Jak bylo již řečeno, jedná se s největší pravděpodobností pouze o technickou korekci. Ta je dostatečně opodstatněna dosavadním nárůstem bez výraznější korekce, nebo například extrémně nízkými hodnotami indexu VIX těsně před korekcí. Přitom začátkem roku vše vypadalo na další rok synchronizovaného růstu, který by vedl k růstu zisků. Nyní se vše otočilo a index VIX zatím neklesl pod 20 bodů. Otázkou zůstává, zda se volatilita (VIX) vrátí zpět k původním, nebo alespoň k „normální“ hodnotám, tedy kolem 12 bodů. Vysoká volatilita totiž vyhovuje například bankám, kde jsou jejich klienti nuceni otvírat nové a chránit své dosavadní pozice.
Na stagnaci na akciových trzích zareagoval jako první americký dolar. Ten začátkem úterní seance začal oslabovat poté, co desetileté výnosy klesly po atakování 2,89% v pondělí. Předpovědi pro vývoj desetiletých výnosů jsou však nadále pozitivní, během šesti měsíců by mohly podle JP Morgan růst až na 3,5% s přihlédnutím na utahování FEDu. Zároveň americký dolar je trochu nervózní v očekávání středečních výsledků inflace.
Korekce je konec konců pro akciový trh dobrá. Trhy budou mít nyní čas znovu se soustředit na fundamenty. S&P 500 se vrátil na úrovně 200 denního klouzavého průměru a jeho nadhodnocení se trochu snížilo. Důležité budou právě výsledky inflace. Ty napoví, zda lze využít pojmu „buy the dip“ a spekulovat na další nárůst. Minulý rok inflaci nikdo jako problém neviděl. Středeční výsledky by mohly napovědět, zda v roce 2017 bude inflace problém či nikoliv.
Štěpán Hájek
Analytik finančních trhů BOSSA