Za překvapivě silným rublem hledejme určitě tržní optimismus a nakupování vysokoúročených měn v rámci carry trade obchodů (rubl aktuálně vynáší 6,25 %), kterým jsme se zde věnovali v předchozím článku.
Další zisky ruskému rublu by mohly přinést ústavní změny ohlášené prezidentem Putinem. Ohlášené a v referendem plánované schválení snížení pravomocí prezidenta a posílení role parlamentu je vnímáno jako krok od autoritářství směrem k parlamentně řízenému státu, což zvyšuje pravděpodobnost většího sblížení se se Západem a možnost omezení sankcí na Rusko ze strany Evropské Unie a USA. Těch sankcí, na kterých ruský rubl v letech 2013-14 (spolu s propadem cen ropy) vykrvácel a ztratil více než polovinu své hodnoty. Podle analytiků si prezident Putin dláždí cestu ke svému odchodu z prezidentské funkce a chce
Vývoj měnového páru USD/RUB (4hodinový graf – H4):
Návrat na 30 rublů za dolar, za které se obchodoval na začátku roku 2013, nepřipadá v úvahu už kvůli vyšší ruské inflaci a ekonomickému zaostávání. Dnešní kurz USD/RUB 61,50 se ale při sázce na mírné politické i ekonomické sbližování Ruska se Západem může zdát až příliš vysoko. Obezřetnost ruské centrální banky a prudký pokles inflace by také měl hrát pozitivní roli pro udržení sílícího trendu na ruském rublu.
Samozřejmě bude dál z velké míry záležet na pohybu cen ropy i zemního plynu, který se aktuálně na evropských i asijských trzích obchoduje velice nízko. Zahraničně-politické riziko je také ruskou doménou, ale v poslední době se Kreml drží zkrátka, ať už jde o operace v Libyi, Sýrii nebo i v aktuálním vyhrocení americko-íránského konfliktu.
Vývoj meziroční inflace v Rusku:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, Reuters, tradingeconomics.com