Jak už to bývá, tak vinou několika nepříznivých událostí se ropa propadla na nejnižší úrovně od roku 2002. Globální šíření viru COVID-19 ovlivňuje životy nás všech. Po celém světě se uzavírají hranice, obchody, ale také výrobní závody a omezuje se doprava. To jsou události, které ovlivňují ve velké míře hlavně poptávku po jedné z nejstrategičtějších komodit, kterou ropa bezpochyby je.
Cenová válka a co jí předcházelo
Saudská Arábie jako lídr ropného kartelu OPEC identifikovala tuto situaci jako hrozbu pro udržení stability na trhu a rozhodla se rychle jednat. Proto navrhla svému největšímu spojenci, Rusku, aby společně pokračovali v produkčním omezeních z minulého roku a navíc snížili produkci o dalších 1,5 milionů barelů. Pro Rusko by to znamenalo snížení produkce o dalších 500 tis. barelů denně. Za poslední 2 roky však tímto způsobem pomalu přenechalo první místo v žebříčku největších producentů Spojeným státům, a ty by se jim dále vzdalovaly. Další snížení tak Rusko odmítlo a Saudská Arábie, která má nejlevnější náklady na produkci, se rozhodla rozpoutat cenovou válku.
Rychlý konec cenové války a arabský boj s konkurencí
Saudové okamžitě ohlásili zvýšení produkce směrem k 13 milionům barelů a svou ropu zároveň výrazně zlevnili. Rusko také moc dlouho neotálelo a ohlásilo zvýšení produkce. Trh s ropou od té doby zažil bezprecedentní situaci markantního převisu nabídky nad poptávkou. Ta by měla během dubna klesnout až o 30 milionů barelů, to je 30 % celkové světové poptávky.
Američtí těžaři se ocitli pod obrovským tlakem a americký prezident Donald Trump začal volat o rychlém a koordinovaném snížení celosvětové produkce. Nakonec se OPEC po několikadenním vyjednávání a videokonferencích dohodl na snížení těžby o 9,7 milionů barelů denně. Sudové tak snižují v květnu produkci na 8,7 milionů barelů, ale zda budou vůbec ostatní signatáři dohodu dodržovat v jejím plném plnění, je otázka. V minulosti totiž musela Saudská Arábie kompenzovat nadprodukci některých členů. I přesto škrty nebudou dostatečné, protože poptávka je pod úplnou destrukcí a po světe se hromadí levná ropa, která může ovlivnit budoucí ceny na několik měsíců dopředu.
Saudové dokonce oficiálně pokračují v cenové válce, a to hlavně z důvodu boji proti konkurenci. Pro asijské kupce opět výrazně zlevnily ropu, což si jako jeden z mála producentů mohou, díky velmi nízkým nákladům na těžbu ropy, dovolit. Další arabští producenti se k Saudské Arábii nejspíš postupně přidají, aby si udrželi pro svou ropy odbyt. Ropa se tak naprosto oprávněně obchoduje za nejnižší ceny od roku 2002 a může být ještě hůř.
Dopad cenové války na globální trh s ropou
Levná ropa láká mnoho obchodníků, kteří s vidinou snadného zisku zkupují stovky tisíc barelů ropy. Budoucí futures kontrakty se totiž obchodují v tuhle chvíli za výrazně vyšší ceny. Tomu se říká kontago. S rostoucí poptávkou po tankerech a zásobních však najednou rychle dochází místo, kde ropu skladovat, což může její cenu udržet hodně nízko po několik měsíců. Američtí těžaři, které zasahuje cenová válka nejvíce, dokonce prodávají ropu výrazně pod spotovou cenou. Z dlouhodobého hlediska tak kvůli aktuálním cenám většina z nich zkrachuje, což si moc dobře uvědomují. Zároveň pro ně zastavení produkce nyní nic neřeší, jelikož uzavřít těžební vrt je dražší, než ho nechat běžet se ztrátou. Množství nabízené ropy tak pokračuje v růstu.
Vysoká volatilita láká ke spekulacím
Pro ropu není za poslední týdny vůbec žádný problém udělat 5% pohyb za den. Index volatility CBOE naznačuje, že volatilita je nejvyšší v historii, na téměř 150 bodech. Pro srovnání: poslední krize v roce 2009 a s ní spojený propad ropy dostal tento index na “pouhých” 93 bodů. Pro intradenní obchodníky to znamená jediné, a to mnoho příležitostí každý den. Situace se rychle mění a ropa získává na pozornosti.
Zkuste obchodovat ropu s nulovou komisí
Díky vysokému zájmu ze strany obchodníků se Purple Trading rozhodl zcela zrušit komisi na všech obchodech s ropou. Nyní tak můžete na jejich ECN účtu obchodovat ropu zcela bez komise! Více o akci ZDE.
Přejeme mnoho ziskových obchodů!
Tým Purple Trading
info@purple-trading.com
+420 228 882 352 Po-Pá, 8-16h (CET)
Adresa kanceláře vázaného zástupce: Vinohradská 2828/151, Praha 3, Flora
www.purple-trading.com/cs
CFD jsou komplexními nástroji a nesou vysoké riziko rychlé ztráty veškerého Vašeho kapitálu v důsledku páky. 77,4 % retailových investorů přichází o svůj kapitál během obchodování se CFD s tímto providerem.
(tento počet byl určen v rámci období od 1. dubna 2019 do 31. března 2020). Měli byste pečlivě zvážit, jestli rozumíte fungování CFD nástrojů a můžete-li si dovolit podstoupit tak vysoká rizika ztráty Vašeho kapitálu.
Obchodování na devizovém trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu podstoupit rizika. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. V případě jakýchkoliv pochybností vyhledejte radu nezávislého finančního poradce.
Všechny názory, novinky, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto materiálu, jsou poskytovány jako obecný komentář k trhu a nepředstavují investiční poradenství. L.F. Investment Limited nenese žádnou odpovědnost za ztrátu nebo škodu, zahrnující mimo jiné ušlý zisk, která může vzejít přímo nebo nepřímo z použití nebo spoléhání se na takové informace.
Purple Trading je obchodní značka, vlastněná a provozována společností L.F. Investment Limited, licencovanou Kyperskou investiční společností, regulovanou CySEC, č. lic. 271/15.