Nezaměstnanost v USA leží nejníže od roku 2000, volných pracovních sil je nedostatek a i přesto si zaměstnanci nedokáží prosadit zvýšení částky na výplatních páskách. Tradiční vztah mezi nezaměstnaností a inflací se zkrátka vypařil, což názorně ukazuje první graf z dílny Economist – oranžová křivka je v podstatě plochá.
Porovnání jádrové inflace (levá osa) a odchylky míry nezaměstnanosti od její rovnovážné úrovně (horizontální osa) v USA:
Guvernérka Fedu Janet Yellenová během svého mandátu hodně upozorňovala na nízký růst mezd, který nedokáže zvýšit ceny ani inflační očekávání. Z počátku dávalo smysl, že zaměstnanci si po hluboké recesi cení práce a nevyskakují si se mzdovými požadavky. Aktuálně však už není pro toto chování pochopení a většina ekonomů včetně těch v centrální bance jen kroutí hlavou.
Krátkodobé výkyvy v cenách ropy nebo v měnových kurzech mohou s inflací zahýbat. Reálné mzdy (po očištění o inflaci) se ale nemohou dlouhodobě vychýlit od svého trendu daného produktivitou. Pokud aktuálně roste produktivita v americké ekonomice o 1 % ročně, musejí se mzdy dostat alespoň na 3 % (předkrizový) růst, aby inflace mohla bezpečně směřovat k 2 % inflačnímu cíli.
Meziroční vývoj růstu mezd zaměstnanců v USA:
Z Fedu zaznívají hlasy, které se obávají případného nástupu recese v době, kdy mzdy rostou pomalu a inflace je stále pod cílem. Následné riziko pádu do deflační pasti japonského stylu by bylo vysoké, protože zpomalení ekonomiky by srazilo i ceny. Růst úrokových sazeb v USA v následujících čtvrtletích by proto měl být minimální.
Tuto novou pozici Fedu si nejvíce „užívá“ japonský jen. Ten jako dlouhodobě nulově úročená měna vždy posiluje, pokud ostatní měny uvažují o uvolnění měnové politiky. Očekávaný rozdíl v úrokových sazbách se totiž sníží a kupci se ztráty z držby japonského jenu oproti úročeným měnám už tolik nebojí.
Měnový pár USD/JPY zůstává na historicky vysokých úrovních, kam jej vyhnala růžová situace ve světové ekonomice a postupné ukončování monetární stimulace ve vyspělých zemích. Jakmile se však začnou nad globální ekonomikou stahovat mračna, bude JPY velice rychle fanouškem všech rizikově averzních investorů.
Vývoj měnového páru USD/JPY (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: economist.com, investing.com FRED