Čtvrtek 09. ledna 2025 05:40
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
InstaForex

Co se děje na trzích? Čeká nás finanční krize?

Napsal:   Sekce: Fundamentální analýza

Rizika ve světové ekonomice se zvyšují, akcie se obchodují příliš vysoko, čínský růstový dluhově-investiční model už přestává fungovat a nad Evropou se zase stahují mračna. Tyto titulky se v ekonomickém zpravodajství objevují už několik let. Recese ale pořád nepřichází. Je tedy teď něco jinak, co by mohlo zastavit růst globální ekonomiky a způsobit finanční krizi?

Více faktorů napovídá, že ano, a pravděpodobnost recese je výše než dříve. Americká expanze už trvá přes 10 let, což je rekordně dlouho. Tato konjuktura byla dle mého uměle prodloužena daňovými škrty prezidenta Trumpa, které zvýšily poptávku v největší světové ekonomice a přes vyšší importy pomohly exportérům ve zbytku světa. Optimismem hýřily i akciové trhy.

Nyní nejenže už efekt daňových škrtů vyprchává, ale Trump se rozhodl hrát naopak kartu cel, která působí na americkou poptávku po importech (především čínských), tak i na akciové trhy přesně opačně. Podívejme se na vývoj akciového indexu S&P 500, který sice stále vytváří nová maxima, ale od ledna 2018 to je hodně trnitá cesta plná prudkých propadů. Ten doposud největší pokles z přelomu roku dokázal Fed zastavit pouze okamžitým obratem v měnové politice a slibování nižších úroků.

Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):


Je pravda, že americká centrální banka ještě má ještě silnou munici proti možné recesi v podobě snížení úrokových sazeb z aktuálních 2,00 – 2,25 %. Federální vláda ve Washingtonu ale už velkou část tohoto polštáře vypotřebovala právě na Trumpovo snížení daní. V Evropě je tato rovnice přesně opačně – Evropská centrální banka už prakticky nemá moc možností měnovou politiku uvolnit, jednotlivé vlády v čele s Německem ale sedí na rozpočtových přebytcích, které budou moci v případě krize využít. Jako celek je eurozóna ve schodku pouze 0,5 % HDP ve srování s americkými 3,8 % HDP.

Vývoj rozpočtového schodku v % HDP v eurozóně a v USA:



Co z toho plyne pro vývoj na trzích? Cla a postupné vyčerpávání měnové munice Fedu mohou v blízké době ukončit býčí trend na amerických akciích s korekcí indexu S&P 500 pod 2000 bodů. Při mírném poklesu zisků by se poměr forward PE snížil z aktuálních 16,5 na relativně zdravých 13. S žádnou apokalypsou podobnou letům 2008-09 s 50procentním propadem zisků a poklesem PE pod 10 nepočítám, žádná velká rozbuška nebo globální nerovnováhy totiž vidět nejsou.

Vývoj indexu S&P 500 (červeně) a implikované hodnoty při různých poměrech PE (modře):


Ne všechny akcie by ale musely trpět. Nejhůře na tom budou společnosti závislé na vysokých cenách akcií, které přes Wall Street financují záporné volné cashflow. Jako jeden případ za všechny mě napadá Netflix, který stále pálí hromadu hotovosti a vykazované zisky jsou z velké části uměním správně nastavit dobu amortizace audiovizuální tvorby.

Pro někoho možná překvapivě by měl růst měnový pár EUR/USD s tím, jak dolar začne ztrácet výhodu vyšších úrokových sazeb a v eurozóně dojde k menší fiskální expanzi, která by celou měnovou unii měla držet nad vodou. Samozřejmě za předpokladu, že prezident Trump znovu nepřekvapí a neuvalí 25procentní cla na dovoz automobilů od svých spojenců z Evropské Unie. To už by skutečně zavánělo pořádnou panikou a krizí. Americké volby se ale pomalu blíží a tento krok by republikánům spíše uškodil, takže s ním trhy obecně příliš nepočítají.

Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):


Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz

Zdroje: MT4, yardeni.com, tradingeconomics.com

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Copy trading: O co jde? Porovnání s PAMM a RAMM
    V tomto článku se seznámíme s populárním způsobem obchodování, který vám umožní vydělávat na kopírování obchodů profesionálních obchodníků, neboli tzv. copy trading. Tato metoda je vhodná zejména pro ty, kteří se obchodování nemohou věnovat naplno, ale chtějí profitovat ze zkušeností úspěšných obchodníků.
  • Co řekne Fed na všechny stimuly?
    Nově zvolený prezident Joe Biden se hned po inauguraci vrhnul do prosazování nového stimulačního balíku ve výši 1,9 bilionu dolarů. Akcie sice ještě pořád hýří optimismem, dluhopisoví investoři a měny emerging markets už jsou ale velice nervózní. S takovou dávkou nových peněz na účtech domácností totiž rostou inflační očekávání a všichni jsou zvědaví, jak se k takovému makroekonomickému mixu postaví americká centrální banka (Fed).
  • Co řekne příští týden ECB na silné euro?
    Euro se poprvé za 2 a půl roku dostalo nad úroveň 1,20 proti americkému dolaru a užívá si nečinnosti Evropské centrální banky, která zatím slovně neintervenovala proti silné měně. Nákup jednotné evropské měny podporuje i vyšší volatilita na finančních trzích, s tím jak roste geopolitické napětí kolem Severní Korey a investoři hledají bezpečné přístavy.
  • Co řeknou akcie na konec QE?
    Největší světové centrální banky již začínají brzdit své programy kvantitativního uvolňování (QE) a po zahájení kvantitativního utahování v USA se svět jako celek už nebude moci spoléhat na novou likviditu, která udržela vyspělou část globální ekonomiky naživu v těch nejhorších časech krize.
  • Co říká britská libra na brexit?
    Jednání mezi Evropskou Unií a Velkou Británii ohledně pravidel svého rozchodu nabírají na obrátkách a kurz libry na závěry z těchto rokování pravidelně reaguje velmi prudce. Základním scénářem se aktuálně zdá být konsensuální „soft“ brexit a absence negativních zpráv díky tomu táhne libru nahoru.
  • Co říkají měny na akciová maxima?
    Uvolněná měnová politika největších centrálních bank, kterou si aktuálně mohou dovolit realizovat díky klesající inflaci, se odráží také na akciových trzích. Ty ve vyspělých zemí trhají rekordy a otázkou je, jaký dopad má tato situace na měnové trhy.
  • Co říkají nová data o vývoji amerického dolaru?
    Americká centrální banka (Fed) nejspíš v letošním roce nenaplní přání finančních trhů, které očekávají další snížení úrokových sazeb o 0,50 %. Poslední data přicházející z největší světové ekonomiky totiž dávají za pravdu jestřábům, kteří by s uvolňováním měnové politiky raději ještě počkali.
  • Co říká OPEC na ceny ropy?
    Ropa WTI se už několik měsíců obchoduje blízko 40 USD za barel bez výrazného střednědobého trendu. Kartelu OPEC se tak povedlo trh stabilizovat, byť za cenu obrovských škrtů v produkci a ztráty tržního podílu. Je ropa levná nebo naopak ve světle druhé vlny nákazy znovu klesne? Na tuto otázku nepřímo odpovídá měsíční report OPEC.
  • Co s americkými akciemi?
    Akcie na Wall Street se obchodují již několik měsíců bez jasného trendu. Americká centrální banka (Fed) svým výhledem růstu úrokových sazeb i nejistá situace na Ukrajině postavily býčímu trhu stopku. Investoři pak mohou být rádi za zelenou nulu, zvlášť pokud mají prostředky vložené v technologických akciích, kterým se poslední dobou příliš nedaří.
  • Co se děje na euru?
    Evropská měna se na páru s americkým dolarem dostala do výraznějšího býčího trendu a to i navzdory poměrně negativnímu fundamentu v Evropě a velmi pozitivnímu fundamentu na straně druhé v USA. Vezmeme-li v úvahu, jak se euro dostalo na aktuální úrovně a to především díky jednorázovému faktoru, kterým nebyl nikdo jiný, než Donald Trump. Ten opět začal kritizovat americkou centrální banku za zvyšování úrokových sazeb a připomněl, že bude v kritice pokračovat, dokud bude banka zvyšovat sazby, netřeba připomínat jeho nedávné politické trable. Zároveň obvinil ostatní z devalvace měn proti americkému dolaru, to vše dostalo americký dolar pod tlak.
  • Co se děje s tureckou lirou?
    Volatilita na turecké liře (TRY) nezná mezí. Prezident Erdogan a jeho družina předvádí extrémní měnový hazard. Po propadu hodnoty o více než 55 % nyní lira prudce posílila a alespoň před Vánoci se její kurz relativně stabilizoval. Jak dlouho to ale vydrží?
  • Co se dělo na zasedání Fedu a co jsme se naučili od Ondřeje Hartmana?
    Včera proběhlo živé vysílání na YouTube kanálu XTB ve spolupráci s jedním z nejúspěšnějších traderů v Česku a na Slovensku, Ondřejem Hartmanem. Hlavním tématem vysílání byly zóny Supportů a Rezistencí. Na toto vysílání navazoval živý komentář s analytiky XTB a hostem Janem Berkou – zde jsme se zaměřili na rozhodnutí FOMC o úrokových sazbách.
  • Co se ještě nevrátilo na hodnotu před COVIDem?
    Jak si mnozí z nás všimli, extrémně uvolněná měnová i rozpočtová politika v reakci na pandemii pomohla smazat ztráty akciovým indexům během několika měsíců. Stejně tak komodity si za podpory výjimečné poptávky a zpoždění v dodavatelských řetězcích užily nečekanou rally, ať už šlo o průmyslové nebo zemědělské suroviny. Ropa, uhlí, kukuřice, sójové boby – všechny tyto komodity se obchodují výrazně výše v porovnání se začátkem roku 2020.
  • Co se můžeme naučit z historie výkonnosti indexu S&P 500
    Investoři rádi hledí do budoucna a snaží se odhadnout, kam se trhy vydají a která akcie bude příští Nvidia, která jenom za letošní rok 2023 nadělila investorům výnos skoro 340 %. Někdy ale není od věci podívat se do historie a podívat se třeba na to, jak si vedl americký akciový index S&P 500. Historická data nám prozradí velmi zajímavé věci, které mohou zejména méně zkušeným investorům pomoci v jejich vlastním investování.
  • Co se občas stane?
    Mnohokrát jsem tady psal o trpělivosti a mnohokrát jsem psal o tom, že nikdo nikdy neví, co se může stát. Často jsem psal o tom, jakou chybou je zasahování do strategie a často jsem psal o tom, jak těžké je udržet nervy na uzdě. Dnes vám ukážu, co se mi včera stalo a o čem to vlastně pořád mluvím.
  • Co se propadne spolu s Čínou?
    Z Číny přichází studená sprcha. O vývoji druhé největší ekonomiky se dlouho hovořilo jako o neudržitelném investičním modelu financovaném dluhovou pyramidou. Podle posledních tvrdých dat se zdá, že v Číně se tento model zadrhává a vzhledem k provázanosti a velikosti místní ekonomiky, která je v mnoha měřítkách srovnatelná s tou americkou, se mají trhy čeho obávat. Otázkou je, jaký by měl případný tvrdší pád dopad na aktiva na finančních trzích.
  • Co se vaří ve Fedu?
    Vzhledem k tomu, že mezi březnovým a dubnovým měnovým zasedání americké centrální banky (Fed) vychází pouze jeden NFP report z amerického trhu práce, na který se centrální bankéři spoléhají ve svých rozhodnutích, hodí se aktualizovat pozici amerického dolaru po pátečním zveřejnění těchto čísel.
  • Co si můžete koupit za příjmy z FOREXu ?
    Mám pro Vás skvělý tip! Poslední mohykán klasických amerických vozů/obrů - Hummer H2.
  • Co s indexy? | Swingový TimeFrame výhled na týden 20.2. - 26.2. 2023
    Každý týden sleduji instrumenty jako měnové páry a indexy, a určuji u nich aktuální sílu trendu. Ty pak obchoduji podle své obchodní strategie. Co přinesl tento týden?
  • Co si trhy myslí?
    Dnes bych se chtěl trošku rozepsat nad teorií mého měření fundamentu.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna