V posledních 5 letech došlo k neustálému podstřelování inflačního cíle (viz graf) a Fed již v tomto hospodářském cyklu třikrát zvýšil úrokové sazby, aniž by svého cíle dosáhl. V rámci centrální banky se proto začínají množit názory, které říkají, že inflační cíl by bylo vhodné brát jako symetrický. Neel Kashkari, prezident Fedu v Minneapolis, přímo říka, že 2,5 % inflace by nám měla vadit stejně jako 1,5 %.
Z dosavadního nastavení měnové politiky to však vypadá, že dvě procenta jsou chápána jako strop, což je mimochodem cíl Evropské centrální banky, kde se jádrová inflace pohybuje už několik let okolo jednoho procenta. Obě dvě světové nejsilnější centrální banky tak systematicky podstřelují své inflační cíle (o Japonsku nemluvě).
Vývoj meziroční jádrové inflace v USA:
A teď se vraťme zpět k aktuálnímu vývoji měnových trhů. Americký dolar i přes slušná data o vývoji spotřeby domácností i průmyslu v Chicagu nedokázal posbírat žádné zisky vůči euru. Otevírá se totiž možnost, že zvyšování úrokových sazeb Fedem bude výrazně pomalejší, než se dříve očekávalo.
Holubičích komentářů představitelů americké centrální banky přibývá, protože zmíněná jádrová inflace za duben v USA klesla na 1,5 %. Nepodařilo se tak kompenzovat slabší růst cen v březnu, který se obecně přičítal jinému načasování Velikonoc oproti minulému roku. Cenové tlaky v největší světové ekonomice tak zůstávají slabé a nezbývá než čekat na změnu v kurzu měnové politiky, která s velkou pravděpodobností přijde na zasedání Fedu 13-14. června.
Ke zvýšení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu nejspíše dojde, ale výhled růstu sazeb na dalších několik čtvrtletí by se měl revidovat dolů. Eurodolar tak má ještě nějaký prostor pro růst, na dlouhodobé proražení rezistence na 1,1500 to však zatím nevypadá.
Vývoj měnového páru EUR/USD (týdenní graf – W1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Investing.com, FRED