Úrokové sazby ve Spojených státech mohou zůstat na nynějších vysokých úrovních i přes postupný pokles inflace, protože musejí fungovat jako protiváha euforickému akciovému trhu, přepálenému trhu s nemovitostmi a rozhazovačné státní kase.
Meziměsíční vývoj sezónně očištěné jádrové PCE inflace v USA:
Dnešní data tento trend potvrdila. Meziměsíční růst jádrových PCE cen o 0,4 % (nejvýše za 12 měsíců) ukazuje, že novoroční přecenění ve službách v USA bude celý boj s inflací dále protahovat. Lednový růst příjmů amerických domácností o 1,0 % tažený vzhůru především sociálními benefity zase potvrzuje, že žádných úspor se ve volebním roce od Bidenovy administrativy dočkat nemůžeme.
Vývoj 10letého výnosu amerických vládních dluhopisů za posledních 10 let (nominálně / reálně, v % p.a.):
Výsledkem je růst výnosů amerických vládních dluhopisů. 10leté výnosy nabízejí nominálně zhodnocení 4,31 % p.a. Vzhledem ke klesajícím inflačním očekáváním si investoři mohou pořídit „inflačně-pojištěný“ dluh americké vlády s 2,00 % reálným výnosem ročně. Ve srovnání s hluboce zápornými reálnými výnosy let 2020-22 je aktuální nabídka velmi zajímavou (byť nudnější) alternativou akcií nebo nemovitostí, jejichž další růstový potenciál se s dalším pokořením historických maxim snižuje. Rotace směrem z akcií do dluhopisů může být zajímavou kombinací diverzifikace, snížení rizika a celkové volatility portfolia i zvýšení zisku.
Vývoj akciového indexu Nasdaq (týdenní graf – W1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: FRED, MT4, tradingeconomics.com, Bureau of Economic Analysis