Úterý přineslo velmi zajímavé a vzrušující obchodování. Na ekonomické ukazatele se nehledělo, obchodování se neslo pouze ve znamení averze k riziku což se promítlo do síly USD a JPY. Akciové trhy padaly, Dow Jones index ztratil 2,02% a SP dokonce 2,38%. Graf indexu Dow Jones napovídá další výprodeje a nyní se zdá, že trh vytvořil strop a následujících několik týdnů (měsíců?) bude směřovat spíše níž. Samozřejmě, že po odeznění emotivně laděných, panických výprodejů bude záležet na výsledcích fundamentálních ukazatelů (například páteční NFP).
Silnější USD se promítl do ceny zlata a ropy. Obě komodity se propadly a v případě zlata denní graf vytvořil hezký příklad bearish engulfing pattern (bearish outside day). Tato svíčková formace je tvořená vyšším maximem a zároveň nižším minimem a uzavřením v porovnání s předcházejícím dnem. Tak jak je to u většiny svíčkových formací, nejkonzervativnější, ale zároveň nejosvědčenější způsob jak hrát tuto formaci je sell stop pod dnešním minimem se stopem nad dnešním maximem.
Zprávou číslo jedna na měnovém trhu samozřejmě bylo proražení psychologické hranice 1,30 na EURUSD. Nejenom, že došlo k proražení, ještě důležitějším signálem je uzavření pod touto hodnotou. Jak ukazuje denní graf, EURUSD prorazilo support sestupujícího kanálu jehož dolní hranice se nacházela něco málo nad hranicí 1,30. V současné situaci nevidím absolutně žádný důvod otevírat dlouhé euro pozice, byť by byly sebemenší.
Pro nalezení dalšího možného supportu je potřeba se podívat na týdenní graf. Tento graf ukazuje, že vzestupnou trendovou čáru kolem hranice 2850 a zároveň vodorovnou linku, která koresponduje s minimem z března 2009. Pokud se pád nezastaví ani tam, tak cena zamíří k minimům z roku 2008. A možná i dále… Nevěřím tomu, že by euro jako měna zaniklo. Tento projekt byl příliš drahý, než aby se rozpadl. K tomu by bylo zapotřebí více ztrát a problémů, ale to, že podpora slabších členů eurozóny dosáhne gigantických částek je už bohužel jistotou.
Propad eura vůči USD se samozřejmě promítl i do síly USD indexu. Poslední výraznější rezistancí je 61,8% fib. ret. pod úrovní 84 a potom samotná, kulatá hranice 84,00. Momentum je velmi silné a proto lze očekávat, že proražení této úrovně je jen otázkou času.
Posledním grafem je GBPUSD. O svém bearish pohledu jsem se již zmínil, stejně jako o tom, že pro střednědobé obchody je cena nad 1,53 stále vítanou příležitostí pro otevření nových krátkých pozic. Velmi důležitý support mezi hranicí 1,51-1,5150 byl dnes proražen a cena se dokonce krátce podívala pod 1,51. Odrazila se však od sestupné linky a zatím se stále nachází nad touto linkou. Návrat k nižším hodnotám se nyní zdá být velmi pravděpodobný. Ideální dobou pro otevření GBPUSD shortu jsou krátkodobé skoky na vyšší hladiny způsobené propady v EURGBP (podobně se dá využít EURCHF pro možný nákup USDCHF – v případě, že se cena opravdu výrazně propadne na EURCHF, stáhne s sebou cenu USDCHF. Po velmi krátkodobém uklidnění je však velmi pravděpodobné, že by se cena USDCHF vrátila zpátky na vyšší hodnoty).
Následujících několik dní bude asi situace velmi zajímavá a lze očekávat vysokou volatilitu. Čtvrteční volby v Británii ani tisková konference J. C. Tricheta po vyhlášení úrokových sazeb asi moc klidu a stability do finančních trhu nepřinesou…
Patrik Urban