Zdaleka ne všechna aktiva ale dokázala překonat tento ekonomický šok. Nenávratně níže zřejmě zůstanou akcie leteckých společností a cestovních kanceláří. Většina z nich musela pro odvrácení bankrotu doplnit kapitál emisí nových akcií, což rozředilo jakékoliv budoucí zisky. Pro tyto společnosti byla pandemie mnohdy smrtící ránou. Akcie největší evropské cestovní kanceláře TUI jsou stále 40 % pod svým vrcholem a stálá nejistota v cestování a budoucí splátky obřího dluhu nepřidávají příliš optimismu.
Vývoj ceny akcií cestovní kanceláře TUI:
Překvapivě se drží pod svými maximy i akcie bank, a to jak evropský bankovní akciový index (viz graf), tak i trojlístek pražské burzy (KB, Erste, Moneta). Částečně lze dávat vinu právě uvolněné měnové politice, protože nižší úrokové sazby znamenají pro banky také nižší zisky. Naopak rostoucí zadluženost vlád i domácností spolu s nižší požadovanou návratností a vidinou rostoucích úroků v budoucnu kvůli inflaci by měla být motorem pro akcie bank. Banky tak zůstávají relativně levným černým koněm trhu, zvlášť pak v Česku, kde by úroky měly růst rychleji, než se dříve čekalo.
Vývoj evropského bankovního akciového indexu (denní graf – D1):
Razantní růst cen komodit pomohl také komoditním měnám. Australský dolar, kanadský dolar i norská koruna se již dostaly na předkrizové úrovně vůči americkému dolaru. Pozadu ale stále zůstávají měny komoditních vývozců s rizikovou nálepkou – ruský rubl a brazislký real. Přitom centrální banky v Rusku i v Brazílii zvyšují úrokové sazby a jdou relativně bezpečnou protiinflační cestou, která by investory neměla odradit. Bohužel politická rizika a nezvládnutí pandemie stále nechávají měnové páry USD/RUB a USD/BRL výrazně výše, než by si z čistě ekonomického fundamentu zasloužily. Prostor pro posílení rublu a realu je tedy při oslabení zmíněných rizik více než slušný.
Vývoj měnového páru USD/RUB (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, BCPP, Bloomberg