A aby to neměli začátečníci tak složité, připravili jsme dnes názornou ukázku, jak může například jedna dlouhodobá a fungující strategie vypadat.
Proč v rámci dnešní strategie používáme RSI společně s klouzavým průměrem?
V případě, kdy obchodujeme buďto pouze podle RSI, nebo pouze s klouzavým průměrem, tak velmi často nastávají na trzích situace, při kterých se trhy pohybují takzvaně do strany, což u velkého množství indikátorů způsobuje, že u nich dochází k tvorbě zvýšeného množství falešných obchodních signálů, jejichž výsledkem bývá i značné množství ztrát.
A proto hlavním důvodem, proč kombinujeme v dnešní strategii tyto dva skvělé indikátory, je fakt, že díky tomu se právě množství falešných signálů takřka na každém trhu velmi zredukuje.
Na druhou stranu, nevýhodou zde může být, že kromě zredukování zmíněných falešných signálů dojde takto i k eliminování některých signálů platných, avšak toto nakonec obvykle mívá mnohem menší negativní dopady na obchodní kapitál, než když využíváme signály pouze z jednoho indikátoru.
Nastavení indikátorů
Na výše uvedeném obrázku je možné shlédnout konkrétní nastavení indikátoru RSI (Relative Strength Index) a klouzavého průměru (MA – Moving Average). V případě RSI je navíc třeba zmínit, že v rámci dnešní strategie nebudeme využívat běžně používané úrovně 20,30,70,80, ale vystačíme si dnes pouze s úrovní 50 a vše se bude nakonec odehrávat na časovém rámci D1-Daily.
Postup a pravidla strategie
Dnešní strategie není nikterak složitá, důležité je, aby signál klouzavého průměru (cena nad průměrem=nákupní signál, cena pod průměrem=prodejní signál) odpovídal signálu RSI (hodnota RSI projde přes úroveň 50 ze spod nahoru=nákupní signál, hodnota RSI projde přes úroveň 50 shora dolu=prodejní signál), a pokud k tomu dojde, pak dochází k realizování vstupů. Naopak v případě, že jsou signály protichůdné, pak se otevřené pozice uzavírají.
Jak je možné vidět na grafu výše, tak zde najdeme situace, při kterých hodnota RSI prošla skrze úroveň 50 (vyznačeno vertikálními liniemi), což bývá upozornění, že zde může docházet ke vstupům do obchodních pozic, či výstupu z nich. Půjdeme-li tedy po grafu jak plynul čas (z leva do prava), tak se jako první vytvořila situace, kdy hodnota RSI prošla přes úroveň 50 shora dolu (okno indikátoru - zelená šipka dolu), ovšem v tu samou chvíli se cena instrumentu pohybovala nad klouzavým průměrem, což představuje opačný signál (okno grafu - zelená šipka nahoru), a proto zde v žádném případě nedochází ke vstupu do obchodu (falešný signál=červená vertikální linie).
Naopak, toto jsou přesně situace, kdy není zcela jisté, kterým směrem se trh dále vydá, a proto zde dochází k případnému uzavření všech obchodních pozic, které byly otevřené v rámci této strategie.
Jako další pak prošla hodnota RSI skrze úroveň 50 ze spod nahoru (nákupní signál) a cena se tehdy pohybovala nad klouzavým průměrem (nákupní signál), což znamená, že zde podle strategie ke vstupu do pozice došlo (platný signál=modrá vertikální linie).
Takto bychom mohli samozřejmě pokračovat dále, ovšem přejděme teď nyní k tomu nejzajímavějšímu, tedy vyhodnocení potenciálních obchodů.
Závěrečné vyhodnocení obchodů
Na tomto grafu výše je možné shlédnout, jak se v čase vyvinuly tři po sobě jdoucí obchodní pozice (tento graf je pouze posunut o 10 dní vpřed oproti předchozímu grafu), přičemž v prvním případě bylo možné dosáhnout zisku až +547pips. Mnohem důležitější však z pohledu dnešní ukázky je druhý obchod, který by skončil ztrátou ve výši až -67pips. Zde je třeba si uvědomit, že i když byl vstup proveden podle pravidel, tak se trh jednoduše nezachoval dle předpokladu, což ostatně k tradingu patří a takovýchto obchodů může dokonce nastat i několik v řadě, s čímž je třeba vždy počítat.
Celkově však v případě dnešní strategie bývají se správným nastavením ziskové obchody mnohem větší, než ty ztrátové, díky čemuž obvykle stačí na několik ztrátových obchodů, dosáhnout pouze jednoho ziskového.
Malé upozornění na závěr: Berte prosím na vědomí, že dnešní ukázka konkrétního nastavení obou indikátorů slouží pouze jako reprezentativní příklad a nikoliv jako přesný návod. Optimální nastavení se může měnit nejen v závislosti na trhu, ale také obchodním přístupu, a proto si musí každý obchodník zvolit optimální nastavení obou indikátorů sám za sebe.
Pokud máte zájem vyzkoušet si trading na vlastní kůži s prvotřídními obchodními podmínkami a profesionálním forex brokerem, pak neváhejte vyzkoušet náš demo účet, který je možné založit na našich stránkách zcela zdarma a bez rizika zde: www.purple-trading.com/cs
Přejeme mnoho ziskových obchodů!
Tým Purple Trading
info@purple-trading.com
+420 228 882 352 Po-Pá, 8-16h (CET)
Adresa kanceláře vázaného zástupce: Vinohradská 2828/151, Praha 3, Flora
CFD jsou komplexními nástroji a nesou vysoké riziko rychlé ztráty veškerého Vašeho kapitálu v důsledku páky. 64,6% retailových investorů přichází o svůj kapitál během obchodování se CFD s tímto providerem.
(tento počet byl určen v rámci období od 1. ledna 2020 do 31. prosince 2020). Měli byste pečlivě zvážit, jestli rozumíte fungování CFD nástrojů a můžete-li si dovolit podstoupit tak vysoká rizika ztráty Vašeho kapitálu.
Obchodování na devizovém trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu podstoupit rizika. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. V případě jakýchkoliv pochybností vyhledejte radu nezávislého finančního poradce.