomenout aos se SL seznámit. 

double SL; 

if (Low[0]<=Low[1]&&Low[0]<=Low[2]&&Low[0]<=Low[3]&&Low[0]<=Low[4])

SL = Low[0]; 

if (Low[1]<=Low[0]&&Low[1]<=Low[2]&&Low[1]<=Low[3]&&Low[1]<=Low[4])

SL = Low[1]; 

if (Low[2]<=Low[0]&&Low[2]<=Low[1]&&Low[2]<=Low[3]&&Low[2]<=Low[4])

SL = Low[2]; 

if (Low[3]<=Low[0]&&Low[3]<=Low[1]&&Low[3]<=Low[2]&&Low[3]<=Low[4])

SL = Low[3]; 

if (Low[4]<=Low[0]&&Low[4]<=Low[1]&&Low[4]<=Low[2]&&Low[4]<=Low[3])

SL = Low[4]; 

A nyní již můžeme tedy počítat vstupní zónu. Nejprve tedy musíme odečíst od PT náš SL a jejich rozdíl vydělit dvěma. (Chceme přeci RRR 1:1 že? Ale pokud bychom se rozhodli jinak a například chtěli RRR 1:2 není to vůbec složité. Prostě rozdíl mezi PT a SL nevydělíme dvěma ale třemi. Myslím, že není třeba rozepisovat. To je již každému jasné. Takto lze snadno získat libovolné RRR). No, ale zpět k našemu.

Pro tento účel si opět zavedeme pomocnou proměnnou a nazveme ji „vstupní zóna“ tedy „VZ“. Ano, správně i s ní samozřejmě budeme muset náš aos seznámit. To již známe. 

double VZ; 

Nyní tedy odečteme od PT náš SL a rozdíl vydělíme dvěma a výsledek uložíme do proměnné „VZ“. 

VZ=((PT-SL)/2) ; 

V  proměnné „VZ“ máme uloženou poloviční vzdálenost mezi SL a PT. 

Dále je zapotřebí tuto vzdálenost přičíst k našemu SL a dostaneme již hodnotu horního okraje vstupní zóny. Pro přehlednost si opět zavedeme další proměnnou a tu nazveme „horní okraj vstupní zóny“ tedy „HOVZ“. Opět musíme náš aos seznámit s naší další proměnnou. 

double HOVZ; 

Teď, když se již znají, můžeme s ní dále pracovat. 

HOVZ=VZ+SL; 

V proměnné „HOVZ“ máme hodnotu horního okraje vstupní zóny a zbývá již jen dát do podmínky před vstupní příkaz porovnání s aktuální cenou v našem případě Ask

If (HOVZ > Ask) 

Pokud je „horní okraj vstupní zóny“ větší než aktuální cena. Neboli je aktuální cena pod horním okrajem vstupní zóny? 

A je hotovo. Pro pořádek ještě raději upozorňuji, že cena může samozřejmě klesnout k dolnímu okraji vstupní zóny a to není nijak aosem ošetřeno. Je to schválně, protože zde již rozhoduji já sám, tedy lidský faktor, zda se rozhodnu vstoupit nebo ne a riskovat nepatrný SL (který může samozřejmě být malinkatým výkyvem ceny zbytečně zasažen.) Nebo se malinkatý SL udrží a obchod nám nadělí zisk s obrovským RRR. To již je na uvážení každého a je třeba zohlednit konkrétní situaci. 

Zde ještě celkové poskládání aosu. 

extern double HPT= 0;

double PT;

double SL;

double VZ;

double HOVZ;

 

if (Low[0]<=Low[1]&&Low[0]<=Low[2]&&Low[0]<=Low[3]&&Low[0]<=Low[4])

SL = Low[0];

if (Low[1]<=Low[0]&&Low[1]<=Low[2]&&Low[1]<=Low[3]&&Low[1]<=Low[4])

SL = Low[1];

if (Low[2]<=Low[0]&&Low[2]<=Low[1]&&Low[2]<=Low[3]&&Low[2]<=Low[4])

SL = Low[2];

if (Low[3]<=Low[0]&&Low[3]<=Low[1]&&Low[3]<=Low[2]&&Low[3]<=Low[4])

SL = Low[3];

if (Low[4]<=Low[0]&&Low[4]<=Low[1]&&Low[4]<=Low[2]&&Low[4]<=Low[3])

SL = Low[4];

 

PT=HPT-0.25;

VZ=((PT-SL)/2) ;

HOVZ=VZ+SL;

 

If (HOVZ > Ask) 

Závěrem ještě jedna ukázka fungování aosu s RRR 1:1 ze dne 6. 8. 2018. V čase 16:27:59 jsem stiskl spoušť vstupního longového auosu. Na obrázku je vidět, že se cena pohybovala na hraně horního okraje vstupní zóny – černá linka bez čísla (Bid). Když se ale podíváme na cenu, za kterou bychom v daný okamžik nakupovali – černá linka s číslem (Ask), je již pouhým okem patrné, že vzdálenost mezi vstupní cenou a PT je menší, než vzdálenost vstupní ceny od SL. Tedy RRR je nižší, než požadované 1:1. Přesný poměr si snadno každý spočítá podle hodnot z obrázku. Aos tedy nemohl vstoupit a čekal.

 

Zde jsou dvě možnosti. Buď vstupní signál považujete již za neplatný a aos jednoduše vypnete. Nebo signál považujete stále ještě za platný a aos necháte pracovat. 

Já jsem se rozhodl pro možnost číslo dvě a nechal aos ještě chvíli zapnutý. Po sedmi vteřinách v čase 16:28:07 se cena pohnula o trochu níže, a jak je patrné z dalšího obrázku v tento okamžik již RRR vykazovalo požadované minimální 1:1 a aos již vstoupil do obchodu, který v čase 16:29:49 skončil na PT.

   

      

Hodnocení článku:
Klíčová slova: MQL4 | Programování | AOS | Ask | Bid | Close | Low | Profit Target | Příkaz | RRR | Spread | Tick | Trading | Zisk | Cena | Dolary | Buy | Hold | Sell | Aktuální cena |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Prodlouží prosinec aktuální býčí rally?
    Býčí rally na akciových indexech nám v několika posledních dnech poněkud uvadá, a protože před sebou máme sadu důležitých dat, tak by mohla nastat korekce, kterou by jistě uvítali trpěliví swingoví obchodníci, kteří chtějí na indexech spekulovat long. Očekávaný pokles úrokových sazeb svědčí také zlatu, které v pondělí vytvořilo nové all-time high. Zásadní otázka proto je: Bude zlatá horečka pokračovat i v prosinci?
  • Produkční škrty OPECu brzdí propad ropy
    Ropa má za sebou nejhorší týden od začátku letošního roku poté, co WTI ztratila 6,6%, ačkoliv se jí v pátek podařilo umazat alespoň část ztrát. Za ztrátami stála kombinace několika faktorů v čele s probíhající obchodní válkou USA a Číny. Své však sehrály produkční škrty ropného kartelu OPEC, které zastavily další propad ceny. Ropný kartel bude zasedat 25. června, kdy bude přehodnocovat produkční politiku na následujících 6 měsíců, což výrazně ovlivní budoucnost ropného trhu.
  • Pro euro se otevírá cesta k ziskům
    Ze Spojených států přicházejí data hovořící o zpomalování ekonomického růstu i inflace, na která reaguje americká centrální banka (Fed) mírnějším výhledem zvyšování úrokových sazeb. Naopak v eurozóně se diskuze k zastavení zvyšování úroků ještě nestočila. Jádrová inflace v Německu i Francii zůstává vysoko a neklesá, na rozdíl od USA.
  • Profesionální klient u Purple Trading – možnost, jak obchodovat s vyšší finanční pákou
    Regulace finančních trhů podle nařízení ESMA je tady. Již mnohokrát bylo řečeno, jaký dopad budou mít tyto regulace na finanční trhy a obchodníky.
  • Profesionální obchodník: Práce na plný úvazek
    Na počátku byly 2 roky tvrdé dřiny. Učil se od nejlepších a vytrvale se zdokonaloval. Teď je traderem na hlavní pracovní úvazek. Vlastně, více než hlavní. Před obrazovkou stráví 10-15 hodin denně. A výsledek? Konzistentní performance, zisky, radost z práce a chuť se dále vzdělávat. O životě profesionálního obchodníka, jeho začátcích, silné motivaci i radách pro jiné tradery jsem se bavil s Lukášem L.
  • Profitabilní trading jinak
    Clovek po x letech na forexu asi dojde k tomu ze pokud skalpuje, tak si jeho broker prijde na mnohem vice penez nez on sam .
  • Profitabilný trading
    Čo vás prvé napadne ak počujete tieto 2 krásne slová? Disciplína? Money management (MM)? System? Trpezlivosť? Vytrvalosť?
  • Profitabilný trading? Len tak mimochodom...
    Väčšina začínajúcich, ako aj pokročilých traderov sa snaží prehupnúť do módu ziskovosti veľmi úporne. Bojujú proti trhu, proti sebe samým, proti vlastným emóciám a náladám. Tento boj nebýva veľmi príjemný a často ten, ktorý ho zvádza, trpí. Trpí vo svojom vnútri. Emocionálne. Prílišná snaha dostať sa k tomu minimálnemu percentu dlhodobo ziskových traderov je takpovediac na škodu. Možno ste ostali prekvapení a v nemom úžase. Ako by bolo možné to, že čím viac sa snažím, tým mám menšiu šancu uspieť? V tomto článku si vysvetlíme prečo prílišná snaha uspieť v tradingu neprináša požadovaný efekt a dokonca je hnacím motorom na ceste k neúspechu.
  • Profit-Target na NZD/USD, Stop-Loss na AUD/NZD a plánovaný nákup zlata
    Obchody z minulého týdne skončily padesát na padesát. NZD/USD v zisku a AUD/NZD ve ztrátě. Nyní vyhlížím nákup zlata.
  • Programováním k tradingu?
    Ano další pomocník v psychologickém boji se jmenuje MQL4.
  • Programování v EasyLanguage - TradeStation 1.
    Rozhodl jsem se, že v tomto blogu připravím malý seriál o programování v EasyLanguage pro začátečníky. V dnešním díle si projdeme základní vlastnosti PowerEditoru ve kterém se kód píše, strukturu programu a základní syntaktická pravidla. Takže jdeme na to.
  • Programování v EasyLanguage - TradeStation 2
    Dnes se podíváme na obchodní příkazy a jak je můžeme využít v softwaru TradeStation.
  • Programování v EasyLanguage - TradeStation 3
    Dnes tady popíšu několik příkazů, které používám pravidelně ve strategiích a které by se mohli komukoliv hodit:
  • Pro koho je vhodný daytrading?
    Denní obchodníci jsou tradeři, kteří obchodují výhradně v rámci jednoho dne, tedy své pozice nedrží otevřené přes noc. Tito obchodníci využívají především krátkodobě zvýšené volatility na trhu, naopak ve dnech, kdy jsou významné trhy uzavřeny a volatilita je minimální, zůstávají tito obchodníci mimo trh. O čem ještě je daytrading se dozvíte v dnešním článku.
  • Pro koho je vhodný trading Forexu?
    Forex, je největším a nejlikvidnějším trhem na světě, kde se denně protočí obrovské sumy peněz. Přitažlivost tohoto trhu spočívá v jeho dostupnosti, vysoké likviditě a možnosti obchodovat 24 hodin denně, 5 dní v týdnu. Avšak, než se rozhodnete vstoupit do světa Forexu, je důležité si položit otázku: "Je trading na Forexu vhodný právě pro mě?" Pojďme se společně podívat na charakteristiky, které by měl mít úspěšný trader.
  • Pro koho je vlastně Prop Trading?
    V prvním článku jsem mluvil o obecných principech prop tradingu. Největším rizikem je postavení celého byznys modelu na tom, že nejde o to, abyste se stal úspěšným traderem. Pokud to pochopíte, na druhou stranu vám nic nebrání se této aktivitě oddat a dokonce na ní vydělat. Jen nesmíte být naivní.
  • Prokrastinace a jediné dva motory, které vedou ke změně
    Jaké dva hnací motory mohou pomoci obchodníkovi zvýšit jeho výkonnost? To se dočtete v tomto článku.
  • Propad akcií s sebou stahuje i měny
    Včerejší výplach na amerických akciích přesáhl 4 %. Obchodníci reflektovali růst výnosů amerických dluhopisů a do ztrát se materializoval také zhoršený sentiment kvůli stále bobtnající obchodní válce mezi USA a Čínou. Tato nálada se projevila také na forexu, kde jsme byli svědky ztrát české i švédské koruny. Některé měny ale naopak na vystrašených trzích profitovaly.
  • Propad na ropě je přehnaný a long obchod na akciových indexech
    Ropa (WTI) dále v pokračuje v propadu, který trvá nepřetržitě již 7 týdnů. Korekce nahoru z důležité support úrovně 55 USD +/- trvala jen chvíli a dosáhla pouze k úrovni 58 USD. Podobně jako byl fundamentálně přehnaný předchozí růst nad 70 USD, je přehnaný i současný propad.
  • Propady cen amerických akcií se zastavily, index S&P 500 se prudce otočil
    Po čtyřech červených týdenních svíčkách je tu změna. Index S&P 500 zakončil rozkolísaný první říjnový týden výrazným pátečním růstem, který týdenní výsledek posunul na +0,48 %.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna