Centrální bankéři ve Washingtonu zasedají již tuto středu. Nečekají se žádné změny v úrokových sazbách, které leží v koridoru 0,00 – 0,25 % p.a., ani v objemu kvantitativního uvolňování ve výši 120 mld. USD měsíčně. Trh ale potřebuje ujištění, že během následujících 2 let se neplánuje tato extrauvolněná měnová politika nijak utahovat, aby párty mohla pokračovat a americký dolar mohl i nadále ztrácet proti ostatním světovým měnám.
Vývoj objemu peněz na bankovních účtech a v hotovosti v USA (v mld. USD):
Tato „holubičí jistota“ by mohla v USA vydržet skutečně delší dobu. Zaprvé Rada guvernérů Fedu prohlašuje, že nebude utahovat měnovou politiku, dokud se růst cen nezvedne nad 2 % tak, aby kompenzoval aktuálně delší období, kdy byla inflace pod touto hranicí (aktuálně 1,4 %). Dále americká ekonomika i vyplácené mzdy mají ještě před sebou několik čtvrtletí k plnému oživení, a to i přes rychlou vakcinaci a fiskální podporu.
Posledním střípkem mozaiky podporující nulové sazby na dlouhou dobu je nominace šéfa Fedu, ke které dojde již na konci letošního roku. Prezident Biden nebude chtít za centrálního bankéře někoho, kdo by jeho stimulační balík brzdil snižováním kvantitativního uvolňování a podobnými kroky. Pokud nechá dále úřadovat na nejvyšším postu Jerome Powella, bude od něj chtít slyšet právě onu holubičí jistotu.
Ve středu tedy čekejme jasnou podporu novému fiskálnímu balíku se zdůrazněním, že inflace je stále příliš nízko a nezaměstnanost stále příliš vysoko. Pokud si trhy přeloží slova Jerome Powella jako spolehlivé pokračování uvolněné měnové politiky a financování federálního dluhu skrz nové peníze z Fedu, tak průmyslové komodity a akcie zamíří vzhůru. Z akcií by měl stimul nejvíce sedět retailu, stavebnictví a zeleným technologiím.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED, Fed