Dnešní pohled na akciový trh je mírně medvědí pro americký dolar. Indexy ve Spojených státech totiž příliš nereflektují prudké posílení USD v posledních měsících, které bude většině amerických firem investujících v zahraničí nabourávat dolarové zisky, a také se pohybují na historických maximech. Pro zbytek světa se však americké akcie stávají extrémně drahé (např. v eurech posílil index S&P 500 za posledních 12 měsíců z 1 300 na 1 850 bodů, tj. o celých 42 %, viz graf) a poptávka po dolarových aktivech tím pádem může slábnout.
Vývoj amerického akciového indexu S&P 500 v USD (modře, levá osa) a v EUR (červeně, pravá osa):
Obecně ale nákup akciových indexů jednotlivých zemí funguje dobře jako hedging před oslabením dané měny. Jejich korelace je povětšinou silně záporná a ztráty z držby dané měny jsou velmi často kompenzovány zisky z akciového trhu a naopak. Snad nejsilnější vztah je mezi hodnotou japonského jenu (JPY) a japonského akciového indexu Nikkei 225. Místní firmy jsou totiž silně závislé na vývozech a slabá měna násobí jejich zisky. Jak můžeme vidět v grafu, každé oslabení japonského jenu o 1 % znamená růst Nikkei 225 zhruba o 2 %. Růst USD/JPY v posledních dvou letech je proto silně býčí pro japonské akcie.
Porovnání vývoje měnového páru USD/JPY (červeně, levá osa) a japonského akciového indexu Nikkei (modře, pravá osa):
Na druhou stranu si musíme uvědomit, že tento vztah spojující slabou měnu a růst akciového trhu platí pouze na vyspělých trzích. Investice do ruského, brazilského nebo tureckého akciového indexu v žádném případě nefunguje jako zajištění, které by snižovalo měnové riziko. U rozvíjejících se trhů se totiž nálada investorů prudce mění stylem „všechno nebo nic“. V dobrých časech proto proudí kapitál do těchto zemí, což zabezpečuje růst hodnoty měny i akciového trhu, v časech nejistoty naopak dané zemi padá vše, na co si vzpomenete, což je příklad právě několika posledních měsíců v Rusku i v jiných rozvíjejících se zemích.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroj: FRED, Bloomberg