Více faktorů napovídá, že ano, a pravděpodobnost recese je výše než dříve. Americká expanze už trvá přes 10 let, což je rekordně dlouho. Tato konjuktura byla dle mého uměle prodloužena daňovými škrty prezidenta Trumpa, které zvýšily poptávku v největší světové ekonomice a přes vyšší importy pomohly exportérům ve zbytku světa. Optimismem hýřily i akciové trhy.
Nyní nejenže už efekt daňových škrtů vyprchává, ale Trump se rozhodl hrát naopak kartu cel, která působí na americkou poptávku po importech (především čínských), tak i na akciové trhy přesně opačně. Podívejme se na vývoj akciového indexu S&P 500, který sice stále vytváří nová maxima, ale od ledna 2018 to je hodně trnitá cesta plná prudkých propadů. Ten doposud největší pokles z přelomu roku dokázal Fed zastavit pouze okamžitým obratem v měnové politice a slibování nižších úroků.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Je pravda, že americká centrální banka ještě má ještě silnou munici proti možné recesi v podobě snížení úrokových sazeb z aktuálních 2,00 – 2,25 %. Federální vláda ve Washingtonu ale už velkou část tohoto polštáře vypotřebovala právě na Trumpovo snížení daní. V Evropě je tato rovnice přesně opačně – Evropská centrální banka už prakticky nemá moc možností měnovou politiku uvolnit, jednotlivé vlády v čele s Německem ale sedí na rozpočtových přebytcích, které budou moci v případě krize využít. Jako celek je eurozóna ve schodku pouze 0,5 % HDP ve srování s americkými 3,8 % HDP.
Vývoj rozpočtového schodku v % HDP v eurozóně a v USA:
Co z toho plyne pro vývoj na trzích? Cla a postupné vyčerpávání měnové munice Fedu mohou v blízké době ukončit býčí trend na amerických akciích s korekcí indexu S&P 500 pod 2000 bodů. Při mírném poklesu zisků by se poměr forward PE snížil z aktuálních 16,5 na relativně zdravých 13. S žádnou apokalypsou podobnou letům 2008-09 s 50procentním propadem zisků a poklesem PE pod 10 nepočítám, žádná velká rozbuška nebo globální nerovnováhy totiž vidět nejsou.
Vývoj indexu S&P 500 (červeně) a implikované hodnoty při různých poměrech PE (modře):
Ne všechny akcie by ale musely trpět. Nejhůře na tom budou společnosti závislé na vysokých cenách akcií, které přes Wall Street financují záporné volné cashflow. Jako jeden případ za všechny mě napadá Netflix, který stále pálí hromadu hotovosti a vykazované zisky jsou z velké části uměním správně nastavit dobu amortizace audiovizuální tvorby.
Pro někoho možná překvapivě by měl růst měnový pár EUR/USD s tím, jak dolar začne ztrácet výhodu vyšších úrokových sazeb a v eurozóně dojde k menší fiskální expanzi, která by celou měnovou unii měla držet nad vodou. Samozřejmě za předpokladu, že prezident Trump znovu nepřekvapí a neuvalí 25procentní cla na dovoz automobilů od svých spojenců z Evropské Unie. To už by skutečně zavánělo pořádnou panikou a krizí. Americké volby se ale pomalu blíží a tento krok by republikánům spíše uškodil, takže s ním trhy obecně příliš nepočítají.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, yardeni.com, tradingeconomics.com