Geopolitických rizik je ve světě stále opravdu hodně a situace se ani zdaleka neuklidňuje, právě naopak. K problémům posledních měsíců se přidávají také problémy na britském dluhopisovém trhu, který byl před pár týdny kousek před kolapsem. Problémy se nevyhýbají například ani bance Credit Suisse. Ze zajímavých věcí, které stojí ještě za zmínku, můžeme zmínit také spekulace ohledně převratu v Číně. Z této země se totiž šířily informace, že současný prezident Xi byl svržen armádou, jelikož se déle neukazoval na veřejnosti, nakonec se však ukázalo, že zřejmě šlo o nepodložené informace. Zajímavostí je také vstup společnosti Porsche na burzu.
Měsíc byl výživný i ve firemní oblasti. Společnost Apple zahájila výrobu telefonu iPhone v Indii. Applu se daří i v USA, protože dosáhl nadpolovičního podílu i na trhu s aktivními mobily v oběhu. Alphabetu EU definitivně potvrdila pokutu za zneužívání svého dominantního postavení ve výši přibližně 4 miliard EUR, Boeing zase dostal pokutu v souvislosti s problémy letadel 737 MAX. Společnost Meta oznámila snižování nákladů a pozastavení náboru zaměstanců, Alphabet začíná dávat možnost tvůrcům monetizace formátu YT shorts. Samsung Electronics má velké plány v oblasti výroby čipů a do pár let chce vyrábět polovodiče pomocí 2nm technologie. Kromě toho budou pravděpodobně vedoucí pracovníci SE jednat s vedoucími pracovníky japonské Softbank a pravděpodobně se budou bavit o možné spolupráci se společností ARM, která pod Softbank patří.
Do portfolia po delší době nebudeme tento měsíc přidávat žádnou růstovou firmu, ale navýšíme defenzivní část portfolia přikoupením akcií Berkshire Hathaway. Firmu již desítky let vede legendární Warren Buffett a na rozdíl od většiny jiných hodnotových společností akcie BRK oslabují od svých maxim o více než 20 %, proto považujeme současnou situaci za docela vhodnou pokud chce investor koupit kvalitní defenzivní firmu ve zcela slušné slevě. Před časem se také ukázalo, že Greg Abel, který pravděpodobně jednou nahradí Buffetta v čele firmy, nakupoval po této korekci akcie BRK za zhruba 68 milionů USD. BRK zvykne během let kumulovat hotovost a následně pomocí ní rozšiřovat své podnikání. Pokud je cena akcie dle vedení firmy nízká, zvykne své akcie odkupovat, dividendy nevyplácí.
Berkshire Hathaway se skládá ze dvou částí. První část firmy má pod sebou jiné společnosti, které podnikají zejména v oblasti retailu, pojišťovnictví, energetiky a podobně. Tyto firmy považujeme za defenzivní složku podnikání firmy. Druhou polovičku kapitalizace BRK tvoří akciové investice v jiných společnostech, díky nimž je Warren Buffet investiční legendou. Jinak řečeno, BRK kupuje akcie jiných firem, pokud je považuje za podhodnocené. Největší pozice, která tvoří zhruba 40 % této investiční části, je nyní Apple. Kromě toho má firma velké pozice v Bank of America, Coca-Cole či
Podrobnější informace o výše uvedených tématech naleznete v tomto měsíčním videu Akciové Portfolio Tomáše Vranky, ke kterému se dostanete prostřednictvím tohoto odkazu: https://cz.xtb.com/akciove-portfolio-tomase-vranky